Anarchistická federace

Píšou jinde : Pochybili. Lustrování lidí v Horním Jiřetíně bylo nezákonné, rozhodl soud

Toto je kopie článku uveřejněného na limityjsmemy.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://limityjsmemy.cz/2019/05/policiste-pred-prvnim-klimakempem-pochybili-lustrovani-lidi-v-hornim-jiretine-bylo-nezakonne-rozhodl-soud/

Policisté zasahující během prvního Klimakempu konaného v roce 2017 na severu Čech pochybili. Městský soud v Praze uznal správní žalobu jednoho z filmařů, který si stěžoval na nezákonný postup policie při jejich lustrování před příjezdem do kempu. Zasahující policisté totiž na otázku po zákonném důvodu lustrace nejprve odpověděli, že je to kvůli „opatření Klimakemp.“

Žádný takový důvod však zákon o policii nezná. Po naléhání filmařů, kteří na kemp jeli natáčet reportáž do pořadu České televize Intolerance, a telefonické poradě s nadřízenými jeden z policistů nakonec sdělil pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách. Takový postup je však podle soudu nezákonný. Mimo jiné soud uvádí, že skutkové okolnosti vyvolávají dojem, že důvod pro lustraci byl filmařům sdělen účelově, za účelem dodatečného „ospravedlnění“ výzvy k prokázání totožnosti.

„Důvod pro lustraci musí existovat již v době výzvy k prokázání totožnosti a nelze jej následně domýšlet, či vytvářet jen proto, aby byl nějaký důvod sdělen; jeho sdělení tedy nesmí být samoúčelné,“ uvádí ve svém rozsudku Městský soud v Praze.

Soud proto policii nakázal zničení materiálů získaných při nezákonné lustraci.

Spravedlnosti se nezákonně perlustrovaný filmař domohl až napodruhé. Městský soud v Praze nejprve v loňském roce žalobu zamítl. Filmař proto podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který jeho výhrady uznal a první rozsudek zrušil. Nynější rozsudek Městského soudu v Praze je pravomocný.

„Doufáme, že tento judikát bude precedentem do budoucna – pro další probíhající soudní řízení o jiných nezákonných perslustracích, ale hlavně precedentem pro jednání Policie. Ta by měla konečně chránit zájmy občanů, kteří usilují o záchranu planety a zmírnění dopadů změn klimatu, a nikoliv zájmy uhlobaronů,“ řekla členka hnutí Limity jsme my Klára Aubrechtová.

„Během natáčení filmu o Klimakempu 2017 jsem nabýval dojmu, že se PČR snaží systematicky veřejnoprávním médiím ztěžovat práci. Při kontaktech s policisty se mi vysmívali, nevěřili, že jsme štáb České Televize, i když jsme měli vybavení s logy ČT a prokazovali se příslušnými dokumenty. Security firmy fyzicky napadali naší techniku i nás a vulgárně nás zastrašovali. Jsem proto rád, že jsme tímto soudem dosáhli jistého zadostiučinění a doufám, že bude v budoucnu podobným excesům předcházeno,” řekl jeden z dotknutých filmařů Vladimír Turner. „Obrovské množství perlustrací v Horním Jiřetíně ve dnech Klimakempu 2017 bylo skutečně obtěžující. Jsme rádi, že správní soudy uznaly, že policisté, kteří bez pořádného důvodu a pod pohrůžkou předvedení na policejní stanici vyžadovali prokazování totožnosti, postupovali v tomto případě nezákonně. Je jen otázkou, kolik dalších perlustrací bylo v průběhu Klimakempu nelegálních. Doufáme, že k podobným přešlapům u dalších Klimakempů už ze strany policie docházet nebude,“ řekl právník Jaromír Kyzour, který zastupoval filmaře.

Hnutí Limity jsme my pořádá na začátku července už třetí Klimakemp, který je táborem bez vedoucích zaměřeným na budování hnutí za klimatickou spravedlnost. Klimakemp funguje na principu udržitelnosti a každý rok jej provází mnoho debat, workshopů a kulturního programu zaměřených na téma ochrany klimatu. O víkendu se budou take konat různorodé protesty proti těžbě a spalování uhlí.

Verze pro tisk 4.6.2019 limityjsmemy.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)