Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreportáž: Skoro tisícovka studentů potřetí pochodovala Prahou

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/05/fotoreportaz-skoro-tisicovka-studentu-potreti-pochodovala-prahou/

České verzi Fridays for Future se nedaří zvyšovat účast na demonstracích. Na dnešní akci přitom přišli na pozvání studentů promluvit i někteří politici.

Už potřetí se čeští středoškoláci připojili k celosvětové stávce studentů Fridays for Future.  Napotřetí se už nepodařilo zmobilizovat takové množství lidí jako poprvé, přesto Prahou pochodovala takřka tisícovka mladých lidí. K protestu, který už tradičně začínal a končil na Malostranském náměstí, se dnes ve větším počtu přidali i vysokoškoláci. Jejich akci zorganizovala skupina Univerzity za klima.

    Zatímco u středoškoláků hovořili politici optimisticky o tom, jak nové výzvy zvládnou, na akci vysokoškoláků mluvili lidé z akademického prostředí o poznání kritičtěji a pesimističtěji.

Na Malostranském náměstí ke studentům promluvili i politici a političky z některých parlamentních stran. ANO, ODS, ČSSD, SPD a KSČM účast odmítly a každé z nepřítomných partají tak studenti věnovali dvě minuty ticha. Za Piráty promluvila ekoložka a poslankyně Dana Balacarová, která se ve Sněmovně angažuje za ochranu klimatu. Vystoupil i mladý křesťanský demokrat a kandidát do europarlamentu František Talíř. Největší aplaus ale sklidil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který označil svoji stranu za nejvíce proevropskou a Evropskou unii za garanta prosazení ekologických návrhů v ČR.

Zatímco u středoškoláků hovořili politici optimisticky o tom, jak nové výzvy zvládnou, a zejména Pospíšil se tvářil, že se o všechno snadno postará Evropská unie nátlakem na výrobu elektromobilů, na akci vysokoškoláků mluvili lidé z akademického prostředí o poznání kritičtěji a pesimističtěji. Docent lékařské fakulty Jan Trnka připomněl, že množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry stále stoupá. Antropoložka Zandlová zase s odkazem na Martina Luthera Kinga mluvila o potřebě velké politické imaginace nutné k velké ekonomické a kulturní transformaci. Jedině tak podle ní může lidstvo zvládnout výzvy, jež ho v souvislosti se změnami klimatu čekají.

Pochod centrem Prahy za skandování hesel byl v režii teenagerů opět energický, V zaplněném centru Prahy tak vzbuzoval zájem turistů, kteří zjišťovali, co se to děje. Demonstrace se tak stala jakousi atrakcí či turistickým zpestřením. Zpátky na Malostranské náměstí dorazil původně téměř tisícihlavý dav po dvouhodinovém pochodu už značně prořídlý.

Verze pro tisk 26.5.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Festival na podporu squatu Klinika v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore …(více)

Benefiční matinée : Rhytms of Resistance

28. 9. 2019, Brno

Odpoledne na podporu brněnského "sambabandu". Hudba, jídlo, bubnovací workshop …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

1. 10. 2019, Brno

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

4. 10. 2019, Tábor

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)