Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreportáž: „Nezabíjejte malý zvířátka!“ Prahou prošel pochod rodičů a dětí za klima

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/05/fotoreportaz-nezabijejte-maly-zviratka-prahou-prosel-pochod-rodicu-a-deti-za-klima/

Na pochod za budoucnost dětí organizovaný sdružením Rodiče za klima přišlo v Praze několik set lidí. Další desítky se přidaly v dalších městech.

Argumenty dětí jsou v diskusích o politice sice roztomilé, ale většinou dost pitomé. V případě debaty o klimatu to ale tak docela neplatí. Nízký věk dává miniaturním mluvčím váhu. Snaha o záchranu klimatu je hrou o čas a z hlediska šancí na prožití dobrého života platí, že čím mladší jste, tím horší šanci máte. Během dnešního pochodu Prahou nechávali organizátoři z platformy Rodiče za klima do megafonu mluvit právě i děti: „Nezabíjejte malý zvířátka!“, solidarizovala v krátkém projevu se vším malým čtyřletá řečnice. Na první demonstraci Rodičů za klima ale nemluvily jen děti. Jedná se o další novou platformou za klimatickou odpovědnost, která se připojila ke středoškolákům z Fridays for Future a vysokoškolákům z Univerzity za klima.

Přes čtyři stovky dospělých a dětí prošlo Prahou z náměstí Václava Havla přes Malostranské náměstí až na Klárov. Na třech místech postupně vystoupila asi desítka dospělých řečníků. Sociolog Vojtěch Pecka mluvil o tom, že změna už v tuto chvíli nemůže být jednoduchá a pokud má lidstvo přežít, potřebujeme kompletní hospodářskou transformaci. „Naše dnešní kroky budou soudit ti nejpřísnější soudci, naše děti,“ zakončil svůj projev Pecka. V podobném duchu se nesla i většina dalších projevů. Není už žádná šance, že by se probíhající klimatická krize a rozvrat ekosystémů nedotkly generace dnešních dětí. „Milé děti! Prožijete úplně jiný život než vaši rodiče a prarodiče. Chci věřit, že bude jiný, ale dobrý,“ adresovala nejmladší generaci konec svého projevu profesorka Milena Bartlová. Na akci vystoupila i zakladatelka občanského sdružení Pražské matky Rut Kolínská, která připomněla protesty z roku 1989. Spolu s dalšími rodiči tehdy usilovali o zlepšení životního prostředí. Dle jejích slov se od té doby řada věcí zlepšila, ale dost se toho také zhoršilo.

Pochod rodičů s dětmi za klima prošel i několika dalšími městy včetně Ostravy a Brna, účast ale zdaleka nebyla taková jako v Praze. Několik stovek lidí v Praze je z hlediska organizátorů zcela jistě úspěch. Demonstrace byla viditelná a i přes studené a deštivé počasí se jí podařilo alespoň částečně vykročit ze zavedené sociální bubliny. Zároveň je ale vzhledem k naléhavosti tématu několik set účastníků spíše nedostatečný počet. Chabou účast můžeme chápat buď jako důkaz o přetrvavající liknavosti české společnosti ke klimatické krizi, nebo jako výraz stále přetrvávající důvěry naší společnosti k politickým elitám, které v jejích očích můžou několika technickými opatřeními krizi vyřešit. Zároveň se jednalo o první pochod tohoto druhu a jeho potenciál ještě může výrazně růst.

Verze pro tisk 12.5.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Festival na podporu squatu Klinika v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore …(více)

Benefiční matinée : Rhytms of Resistance

28. 9. 2019, Brno

Odpoledne na podporu brněnského "sambabandu". Hudba, jídlo, bubnovací workshop …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

1. 10. 2019, Brno

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

3. 10. 2019, Liberec

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

4. 10. 2019, Tábor

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)