Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Kojící gerila v Raiffeisenbank

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/04/fotoreport-kojici-guerilla-v-raiffeisenbank/

Za velkého mediálního zájmu proběhl ve dvou pobočkách Raiffeisenbank happening reagující na incident z konce března.

V pražské a brněnské pobočce Raiffeisenbank se sešlo dohromady devět žen s dětmi, aby projevily svůj nesouhlas s incidentem, který se odehrál koncem března. Podle dostupných informací tehdy muž z ochranky vykázal z banky ženu, která kojila svou dceru, zatímco čekala ve frontě. „Po mém namítnuti, že přece jen kojím dceru, navíc jsem i částečně schovaná za kočárkem a zahalená svetrem, aby mi nic nevykukovalo, mi řekl, že prostě i tak exhibuju, už tam takové případy měli a jejich paní ředitelka rozhodně takové chování nepodporuje,“ uvedla žena a popsala dále, že odešla dítě nakojit ven a do banky se později vrátila, aby dokončila to, co zde potřebovala vyřídit.

Poté, co incident oběhl sociální sítě, banka prostřednictvím své mluvčí Petry Kopecké sdělila, že ji vzniklá situace mrzí. „Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty,“ uvedla mluvčí.

Reakce banky vzbudila další vlnu nevole a na pondělí naplánovaly ženy z uskupení Kojící gerila happening, při kterém chtěly kojit v pobočkách Raiffeisenbank. Nakonec se na pražské pobočce v paláci Astra, kde se incident odehrál, sešlo pět žen, v brněnské pobočce ženy čtyři. Akci provázel nebývalý zájem médií, byli zde přítomni zástupci televizí, mnoha tištěných médií i média zahraniční. Na happening se přišlo podívat i šest příslušníků Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže. Jeden z nich se dožadoval pohledu na obnažená prsa slovy: „Tak kdy uvidíme konečně ty kozy?“

Ženy však venku nekojily, v půl dvanácté vešly do pobočky, kam za nimi novináři nesměli, chvíli tam kojily a pak prostor opustily. Nízkou účast si některé z nich vysvětlovaly právě nebývalým zájmem médií, který mohl některé ženy vystrašit.

Verze pro tisk 15.4.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)