Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Kojící gerila v Raiffeisenbank

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/04/fotoreport-kojici-guerilla-v-raiffeisenbank/

Za velkého mediálního zájmu proběhl ve dvou pobočkách Raiffeisenbank happening reagující na incident z konce března.

V pražské a brněnské pobočce Raiffeisenbank se sešlo dohromady devět žen s dětmi, aby projevily svůj nesouhlas s incidentem, který se odehrál koncem března. Podle dostupných informací tehdy muž z ochranky vykázal z banky ženu, která kojila svou dceru, zatímco čekala ve frontě. „Po mém namítnuti, že přece jen kojím dceru, navíc jsem i částečně schovaná za kočárkem a zahalená svetrem, aby mi nic nevykukovalo, mi řekl, že prostě i tak exhibuju, už tam takové případy měli a jejich paní ředitelka rozhodně takové chování nepodporuje,“ uvedla žena a popsala dále, že odešla dítě nakojit ven a do banky se později vrátila, aby dokončila to, co zde potřebovala vyřídit.

Poté, co incident oběhl sociální sítě, banka prostřednictvím své mluvčí Petry Kopecké sdělila, že ji vzniklá situace mrzí. „Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty,“ uvedla mluvčí.

Reakce banky vzbudila další vlnu nevole a na pondělí naplánovaly ženy z uskupení Kojící gerila happening, při kterém chtěly kojit v pobočkách Raiffeisenbank. Nakonec se na pražské pobočce v paláci Astra, kde se incident odehrál, sešlo pět žen, v brněnské pobočce ženy čtyři. Akci provázel nebývalý zájem médií, byli zde přítomni zástupci televizí, mnoha tištěných médií i média zahraniční. Na happening se přišlo podívat i šest příslušníků Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže. Jeden z nich se dožadoval pohledu na obnažená prsa slovy: „Tak kdy uvidíme konečně ty kozy?“

Ženy však venku nekojily, v půl dvanácté vešly do pobočky, kam za nimi novináři nesměli, chvíli tam kojily a pak prostor opustily. Nízkou účast si některé z nich vysvětlovaly právě nebývalým zájmem médií, který mohl některé ženy vystrašit.

Verze pro tisk 15.4.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Ohnivá lidovka pro ABC

31. 8. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně (tentokrát poněkud pálivá) na Salé …(více)

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)