Anarchistická federace

Píšou jinde : Činnost OAF v roce 2018

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2019/03/16/cinnost-oaf-v-roce-2018/

Text letáku shrnující naše aktivity v uplynulém roce. Tiskněte a distribuujte, zejména v našem regionu!

Ostravská anarchistická federace (OAF) vznikla na podzim 2016
z iniciativy severomoravských anarchistů a anarchistek (zejména
z Ostravy, Frýdku-Místku, Českého Těšína či Orlové). Hlavním impulzem pro vznik OAF byly represe proti anarchistickému hnutí, které prostřednictvím kauzy Fénix narostly do podoby politických procesů.

OAF v ulicích

Anarchisté a anarchistky v regionu se v roce 2018 zaměřovali zejména na přímé akce ve veřejném prostoru. V lednu byla uspořádána antifašistická demonstrace při příležitosti výročí neonacistické vraždy Jana Kučery, po které následoval benefiční koncert. Akce se neobešla bez náckovských provokací a koncert byl předčasně ukončen anonymním nahlášením bomby. Na začátku roku byl rovněž v centru Ostravy uspořádán happening, jehož cílem bylo podpořit squat Klinika a upozornit i na bytovou problematiku v regionu.

V březnu se místní anarchisté a anarchistky aktivně zapojili do protestů proti zvolení bolševického fízla Ondráčka do čela poslanecké komise pro kontrolu policejních sborů.
Ve Frýdku-Místku zasadili protest do kontextu dnešní doby a upozornili na stále rostoucí šikanu protivládních aktivistů. V prosinci si aktivisté a aktivistky v několika severomoravských městech připomněli deset let od policejní vraždy řeckého anarchisty Alexise Grigoropoulose a ulice ozdobily plakáty a politické graffiti.

Solidarita

V únoru se konal v orlovském klubu Futra benefiční koncert spojený s výstavou a sledováním dokumentárního filmu, výtěžek pak putoval na Anarchistický černý kříž. Na akci promluvil politický vězeň Igor Ševcov. OAF podpořila Iniciativu sester, zdola vzniklou protestní skupinu bojující za práva zaměstnanců a zaměstnankyň karlovarské nemocnice. V srpnu se OAF zapojila do Mezinárodního týdne na podporu anarchistických vězňů, a to rozdáváním letáků v ulicích i koncertem v Českém Těšíně. Během jara se rovněž konaly dva koncerty s názvem Solidarity party, jejichž výtěžek putoval organizacím zabývající se právy zvířat. Členové a členky OAF zároveň působí v několika regionálních kolektivech Food not bombs, které pravidelně vaří teplé jídlo potřebným.

Vdechnout život prázdným domům

Na podzim místní anarchisté a anarchistky obsadili prázdný dům v Orlové a uspořádali v něm punkový koncert s účastí zahraničních kapel. Druhá veřejná akce již neunikla pozornosti represivních složek a koncert byl – na údajnou žádost majitele nemovitosti – rozpuštěn policií. Přestože se dům nepodařilo ubránit, aktivity proběhlé ve squatu hnutí v mnohém obohatily a posílily.

Publikační aktivity

OAF pravidelně aktualizuje své webové stránky, kde uveřejňuje nejen reportáže z akcí, ale
i zprávy ze zahraničí, teoretické texty, úvahy a články o historii nejen severomoravského anarchistického hnutí. V sekci rozhovorů jsme uveřejnili zajímavé povídání s přímou účastnicí vzpoury v ulicích Paříže.

Leták v tiskové podobě ke stažení zde.

Verze pro tisk 17.3.2019 oafed.noblogs.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)