Anarchistická federace

Píšou jinde : Činnost OAF v roce 2018

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2019/03/16/cinnost-oaf-v-roce-2018/

Text letáku shrnující naše aktivity v uplynulém roce. Tiskněte a distribuujte, zejména v našem regionu!

Ostravská anarchistická federace (OAF) vznikla na podzim 2016
z iniciativy severomoravských anarchistů a anarchistek (zejména
z Ostravy, Frýdku-Místku, Českého Těšína či Orlové). Hlavním impulzem pro vznik OAF byly represe proti anarchistickému hnutí, které prostřednictvím kauzy Fénix narostly do podoby politických procesů.

OAF v ulicích

Anarchisté a anarchistky v regionu se v roce 2018 zaměřovali zejména na přímé akce ve veřejném prostoru. V lednu byla uspořádána antifašistická demonstrace při příležitosti výročí neonacistické vraždy Jana Kučery, po které následoval benefiční koncert. Akce se neobešla bez náckovských provokací a koncert byl předčasně ukončen anonymním nahlášením bomby. Na začátku roku byl rovněž v centru Ostravy uspořádán happening, jehož cílem bylo podpořit squat Klinika a upozornit i na bytovou problematiku v regionu.

V březnu se místní anarchisté a anarchistky aktivně zapojili do protestů proti zvolení bolševického fízla Ondráčka do čela poslanecké komise pro kontrolu policejních sborů.
Ve Frýdku-Místku zasadili protest do kontextu dnešní doby a upozornili na stále rostoucí šikanu protivládních aktivistů. V prosinci si aktivisté a aktivistky v několika severomoravských městech připomněli deset let od policejní vraždy řeckého anarchisty Alexise Grigoropoulose a ulice ozdobily plakáty a politické graffiti.

Solidarita

V únoru se konal v orlovském klubu Futra benefiční koncert spojený s výstavou a sledováním dokumentárního filmu, výtěžek pak putoval na Anarchistický černý kříž. Na akci promluvil politický vězeň Igor Ševcov. OAF podpořila Iniciativu sester, zdola vzniklou protestní skupinu bojující za práva zaměstnanců a zaměstnankyň karlovarské nemocnice. V srpnu se OAF zapojila do Mezinárodního týdne na podporu anarchistických vězňů, a to rozdáváním letáků v ulicích i koncertem v Českém Těšíně. Během jara se rovněž konaly dva koncerty s názvem Solidarity party, jejichž výtěžek putoval organizacím zabývající se právy zvířat. Členové a členky OAF zároveň působí v několika regionálních kolektivech Food not bombs, které pravidelně vaří teplé jídlo potřebným.

Vdechnout život prázdným domům

Na podzim místní anarchisté a anarchistky obsadili prázdný dům v Orlové a uspořádali v něm punkový koncert s účastí zahraničních kapel. Druhá veřejná akce již neunikla pozornosti represivních složek a koncert byl – na údajnou žádost majitele nemovitosti – rozpuštěn policií. Přestože se dům nepodařilo ubránit, aktivity proběhlé ve squatu hnutí v mnohém obohatily a posílily.

Publikační aktivity

OAF pravidelně aktualizuje své webové stránky, kde uveřejňuje nejen reportáže z akcí, ale
i zprávy ze zahraničí, teoretické texty, úvahy a články o historii nejen severomoravského anarchistického hnutí. V sekci rozhovorů jsme uveřejnili zajímavé povídání s přímou účastnicí vzpoury v ulicích Paříže.

Leták v tiskové podobě ke stažení zde.

Verze pro tisk 17.3.2019 oafed.noblogs.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)