The Researcher
Promítání …(Больше)
U příležitosti Mezinárodního dne žen prošlo Prahou přes čtyři sta lidí. Manifestace pořádaná širokou koalicí feministických a levicových organizací se vymezila vůči nacionalismu, vládě oligarchů i ničení planety za účelem zisku.
Centrem Prahy prošel u příležitosti Mezinárodního dne žen feministický pochod. Přes čtyři sta jeho účastnic a účastníků demonstrovalo nejen proti partiarchátu, ale také klimatickým změnám, krajní pravici nebo vládě oligarchů. Na hlasitý protest v sobotu navazují teoretické přednášky i praktické kurzy pořádané širokou koalicí feministických a levicových organizací.
„Požadujeme neomezená reprodukční práva, konec genderově podmíněného násilí, svobodu pro vyjadřování své sexuální identity, spravedlivou a důstojnou odměnu, rasovou rovnost, naplňování práv migrantek a migrantů, ochranu životního prostředí a klimatickou a sociální spravedlnost pro pracující,“ uvedly pořadatelky a pořadatelé sdružení v Koalici osmého března. Do té spadá kromě řady feministických aktivistek a aktivistů i česká sekce polské levicové strany Razem či antiautoritářské kolektivy 115, RFK či Alt-Pride.
Na jejich výzvu se na pražském náměstí Republiky v pátek odpoledne sešly zhruba čtyři stovky lidí s množstvím piketů a transparentů. Krátce po páté hodině je přivítaly zástupkyně pořádající Koalice. Po krátké umělecké performanci přišly na řadu úvodní projevy, v nichž zazněla kritika kapitalismu, genderově podmíněného násilí i některých politiků, zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) či Tomia Okamury (SPD).
Feministky a feministé společně proti útlaku
Část demonstrantek a demonstrantů přišla s environmentálně laděnými hesly. Téma klimatických změn a ekologie zaznělo i v projevech. „Požadujeme ochranu biologické rozmanitosti a konec bezohledného neoliberalismu, který ničí naši planetu. Požadujeme mezinárodní dohody, které zaručí zmírnění globálního oteplování, jakož i konec pronásledování environmentálních aktivistů a vůdců domorodých komunit. Vedle sociální spravedlnosti je pro nás zásadní i spravedlnost klimatická,“ řekly zástupkyně Koalice.
Průvod se následně rychle zformoval a vyrazil centrem města směrem k ostrovu Žofín. Po většinu trasy znělo nepřetržité skandování hesel, mimo jiné titulního motta demonstrace „Feminists united – fighting all oppression“ (Feministky a feministé společně proti útlaku). Protože se demonstraci účastnily i aktivistky z jiných států, volání se neslo v nejrůznějších jazycích včetně španělštiny.
Protestující na Žofín dorazili již potmě, i tak zde ale zaznělo několik dalších projevů, především od organizátorů z řad autonomní levice. Jan Májíček ze Socialistické solidarity připomněl kořeny Mezinárodní dne žen jako svátku spjatého s úsilím o sociální spravedlnost a lepší pracovní podmínky. Doplnily jej projevy Kolektivu 115 a organizace Alt-Pride, které veskrze kritizovaly kapitalismus a zdůrazňovaly nutnost propojení různých bojů za sociální spravedlnost. Závěrem se aktivistka Diana Young vymezila proti vylučování trans žen z feministického hnutí a poukázala na nutnost jednoty bez ohledu na genderovou identitu.
Mezinárodní den žen se slaví od počátku dvacátého století. Zrodil se z tradičních ženských demonstrací pořádaných americkými socialisty a socialistkami. Na osmý březen připadl až po první světové válce, kdy se pravidelné demonstrace žen rychle rozšířily napříč světem. Agenda Mezinárodního dne žen se historicky pohybovala od úsilí o získání volebního práva přes antimilitarismus až po formální státem organizované oslavy především v zemích někdejšího východního bloku.
Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplení
denikalarm.cz 12.5.2025Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025