Anarchistická federace

Píšou jinde : Klinika je po čtyřech letech prázdná

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/klinika-je-po-ctyrech-letech-prazdna/

Po téměř týdnu stráveném na střeše opustila poslední skupina squaterů již vyklizené Autonomní sociální centrum Klinika. Mezi aktivisty panovaly obavy z případného násilí ze strany security služby při cestě vnitřkem domu, jako například při vyklizení squatu Milada, kdy lidé odcházející ze střechy museli projít „bicí uličkou“. Tentokrát zhruba čtyřicet aktivistů, kteří se shromáždili u Kliniky, vyrazili během akustického koncertu směrem k hornímu vchodu budovy s dlouhým žebříkem. S hlídkující bezpečnostní službou aktivisté narychlo vyjednali poklidný průběh akce. Čtveřice aktivistů a aktivistek slezla po žebříku dolů a odnesla si i svoje věci.

Žižkovská Klinika byla minulý pátek dopoledne vyklizena exekutorem, přibližně dvacítka aktivistů po jeho výzvě objekt dobrovolně opustila. V domě tak nikdo nezůstal až na malou skupinku na střeše. Ta nahoře vydržela i přes silné sněžení a mrazy až do dneška. Exekutor Ivo Luhan, pověřený vyklizením objektu, se nechal slyšet, že aktivisty nechá na střeše až do pátku.

Squateři se tím, že dnes dobrovolně odešli, vyhnuli možnému zatčení. Setrvávání v objektu po výzvě za těchto podmínek může totiž být chápáno jako trestný čin. Skupina squaterů, která minulý rok zůstávala na střeše pražské vily Šatovka, odešla od soudu s podmíněnými tresty. Na Klinice vše proběhlo v klidu a bez účasti policie.

Autonomní sociální centrum Klinika fungovalo v Praze od podzimu 2014, kdy objekt uklidila a na deset dní obsadila skupina aktivistů. Po vyklizení se podařilo kolektivu vyjednat od tehdejšího vlastníka, kterým byl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), roční výpůjčku. Po skončení této výpůjčky se kolektiv ocitl beze smlouvy. ÚZSVM však nebyl zpočátku schopný najít pro budovu jiné využití. Nakonec objekt připadl Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která by v něm měla zřídit sídlo pro své geodety. Podle mnoha vyjádření mluvčí SŽDC ale není vůbec jisté, kdy k tomu dojde.

Verze pro tisk 17.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)