Anarchistická federace

Píšou jinde : Klinika je po čtyřech letech prázdná

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/klinika-je-po-ctyrech-letech-prazdna/

Po téměř týdnu stráveném na střeše opustila poslední skupina squaterů již vyklizené Autonomní sociální centrum Klinika. Mezi aktivisty panovaly obavy z případného násilí ze strany security služby při cestě vnitřkem domu, jako například při vyklizení squatu Milada, kdy lidé odcházející ze střechy museli projít „bicí uličkou“. Tentokrát zhruba čtyřicet aktivistů, kteří se shromáždili u Kliniky, vyrazili během akustického koncertu směrem k hornímu vchodu budovy s dlouhým žebříkem. S hlídkující bezpečnostní službou aktivisté narychlo vyjednali poklidný průběh akce. Čtveřice aktivistů a aktivistek slezla po žebříku dolů a odnesla si i svoje věci.

Žižkovská Klinika byla minulý pátek dopoledne vyklizena exekutorem, přibližně dvacítka aktivistů po jeho výzvě objekt dobrovolně opustila. V domě tak nikdo nezůstal až na malou skupinku na střeše. Ta nahoře vydržela i přes silné sněžení a mrazy až do dneška. Exekutor Ivo Luhan, pověřený vyklizením objektu, se nechal slyšet, že aktivisty nechá na střeše až do pátku.

Squateři se tím, že dnes dobrovolně odešli, vyhnuli možnému zatčení. Setrvávání v objektu po výzvě za těchto podmínek může totiž být chápáno jako trestný čin. Skupina squaterů, která minulý rok zůstávala na střeše pražské vily Šatovka, odešla od soudu s podmíněnými tresty. Na Klinice vše proběhlo v klidu a bez účasti policie.

Autonomní sociální centrum Klinika fungovalo v Praze od podzimu 2014, kdy objekt uklidila a na deset dní obsadila skupina aktivistů. Po vyklizení se podařilo kolektivu vyjednat od tehdejšího vlastníka, kterým byl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), roční výpůjčku. Po skončení této výpůjčky se kolektiv ocitl beze smlouvy. ÚZSVM však nebyl zpočátku schopný najít pro budovu jiné využití. Nakonec objekt připadl Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která by v něm měla zřídit sídlo pro své geodety. Podle mnoha vyjádření mluvčí SŽDC ale není vůbec jisté, kdy k tomu dojde.

Verze pro tisk 17.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)