Anarchistická federace

Píšou jinde : Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi

Toto je kopie článku uveřejněného na www.priamaakcia.sk.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://www.priamaakcia.sk/spravy/Zvaz-ZSP-uspel-v-spore-o-dlznu-mzdu-s-predajnou-obuvi.html

Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Pred začiatkom akcie si šéf firmy urobil selfíčko pred policajnou stanicou a poslal ho pracovníčke, naznačujúc, že dôjde k zásahu polície. Tesne pred akciou ešte vyskúšal aj ďalší otrepaný trik - vyplatil časť dlžných peňazí (základnú časť mzdy, avšak bez sumy za nevyčerpanú dovolenku). Ani jeden ťah mu však nevyšiel a akcia sa aj tak uskutočnila.

Pracovníčku, ktorá vyšla do sporu, prišli podporiť aj bývalí zamestnanci a zamestnankyne. Šéf prišiel so svojím otcom, ktorý vlastní časť firmy, a obaja páni sa predviedli: zavolali políciu (ktorá síce prišla, ale nijako nezasiahla), hlasno nadávali pracovníčkam do zlodejok, pokúsili sa rozbiť megafón, udreli do tváre jednu z prítomných osôb a opakovali verbálne hrozby a obvinenia. Týmito krokmi sa iba zosmiešnili a vyvolali ešte väčší hnev protestujúcich. Napokon deň po akcii vyplatiť zvyšok dlžných peňazí!

ZSP odkazuje, že si na túto firmu posvieti, lebo vidí, čo sú to za ľudia (napríklad dva dni po akcii niekto popísal dvere bytu jednej z bývalých pracovníčok rovnakými vyhrážkami, aké hovoril šéf počas protestu). Dúfa, že aj ďalšie pracovníčky a pracovníci podniknú kroky na svoju obranu.

Spracované podľa článku na webe zväzu ZSP
Video z akcie

Verze pro tisk 14.1.2019 www.priamaakcia.sk
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)