Anarchistická federace

Píšou jinde : Pražská Klinika se stává minulostí

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/prazska-klinika-se-stava-minulosti/

Na Klinice zůstává jen pětice posledních aktivistů. Ostatní budovu dobrovolně opustili.

Po čtvrtečním celodenním happeningu, který zamezil převzetí budovy Autonomního sociálního centra Klinika exekutorem, nakonec v pátek 11. ledna přeci jen došlo k vyklizení domu. Asi dvacet aktivistů, kteří v domě zůstávali přes noc, po dnešní výzvě Kliniku opustilo a sami vynosili některé věci na ulici. „Včera jsem přijel večer, abych podpořil lidi z kolektivu a oslavil, že se Kliniku podařilo udržet o další jeden den. Ráno jsem ale měl zápočet, tak jsem na noc odjel domů. Když jsem se vrátil, byl už dům předaný,“ říká Jakub, jeden ze sympatizantů centra.

Na Klinice zůstává už jen pětice lidí na střeše. Ti zatím odmítají odejít – mimo jiné i proto, že nemají kam jít, Kliniku považovali za svůj domov. Až se ji ale rozhodnou opustit, chtějí vzhledem k přítomnosti množství lidí ze securitky požádat, aby jim při vyprovázení asistoval někdo nestranný. Squatteři se obávají „bicí uličky“, která doprovázela třeba vyklízení squatu Cibulka nebo Milada.

Přebírání objektu probíhá už od rána a účastní se ho security agentura najatá vlastníkem domu Správou železniční dopravní cesty. Exekutor přitom do domu pouští novináře, pravděpodobně s cílem zdiskreditovat aktivisty jako ty, kteří na Klinice dělali nepořádek. Tuto taktiku použili už včera a podařilo se jim tak odvést pozornost od jádra problému. Fotky nafocené po zásahu security agentury měly na facebookových stránkách SŽDC stovky sdílení. „Připomíná to normalizační dokument Atentát na kulturu. Nepořádek po zásahu má odklonit pozornost od nepořádku ve státní správě,“ komentuje dění Arnošt Novák, člen kolektivu Kliniky.

Najatá stavební firma zatím na objekt instaluje mříže. Několik desítek lidí zůstává solidárně u Kliniky, pijí čaj a pouštějí si hudbu. Navzdory jejich podpoře ale pravděpodobně sledujeme definitivní konec jednoho z mála nezávislých, svobodných a plně autonomních prostorů, které Praha v posledních mnoha letech měla.

Verze pro tisk 11.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka pro Bookfair: Smažák /šafránové risotto

30. 3. 2019, Praha

Benefiční pro Anarchistický festival knihy 2019 …(více)

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)