Анархистская федерация

Что пишут на других сайтах : Den tlustých manažerských kocourů

Эта статья является копией статьи, опубликованной на a2larm.cz.
Нет изображений, форматирования и, прежде всего, могла быть тем временем обновлена. Пожалуйста, можете ознакомиться с оригинальным источником:
http://a2larm.cz/2019/01/4-leden-se-stal-dnem-tlustych-kocouru/

Britští topmanažeři si za první tři dny nového roku vydělali tolik co běžní zaměstnanci za rok. A nerovnost v odměňování stále roste.

Výkonní ředitelé sta společností s největší tržní hodnotou sídlících ve Velké Británii vydělali za první tři pracovní dny nového roku totéž co průměrný britský zaměstnanec za rok, píše deník Guardian. Pátek 4. ledna tak získal příznačné označení „Fat Cat Friday“ – Den tlustých kocourů. Podle think tanku High Pay Centre a asociace The Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) vydělávají vedoucí pracovníci 133krát více než průměrný zaměstnanec (ještě v roce 1998 to bylo „jen“ 47krát více). Jejich plat oproti loňskému roku narostl o 11 procent na 1020 liber za hodinu, respektive 3,9 milionu liber za rok. K dožení mediánové roční mzdy britských zaměstnanců ve výši 29 574 liber jim tak stačilo v roce 2019 pracovat jen 29 hodin.

Po zveřejnění těchto čísel se ihned ozvaly kritické hlasy ze strany odborů i akcionářů. „Není to fér, neodpovídá to tomu, jak manažeři přispívají společnosti, a nedává to ani ekonomický smysl. Neznám žádné pracovníky v pečovatelských službách, kteří by skrblili své platy na offshoreových účtech. Ti utrácí v místních obchodech a platí své účty,“ okomentoval údaje o nerovnosti příjmů Tim Roache z odborového svazu GMB.

Astronomické platy vrcholových manažerů v minulém roce vyvolaly nejen kritiku ze strany odborů, ale také od investorů v 63 společnostech. Jedné z největších revolt v britské korporátní historii čelila v létě společnost Royal Mail. Kolem sedmdesáti procent akcionářů vyjádřilo nevoli vůči bonusu 2,7 milionů liber pro jejího generálního ředitele Rica Backa, který předtím dostal šestimilionové „zlaté přivítání“ po nástupu do společnosti.
Superstar byznysu

„Nadměrné bonusy vyměřené výbory pro odměňování představují kritické selhání korporátního řízení a vytvářejí ideu byznysové superstar, přestože obchod je kolektivní úsilí. Odměna by tak měla být rozdělena férověji,“ upozorňuje výkonný ředitel CIPD Peter Cheese. High Pay Centre s CIPD volají po strukturálních změnách v systému odměn pro vedení společností. Podle nich by korporátní výbory pro odměňování, jež určují úrovně platů, měly být více diverzifikované, co se týče genderu, etnicity a profesionálního zázemí. Zároveň navrhují jednodušší systém založený na základním platu a menších omezených odměnách spolu s komplexní péčí o zaměstnance.

Problém se netýká jen Velké Británie. Podle loňské zprávy od Economic Policy Institute vydělali výkonní ředitelé 350 největších amerických společností v roce 2017 312krát více než jejich průměrní zaměstnanci. V roce 1965 byl tento poměr 20:1, v roce 1989 už 58:1 a vrchol nastal v roce 2000, kdy si lidé ze špičky vedení vydělali 344krát více než běžní zaměstnanci. V dalších letech tyto poměry průběžně klesaly, ale od roku 2009 znovu prudce rostou. Výkonní ředitelé úplně největších společností vydělávají dokonce ještě 5,5krát více než ostatní příslušníci nejbohatšího 0,1 procenta populace.

Версия для печати 7.1.2019 a2larm.cz

Что пишут на других сайтах

Ссылки