Anarchistická federace

Píšou jinde : Je čas postavit se na odpor

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2018/11/je-cas-postavit-se-na-odpor/

Zveřejňujeme projev patnáctileté dívky, která se skupinou spolužáků protestuje před švédským parlamentem proti nečinnosti světa v řešení globální klimatické krize.

Když mi bylo necelých osm let, poprvé jsem slyšela o takových termínech, jako je změna klimatu nebo globální oteplování. Mělo jít o něco, co vytvořili lidé kvůli svému způsobu života. Říkali mi, abych zhasínala a šetřila tím energii, abych recyklovala papír a chránila tím zdroje.

Pamatuju si, jak mi to přišlo zvláštní: že lidé, jeden z živočišných druhů, by mohli být schopni změnit klima na naší planetě. Protože pokud by se to skutečně dělo, jako společnost bychom nemluvili o ničem jiném. Jakmile byste zapnuli televizi, nic jiného by se tam neřešilo, a stejně tak by tomu bylo v rádiích nebo časopisech. Bylo by to, jako by probíhala světová válka. Ale ne, nikdo o tom nemluví.

Pokud by spalování fosilních paliv bylo tak špatné, že by ohrožovalo samu naši existenci, jak bychom mohli žít jako předtím? Jak je možné, že by v naší společnosti nebyla zavedena žádná omezení? Proč něco takového už dávno nebylo zakázáno? Něco mi tu nesedělo, bylo to až příliš neuvěřitelné.

Mám Aspergerův syndrom, a tak je pro mě skoro všechno černé, nebo bílé.
Je těžké si to jen představit

Myslím, že v mnoha ohledech jsme my autisté normální a jiní lidé podivní. Pořád říkají, že změna klimatu je existenční hrozba, že je to nejdůležitější výzva ze všech. A přesto se všechno odehrává stejně jako dřív. Pokud se mají emise zastavit, pak jsme to my, kdo to musí udělat. Pro mě je to černá, nebo bílá. Pokud jde o přežití, není nic mezi tím: buď naše civilizace bude pokračovat, nebo ne. Musíme se změnit.

Je nutné, aby státy jako Švédsko nebo Británie začaly omezovat emise každoročně nejméně o patnáct procent. A to proto, abychom zastavili nárůst průměrné teploty pod dvěma stupni Celsia. Teď ale IPCC říká, že je třeba mířit k stupni a půl Celsia. Je těžké si to jen představit. Kdekdo by si v takové situaci mohl myslet, že světoví lídři a média se budou zabývat jen tímto a ničím jiným – přitom globální klimatické hrozby nikdo ani nezmíní. Stejně tak se nikdo nevěnuje skleníkovým plynům, nemluví se o tom, že znečištění ovzduší omezuje oteplování, takže poté, co přestaneme spalovat fosilní paliva, musíme počítat s nárůstem teploty až o jeden stupeň Celsia. A skoro nikdo také nemluví o tom, že právě zažíváme šesté masové vymírání, při němž každý den vymírá kolem 200 druhů.
Jsme zlí?

Mlčí se také o otázce klimatické spravedlnosti, která je přitom výslovně zmíněna v Pařížské úmluvě a Kjótském protokolu. Pro to, aby Pařížská smlouva fungovala v celosvětovém měřítku, je to naprosto zásadní. Je potřeba, aby lidé v bohatých zemích let snížili během následujících několika let své emise na nulu, a to proto, aby lidé v chudších zemích mohli zvýšit svou životní úroveň dobudováním infrastruktury, kterou my už dávno máme. Mám tím na mysli silnice, nemocnice, elektřinu, školy a čistou pitnou vodu. Jak můžeme očekávat, že se země jako Indie nebo Nigérie budou zabývat klimatickou krizí, když my, kteří už máme všechno, nevěnujeme ani samotné Pařížské dohodě alespoň vteřinu? Proč prostě neomezujeme naše emise? Proč ve skutečnosti pořád stoupají? Způsobujeme snad masové vymírání vědomě? Jsme zlí?

Ne, samozřejmě, že ne. Lidé dělají to, co dělali vždy, protože velká většina z nich nemá ponětí o dopadech našeho každodenního života. A neví, jak rychlé změny jsou potřeba. A to proto, jak jsem už řekla, že o tom nikdo nemluví. Žádné titulky, žádná setkání krizových týmů, žádné mimořádné zprávy. Nikdo nejedná jako, bychom byli v globální krizi. Dokonce i většina zelených politiků a vědců zabývajících se klimatem pokračuje v létání kolem světa, konzumaci masa a mléčných výrobků.
Všechno se musí změnit

Pokud bych se dožila sta let, byla bych naživu v roce 2103. Pokud dnes uvažujeme o budoucnosti, nemyslíme na dobu po roce 2050. Jenže v té době za sebou nemusím mít ani půlku života. A co se tedy stane potom? V roce 2078 oslavím své 75. narozeniny. To, co děláme a neděláme, ovlivní celý můj život, ovlivní to život mých dětí a vnuků.

Proto když v srpnu začala škola, rozhodla jsem se, že to takhle už dál nejde. Sedla jsem si u zdi švédského parlamentu a stávkuji tu za klima místo toho, abych chodila do školy.

Někteří lidé mi říkají, že bych měla být ve škole. Jiní, že bych měla studovat a stát se klimatoložkou. Tím bych podle nich mohla „vyřešit klimatickou krizi“. Ale klimatická krize už přece byla vyřešena. Už známe všechna fakta a cesty, jak se k problému postavit. Zbývá se jen probudit a započít tu změnu.

Proč bych také měla studovat pro budoucnost, která ani nenastane, když nikdo nedělá nic proto, aby nastat mohla? A jaký smysl má učit se fakta ze školních osnov, když ty nejdůležitější informace získané díky vědě pro naše politiky a společnost zjevně nic neznamenají?

Mnoho lidí říká, že Švédsko je malý stát a nesejde na tom, co uděláme. Ale jestliže si skupina dětí, které pár týdnů nechodí do školy, zajistí mediální pozornost celého světa, co všechno bychom mohli dokázat společně v boji proti klimatické změně, pokud bychom skutečně chtěli?

Dnes spotřebováváme sto milionů barelů ropy každý den. Není tu žádná politická síla, která by to byla schopna změnit. Nejsou žádná pravidla, která by zajistila, že ropa zůstane v zemi. Svět ale nemůžeme zachránit tím, že budeme hrát podle pravidel. Protože jsou to v prvé řadě pravidla, co se musí změnit. Vše se musí změnit. A musí to začít dnes.

A proto je čas na občanskou neposlušnost. Je čas postavit se na odpor.

Greta Thunberg

Z anglického originálu The rebellion has begun přeložil Miloš Kroulík.

Verze pro tisk 2.11.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)