Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Několik tisíc lidí blokuje koleje do dolu v Hambachu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2018/10/fotoreport-nekolik-tisic-lidi-blokuje-koleje-do-dolu-v-hambachu/

Šest a půl tisíce lidí se dnes zúčastnilo akčního dne, který byl součástí protestního kempu Ende Gelände v německém Porýní. Jeho cílem bylo zastavit provoz uhelného dolu Hambach, který patří mezi největší sloje v Evropě. Organizátoři hodnotí protest jako úspěšný, účast byla zatím nejvyšší od prvního ročníku protestu v roce 2015. Asi tři stovky lidí brzo ráno pronikly do dolu a na několik hodin obsadily jedno z rypadel. Asi pět tisíc lidí se v devět hodin vydalo na oficiálně nahlášený protestní pochod z kempu u města Düren směrem k asi patnáct kilometrů vzdálenému Hambašskému lesu. Kolem poledne se na poli poblíž vesnice Merzenich tisíce účastníků protestu odchýlily z plánované trasy a přes odpor policie překročily dálnici, kterou policisté chvíli předtím uzavřeli. Kromě pepřových sprejů policisté nasadili dvě vodní děla, kterými pálili vodu smíchanou s chemikálií na běžící demonstranty.

Asi třem tisícovkám lidí se podařilo proniknout na koleje, po kterých společnost RWE přepravuje uhlí z dolu do nedalekých elektráren. Později se k nim připojilo několik set lidí, kteří vyrazili z kempu už v sedm hodin ráno a zvolili jinou trasu. Přibližně tisícovce účastníků nahlášeného pochodu se nepodařilo utéct z pole a policisté je drželi na místě až do večerních hodin. Vzhledem k nepřehlednému terénu policisté nedokážou zabránit dalším lidem, aby se připojovali k blokádě. Policisté reflektory svítí na přibližně dvě tisícovky demonstrantů ukládajících se ke spánku, část z nich si užívá koncertu samba bandu. Lidem, kteří chtějí místo opustit, zatím dovolují odejít bez postihu. Podle mluvčí Ende Gelände policie volí tento postup poprvé v historii blokád v Německu.

Verze pro tisk 28.10.2018 a2larm.cz

Píšou jinde

Odkazy

Poezie za Palestinu

30. 9. 2025, Praha

Benefice pro Lékaře bez hranic …(více)

Anarchistický Bookfair Brno

4. 10. 2025, Brno

Přednášky, workshopy, distra, kapely, afterparty... …(více)

AFA fest 2026

1. - 2. 5. 2026, Praha

Dva dny plné hudby, promítání, přednášek... k 30. výročí založení AFA …(více)