Anarchistická federace

Píšou jinde : Nejvyšší soud: Do rozhodnutí o dovolání mohou aktivisté zůstat na Klinice

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/26987-nejvyssi-soud-do-rozhodnuti-o-dovolani-mohou-aktiviste-zustat-na-klinice

Každodenní hrozbu vyklizení žižkovského centra oddálil Nejvyšší soud. Dokud sám nerozhodne o dovolání squaterů, může kolektiv Kliniky v domě zůstat a pokračovat v činnosti. Což potrvá nejméně několik měsíců.

Autonomní sociální centrum Klinika bude fungovat minimálně několik dalších měsíců. Nejvyšší soud totiž 31. ledna rozhodl o odložení exekuce, tedy vyklizení obsazené budovy, a to do doby, dokud sám nerozhodne o dovolání squaterů. Kdyby totiž aktivisté s dovoláním u Nejvyššího soudu uspěli, bylo by vyklizení zásahem do jejich práv. „Klinika tedy žije dál a zůstává i přes politické tlaky prostorem, kde lze žít a konat jinak. Budoucnost není napsaná,“ informoval kolektiv Kliniky na Facebooku.

O vyklizení žižkovského squatu pravomocně rozhodl odvolací Městský soud v Praze v září. Podle rozsudku měli aktivisté budovu předat Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC), tedy žalobci a zároveň majiteli domu, do 18. října.

„Zůstáváme ze stejných důvodů, z jakých jsme před třemi lety přišli,“ oznámila tehdy Tereza Virtová, zastupující kolektiv u soudu. Soudy první a druhé instance se podle aktivistů nevypořádaly s argumenty o sociálním rozměru squatingu a o jednání vlastníka v rozporu s dobrými mravy.

V listopadu proto podali dovolání k Nejvyššímu soudu – spolu s vyslyšenou žádostí o odložení exekuční lhůty.Každodenní program nekomerčních aktivit pokračuje. Zrovna minulý týden kolektiv vyhlásil „Týdnem pro Kliniku“. Až do včerejška však squat tížila každodenní hrozba vyklizení.

Podle Pavla Uhla, právního zástupce kolektivu, o podobných případech Nejvyšší soud rozhoduje půl roku až rok. „Ale v této kauze nic, co bývá obvyklé, neplatí,“ dodal pro Deník Referendum Uhl. Jedná se o vůbec první civilní řízení o vyklizení squatu u nás. „Trestní stíhání squaterů byla často neúspěšná a policejní zásahy na squatech byly napadány soudně. Navíc má Klinika podporu veřejnosti, vliv má zřejmě i rozumný státní zástupce,“ vysvětluje, proč se budoucnost Kliniky řeší soudně, nikoliv svévolným vyklizením jako v předchozích případech.

SŽDC chce v objektu Kliniky vybudovat kanceláře pro své úředníky. Squateři však převod budovy na SŽDC považují za účelový, upozorňují i na přemrštěnou cenu rekonstrukce nebo nutnost kvůli záměru měnit územní plán. Majitele neúspěšně žádají, aby mohli v domě zůstat alespoň do zahájení rekonstrukce.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Kurz padání ze schodů s Policií ČR #NoStairs

28. 10. 2018, Praha

Aby bylo jasné, jak vypadá zranění způsobené pádem ze schodů versus zranení způsobené opakovaným kopáním do hlavy. …(více)

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

1. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)