Anarchistická federace

Píšou jinde : Nejvyšší soud: Do rozhodnutí o dovolání mohou aktivisté zůstat na Klinice

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/26987-nejvyssi-soud-do-rozhodnuti-o-dovolani-mohou-aktiviste-zustat-na-klinice

Každodenní hrozbu vyklizení žižkovského centra oddálil Nejvyšší soud. Dokud sám nerozhodne o dovolání squaterů, může kolektiv Kliniky v domě zůstat a pokračovat v činnosti. Což potrvá nejméně několik měsíců.

Autonomní sociální centrum Klinika bude fungovat minimálně několik dalších měsíců. Nejvyšší soud totiž 31. ledna rozhodl o odložení exekuce, tedy vyklizení obsazené budovy, a to do doby, dokud sám nerozhodne o dovolání squaterů. Kdyby totiž aktivisté s dovoláním u Nejvyššího soudu uspěli, bylo by vyklizení zásahem do jejich práv. „Klinika tedy žije dál a zůstává i přes politické tlaky prostorem, kde lze žít a konat jinak. Budoucnost není napsaná,“ informoval kolektiv Kliniky na Facebooku.

O vyklizení žižkovského squatu pravomocně rozhodl odvolací Městský soud v Praze v září. Podle rozsudku měli aktivisté budovu předat Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC), tedy žalobci a zároveň majiteli domu, do 18. října.

„Zůstáváme ze stejných důvodů, z jakých jsme před třemi lety přišli,“ oznámila tehdy Tereza Virtová, zastupující kolektiv u soudu. Soudy první a druhé instance se podle aktivistů nevypořádaly s argumenty o sociálním rozměru squatingu a o jednání vlastníka v rozporu s dobrými mravy.

V listopadu proto podali dovolání k Nejvyššímu soudu – spolu s vyslyšenou žádostí o odložení exekuční lhůty.Každodenní program nekomerčních aktivit pokračuje. Zrovna minulý týden kolektiv vyhlásil „Týdnem pro Kliniku“. Až do včerejška však squat tížila každodenní hrozba vyklizení.

Podle Pavla Uhla, právního zástupce kolektivu, o podobných případech Nejvyšší soud rozhoduje půl roku až rok. „Ale v této kauze nic, co bývá obvyklé, neplatí,“ dodal pro Deník Referendum Uhl. Jedná se o vůbec první civilní řízení o vyklizení squatu u nás. „Trestní stíhání squaterů byla často neúspěšná a policejní zásahy na squatech byly napadány soudně. Navíc má Klinika podporu veřejnosti, vliv má zřejmě i rozumný státní zástupce,“ vysvětluje, proč se budoucnost Kliniky řeší soudně, nikoliv svévolným vyklizením jako v předchozích případech.

SŽDC chce v objektu Kliniky vybudovat kanceláře pro své úředníky. Squateři však převod budovy na SŽDC považují za účelový, upozorňují i na přemrštěnou cenu rekonstrukce nebo nutnost kvůli záměru měnit územní plán. Majitele neúspěšně žádají, aby mohli v domě zůstat alespoň do zahájení rekonstrukce.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Feminist Reading of E. Goldman: MORALITY, PURITANISM AND THE SPIRIT OF ARTFUL LIVING

4. 3. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)