Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Turówem to bohužel nekončí. Fridays for Future protestovali proti klimatické slepotě Fialovy vlády

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2023/04/fotoreport-turowem-to-bohuzel-nekonci-fridays-for-future-protestovali-proti-klimaticke-slepote-fialovy-vlady/

Prodloužení těžby na dolu Bílina doporučené báňským úřadem vzbudilo nevoli studentů, kteří narychlo svolali protest na Malostranském náměstí v Praze. 

Vláda ve svém programovém prohlášení přislíbila konec těžby uhlí do roku 2033. K rozhodnutí báňského úřadu prodloužit těžbu na dole Bílina až do roku 2035 se ale vláda vůbec nevyjádřila. Panují tedy oprávněné obavy z toho, že nechá věcem volný průběh, a těžba uhlí v České republice nebude do slíbeného termínu ukončena. Proti rozhodnutí se odvolalo hnutí Greenpeace.

Z těchto důvodů svolala česká pobočka mezinárodního hnutí Fridays for Future na pátek demonstraci pojmenovanou „Uhlí z dolu Bílina je v důvěře trhlina!“. Na Malostranském náměstí se sešlo okolo dvě stě demonstrujících, z velké části studenti a studentky, ale nejen ti.

„Situace okolo Bíliny ilustruje, jak naše vláda k řešení klimatické krize přistupuje. Mrzí nás to, protože jsme doufali ve změnu k lepšímu. Vláda se chová netransparentně a v rozporu s vlastními sliby a takovou vládu my nechceme,“ uvedl mluvčí FFF na pódiu a sklidil potlesk. „Vláda žádné podmínky pro odchod od uhlí v roce 2033 nevytváří, děje se pravý opak,“ připomněl zase řečník z hnutí Greenpeace a naznačil, že společnost ČEZ, která na Bílině těžbu provozuje, by mohla jít ještě dál a těžit ještě déle.

Mluvčí na demonstraci byli z různých spolků a kolektivů a ve svých projevech zmiňovali různé aspekty klimatické krize. „Zisky Daniela Křetínského a Pavla Tykače jen za posledních osmnáct měsíců by stačily k navrácení důstojných životních podmínek lidem jako Hanka, Eva a milionům dalších zasažených energetickou chudobou,“ uvedli mluvčí hnutí Limity jsme my a Iniciativy nájemníků, kteří připomněli krutou ekonomickou realitu fosilního kapitalismu. „O budoucnosti všech generací stále rozhoduje fosilní elita,“ řekli.

„Schopnost říct si o pomoc je ve společnosti posedlé individualismem svým způsobem podvratná činnost. Říkej si o ni a říkej si o ni často. Vzpomeň si, co všechno s tebou už tvoje tělo překonalo, kolik protestů proti těmto ignorantským politikům zvládlo spolupořádat. Poslouchej ho, poslouchej ho hodně,“ připomněla mluvčí z feministického kolektivu SdruŽeny nutnost vzájemné péče a sebepéče při vyčerpávajícím aktivismu, který často vede k vyhoření.

Studenti z FFF před několika týdny napsali otevřený dopis premiéru Fialovi, v němž vyzývají vládu k rychlejšímu řešení klimatické krize, k odsouzení prodloužení těžby na dole Bílina do roku 2035 a ke zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v dole Turów. Odpovědi se však zatím nedočkali.

Z Malostranského náměstí se studentstvo vydalo přes Karlův most okolo magistrátu na Kampu, kde se konal piknik organizovaný FFF. I když permanentní a hlasité skandování i celková atmosféra protestu byly převážně veselé, česká veřejnost zůstává k otázkám klimatu laxní, což ukázala i nevelká účast.

Verze pro tisk 23.4.2023 a2larm.cz

Píšou jinde

Odkazy