Anarchistická federace

Píšou jinde : Wolt snížil odměny o dvacet procent. Na středu kurýři chystají stávku

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2023/01/wolt-snizil-odmeny-o-dvacet-procent-na-stredu-kuryri-chystaji-stavku/

Nový systém odměňování rozzlobil kurýry online kurýrní služby Wolt. Problematické jsou podle nich skoro všechny zavedené změny.

„Prý se to má dopočítat, ale jeden kurýr píše, že ne a že to musel hrotit, aby mu to změnili. To aby si každý dělal screenshot a pak doma kontroloval, zda mu to počítač proplatil dobře,“ zní jedna z námitek kurýrů vůči novému systému. Kromě snížení odměn prý musí kurýři ověřovat, zda dostali slíbenou částku, a pokud nedostali, musí se o ni po práci dohadovat s pracovníky Woltu přes chat. Samotní zaměstnanci přes chat upozorňují kurýry, že částky uvedené v aplikaci za každou dovážku jsou jen orientační, a je tedy nutné si je překontrolovat.

    Půjde o první podobnou akci kurýrů dovážkových platforem v České republice.

Snížení odměn odhadují kurýři zatím na zhruba 20 procent. Nevyplnily se obavy některých cyklokurýrů, že změny dopadnou zejména na ně – dopadly totiž na všechny. Nový systém se však zatím rozjíždí a společnost Wolt zjevně hodlá některé přešlapy řešit. V dopise kurýrům píše například, že objednávky na krátkou vzdálenost do budoucna bude „možno zatraktivnit“. Kurýr, který pro Alarm anonymně popsal situaci, ale hovořil o tom, že vedení informuje arogantně a nepřipouští chyby.

V pondělí společnost Wolt zaslala všem kurýrům formulář, do kterého mohou psát své postřehy k novému systému, aby byly „veškeré poznatky v jednotné formě a na jednom místě, a tak je mohli rychleji projít a řešit“. Wolt dále slibuje kurýrům vyšší výdělky, stávající propad příjmů je podle dopisu způsobený i tím, že je leden, kdy jsou výdělky kurýrů tradičně nižší. Každopádně Wolt připouští, že se nový systém odměňování ještě může měnit, a slibuje změny právě na základě zpětné vazby kurýrů. I když ale prý většina kurýrů hodlá formulář vyplnit, moc si od toho neslibují. Chyb je až příliš mnoho.

Minimálně část kurýrů a kurýrek tak vedení Woltu nepřesvědčilo a na středu plánují stávku a demonstraci na Václavském náměstí. Půjde o první podobnou akci kurýrů dovážkových platforem v České republice. Aleš Kranda, který akci svolává, napsal vedení Woltu jménem nespokojených kurýrů otevřený dopis, ve kterém informuje o plánované akci: „Vzhledem k tomu, že se jedná již o několikátou takto provedenou změnu systému, která má katastrofální dopady na vaše partnery a jejich rodiny, je pro nás již naprosto neúnosné přehlížet vaši lhostejnost k partnerům a k jejich rapidně zhoršující se životní situaci. Litujeme toho, že jste nás svým nezodpovědným přístupem donutili k takto radikálnímu kroku. Chceme s vámi jednat, a proto bude tato pokojná akce končit před vaším sídlem (…) Zde vám ve 14:00 předáme naše požadavky k započetí vzájemných rozhovorů. Věříme, že se nám společně v následných jednáních povede situaci uklidnit,“ stojí mimo jiné v dopise.

Umělec Pavel Karous vytvořil pro středeční stávku vizuál:

Verze pro tisk 31.1.2023 a2larm.cz
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)