Anarchistická federace

Píšou jinde : „Je absurdní, aby vedle sebe existovaly prázdné domy a lidé bez domova,“ vzkazují squatteři z obsazeného domu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2022/11/fotoreport-squatteri-obsadili-a-zase-opustili-dum-ve-strasnicich/

V sobotu odpoledne obsadila skupina squatterů dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích. Na místo přijela policie. Po jednání se starostou Prahy 10 squatteři dům opustili. 

Desítky lidí svolaných skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) obsadily v sobotu 26. listopadu dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích. Squatteři by na místě rádi otevřeli nové kulturní a sociální centrum, podobné, jako byla Klinka na pražském Žižkově. Budovu vlastní město Praha a do péče ji má svěřenou Městská část Praha 10. Squatteři dům obsadili v poledne a začali zde sbírat odpadky a objekt uklízet. Budova je součástí bloku roky prázdných na sebe navazujících čtyřpatrových nepodsklepených bytových domů postavených v roce 1960.

„Od vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika Praze chybí prostor pro nezávislou kulturu a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. Myslíme, že je načase tuto situaci změnit. Proto jsme se rozhodli vytvořit nové místo, kde by se lidé mohli potkávat bez ohledu na stav svojí peněženky,“ uvedl mluvčí squatterů Jiří Nesvačil.

Na místo dorazila policie a legitimovala osoby, které dům opouštěly. Kolem čtvrté hodiny odpoledne pak na místo přijely dva antony s těžkooděnci.

„Nestojíme o konflikt, jen si myslíme, že je absurdní, aby vedle sebe existovaly prázdné domy a lidé bez domova. V Praze se nachází stovky prázdných nemovitostí, přesto je důstojné bydlení pro spoustu obyvatel naprosto nedostupné. O podobě města rozhoduje hrstka developerů, přitom Praha patří nám všem,“ dodal k obsazení objektu Nesvačil. Odpoledne do Malínské ulice přijel starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS), který se squattery jednal a policii požádal, aby nezasahovala. Squatteři poté dům opustili s tím, že starosta přislíbil na 6. prosince další jednání o využití budovy pro squattery zamýšlené aktivity.

Opravdu Dobré Squaty jsou neformální squatterská skupina, která vznikla v reakci na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. V minulosti aktivisté z této skupiny organizovali v prázdných domech například promítání filmů a jiné kulturní akce. V květnu minulého roku symbolicky zabavili kancelář exekutorovi Ivu Luhanovi, který si za vyklizení Kliniky neoprávněně naúčtoval statisícovou odměnu.

Verze pro tisk 27.11.2022 a2larm.cz
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Nikdo není ilegální

27. 2. 2023, Plzeň

Kolektiv No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Nikdo není ilegální

28. 2. 2023, Brno

Kolektiv No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)