Anarchistická federace

Píšou jinde : Anglie: Velká stávka kurýrů

Toto je kopie článku uveřejněného na osip.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://osip.cz/anglie-velka-stavka-kuryru/

Právě probíhá nejdelší stávka v zakázkové (gig)ekonomice ve Velké Británii, kterou drží kurýři a kurýrky společnosti Stuart, zabývající se okamžitým rozvozem jídla, kterou v roce 2017 pohltil gigant DPDgroup. Stuart dováží jídlo ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Portugalsku a Polsku. Stávka začala 6. prosince 2021, když Stuart srazil základní sazbu za dodávku o bolestivých 24 % z 4,5 libry na 3,4. První protesty zasáhly Chesterfield a Sunderland.

Stávkující kurýři, požadují alespoň 6 liber za dodávku, plus příspěvek na ujetý kilometr a placenou čekací dobu po 10 minutách. Ve stávkovém fondu nashromáždili 14 000 liber.

Nezávislý odborový svaz Velké Británie (Independent Workers’ Union of Great Britain; IWGB), podal na firmu žalobu jménem 150 pracovníků pro nezákonné odpírání zaměstnaneckých práv jako je garance minimální mzdy a placeného volna.

Navzdory velkému riziku, kterému se kurýři vystavují během pandemie, padají na sociální dno. Firma přitom inkasuje obrovské zisky. Během vrcholu pandemie zaznamenala nárůst o 20 milionů liber a nejvyšší ředitel v roce 2020 dostal o 1000 % vyšší odměny v hodnotě 2,2 milionů.

Akce se zintenzivnily poté, co před dvěma týdny firma Stuart uspořádala schůzi kvůli výši plateb za dodávku. Schůze se odehrála za zavřenými dveřmi a členové a členky IWGB z ní byli vyloučeni. Když odboráři a odborářky zahájili poklidnou demonstraci před pobočkou v Sheffieldu, byli informováni sekuritkou, že schůze byla zrušena a vedení firmy opustilo budovu skrze požární únikový východ. Následně probíhaly každý den demonstrace před restauracemi McDonalds (jejich jídlo Stuart také rozváží, dalším velkým zákazníkem je JustEat) v Sheffieldu a Blackpoolu. Několik restaurací se povedlo zablokovat tak, že musely zavřít. Akce probíhají i v těchto dnech.

Paris Dixon z IWGB říká: „Všechno v UK šlo nahoru: benzín, plyn, jídlo, dokonce i minimální mzda stoupla. S naším platem jsme byli už na prahu chudoby, protože vozidlo a benzín něco stojí a musíme to platit z našich mezd. Potom, co jsme během pandemie dřeli, nás Stuart zkouší ještě víc vykořisťovat snížením plateb za většinu dodávek skoro o 25 %. Stuart by měl do kurýrů investovat, když mu během pandemie zajistili úspěšný byznys, ale raději tahá peníze z našich kapes a dává je koronavirovým milionářům. Když poprvé přišli do Sheffieldu, tak škemrali, teď se k nám chovají, jako bychom byli na jedno použití. Cítíme se jako roboti.“

IWGB je zdola organizovaný odborový svaz, který se soustředí na sektor zakázkové ekonomiky a pracující s prekérními smlouvami s nejnižšími příjmy pocházející většinou z řad etnických menšin. Byl založen v roce 2012 latinskoamerickými uklízečkami, které se chtěly organizovat za lepší pracovní podmínky. Od té doby získaly po celém království tisíce členů. IWGB organizuje kurýry, instruktorky jízdy na kole, pracovníky charity, učitelky jógy, uklízeče, hlídačky, pracující herního průmyslu, chůvy, pěstouny, zaměstnance univerzit a řidičky. Mizerně placení migranti založili odbory a stávají se důležitou součástí dělnického hnutí.

Verze pro tisk 25.1.2022 osip.cz
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy