Fotbal proti rasismu 2025
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
Na hranicích Polska s Běloruskem od léta trvá humanitární krize. Polské úřady však razantně odmítají k hladovým a mrznoucím lidem na útěku pustit jakoukoli pomoc.
Polský postoj k lidem na útěku sledují zahraniční média i aktivisté od začátku krize s velkým znepokojením. Nejprve země vyhlásila na začátku září v pohraničí výjimečný stav, hranice oplotila, následně pak začala ty, kterým se podařilo do země dostat, zahánět násilím zpět do Běloruska. Polské úřady odmítají do zóny výjimečného stavu pouštět humanitární pracovníky i novináře. Po několika měsících neúspěšných pokusů dostat se k lidem v nouzi tak region opouštějí i Lékaři bez hranic. „Od října jsme opakovaně žádali o přístup do oblasti s omezeným vstupem a ke stanovištím pohraniční stráže v Polsku. Bohužel neúspěšně,“ říká Frauke Ossig, krizová koordinátorka Lékařů bez hranic pro oblast Polska a Litvy.
Od léta na polsko-běloruských hranicích zemřelo minimálně dvacet jedna lidí (přesné číslo je velmi těžké určit, pravděpodobně však bude o mnoho vyšší). Poslední měsíce situaci navíc komplikuje mráz a další vlna pandemie koronavirovu. Ačkoli polské zdravotnictví zmírnilo svůj dříve velmi odmítavý postoj k pomoci lidem na útěku, místní nemocnice jsou stále plné, a pomoci se tak dostává jen těm, kteří ji potřebují nejakutněji. Jakmile se navíc člověk dostane z nejhoršího, přijede si ho vyzvednout pohraniční stráž a odveze ho zpět na hranice. Jediným, kdo může uprchlíkům opravdu pomoci v jejich snaze dostat se do EU, jsou místní obyvatelé. „Mnoho z nich se – občas samostatně, občas ve spolupráci s nějakou organizací – snaží pomáhat a organizovat. Mnozí to vnímají tak, že je jejich lidskou povinností pomáhat potřebným. Ono se tam dost obtížně žije, je tam velké množství vojáků, jsou tam checkpointy a neustálé kontroly. V krámech není jídlo, protože vojáci ho vykupují. Je to normální válečný stav. A pak tam jsou lidé, kteří by bez pomoci místních umřeli. Takže to není tak, že ta pomoc je poskytována jen dobrovolníky mimo zónu, i v zóně jsou dobří lidé,“ řekl v rozhovoru polský novinář Jakub Medek. Místní obyvatelé, kteří uprchlíkům pomáhají, však podle Ossig čelí pomluvám nebo je jim dokonce poškozován majetek jako výstraha, aby přestali pomoc poskytovat.
„Dokud se k lidem na útěku nebudou moci neziskové a humanitární organizace dostat a poskytnout jim jídlo, vodu, teplé oblečení a lékařskou péči, počet mrtvých se pravděpodobně bude zvyšovat. Venkovní teploty budou totiž i nadále klesat,“ varují Lékaři bez hranic na svém webu.
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
komentovaná procházka městem a koncert …(více)
Besedy a afterparty …(více)
Promítání …(více)
Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025