Anarchistická federace

Píšou jinde : Polsko: Další úspěch OZZ Inicjatywa Pracownicza v zahraniční společnosti Jeremias

Toto je kopie článku uveřejněného na iniciativa.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://iniciativa.noblogs.org/post/2021/11/19/polsko-dalsi-uspech-ozz-inicjatywa-pracownicza-v-zahranicni-spolecnosti-jeremias/


Odboráři z OZZ Inicjatywa pracownicza šli jako bouře – v zimě vytvořili základní organizaci, v létě vstoupili do kolektivního sporu, na podzim získali zvýšení mezd a zlepšili pracovní podmínky. Zaměstnanci firmy Jeremias byli totiž povzbuzeni úspěchem stávky v Parocu.
 
Firma Jeremias je německý výrobce komínových systémů pro obytný, komerční a průmyslový sektor. Společnost má továrny v několika zemích, ta v Hnězdně funguje od roku 1997. Zaměstnává asi 600 lidí, ale někteří z nich jsou zaměstnáni prostřednictvím agentur zprostředkovávajících dočasnou práci.
 
Víceměsíční smlouvy na dobu určitou jsou jen jedním z problémů zaměstnanců firmy Jeremias z Hnězdna. Zaměstnanci si také stěžovali na to, že jsou nuceni pracovat přesčas, problémy s braním dovolené, ale to, co je trápilo nejvíce, byly nízké mzdy. Stěžovali si také, že jsou pravidelně šikanováni vedením.
 
“Na začátku letošního roku jsme neslyšeli poděkování za tvrdou práci v pandemii. Na tomto místě jsme se dozvěděli, že nedojde k žádnému nárůstu, protože ceny plechu vzrostly. A společnosti se po celou dobu dařilo skvěle. Pak jsme cítili, že hranice byly překročeny“ – říká Miłosz Krzak, rok a půl vedoucí směny v Jeremias. A v poslední době také člen výboru ZO OZZ Inicjatywa Pracownicza.
 
Odborová organizace OZZ Inicjatywa Pracownicza působí v Jeremias od února letošního roku a byla vytvořena v reakci na katastrofální zacházení se zaměstnanci. Krzak byl jedním z jeho zakladatelů. – Nejdůležitějším bodem byl boj za respekt k zaměstnancům a zvyšování platů. Společnost učinila mnoho lidí závislými na sobě navzájem, protože s nízkými platy nabízela také přesčasy, na kterých jste si mohli vydělat peníze navíc, takže by to stačilo na víc než na účty – vysvětluje.
 
Toto je první vztah, který vznikl v Jeremiásovi. Odboráři předložili své požadavky vedení, ale několik měsíců rozhovorů nepřineslo žádné výsledky. “Nepodařilo se nám přesvědčit představenstvo, že lidé jsou důležití a že si zaslouží respekt a volební právo. Pod rouškou pozorného naslouchání jsme byli neustále ignorováni – říká Krzak. Všechno se změnilo ve vyčkávání.
 
V srpnu 2021, v Trzemesně, 20 km vzdáleného, zaměstnanci Paroc, výrobce minerální vlny, vstoupili do stávky. Asi 800 zaměstnanců opustilo své pozice na týden. Teprve poté vedení společnosti souhlasilo s tím, že splní požadavky protestujících. V důsledku ročního kolektivního sporu, který skončil generální stávkou, získali dělníci mimo jiného zvýšení platů, příspěvek na stáž a snížení zaměstnanosti na základě podřadných smluv.
 
“Zaměstnanci soukromé společnosti nám ukázali, že je možné postavit se proti vedení společností a účinně si nárokovat své vlastní. To nám dodálo energii a přimělo nás uvědomit si, že pokud to bude nutné, zastavíme také továrnu. To pravděpodobně také upozornilo zaměstnavatele, že hrozba stávky není blafem – hlásí Miłosz Krzak. Odboráři, takto povzbuzeni, vstoupili do kolektivního sporu se zaměstnavatelem.
 
V první řadě požadovali 20% navýšení mzdy pro všechny zaměstnance. “Zaměstnanci, kteří vydělávají 3200 zlotých hrubého, se sotva setkávají. Existují také lépe placená pracovní místa, ale většina zaměstnanců vydělává nejnižší sazbu. A to oni jsou nejvíce postiženi rostoucí inflací – vysvětluje Krzak.
 
Druhý požadavek se týkal situace zaměstnanců zaměstnaných agenturou práce, kteří tvoří téměř polovinu osazenstva. Zkušební smlouvy obnovené smlouvami na dobu určitou byly doprovázeny nedostatkem jasných kritérií pro přechod na přímé zaměstnání na dobu neurčitou. Krzak: – Rekordmanka pracovala 18 měsíců, jen aby na konci zjistila, že pro tuto práci není vhodná. Zaměstnanci také požadovali příspěvky na stáž za roky služby a zkrácení doby vypořádání přesčasů, které společnost stanovila na 12 měsíců.
 
V Jeremiasu kolektivní spor neskončil stávkou, protože odboráři vycházeli s vedením během fáze vyjednávání. Konečnou dohodu o ukončení sporu podepsaly strany 12. listopadu 2021. Jaká jsou jeho ustanovení? Odborářům se podařilo získat zvýšení, jehož výše bude záviset na aktuální mzdě. Nejvíce dostanou lidé s nejnižšími příjmy, tedy asi 500 PLN hrubého.
 
Během jednání jsme se sešli všichni zaměstnanci a dohodli jsme se na zvýšení o několik procent. V této situaci jsme se snažili provést tuto změnu co nejspravidlivěji, což s takovým počtem lidí není snadné. Ale pokud každý opustí část své energie, zdraví a života v práci, snažili jsme se zmenšit rozdíl mezi nejlepšími a nejnižšími příjmy – říká Krzak. Při výpočtu nového platu bude zaměstnavatel také brát v úvahu délku služby, takže nebude existovat žádný samostatný příspěvek na stáž.
 
Podle ujednání obdrží lidé pracující na dobu určitou pracovní smlouvu maximálně po 12 měsících. Ti nejlepší se s tím budou moci spolehnout po půl roce. Nebylo možné zkrátit roční účetní období přesčasů, ale místo toho má zaměstnavatel poskytnout větší flexibilitu při poskytování dovolené.
 
“Na začátku roku jsme ve firmě neměli žádné vztahy a nyní podepisujeme konec kolektivního sporu se zaměstnavatelem. Udělali jsme kompromisy, ale obě strany se mohou cítit vítězně – shrnuje Miłosz Krzak. A dodává: “Jako manažer směny jsem byl také vtažen do řízení lidí se strachem. Ale s tím jsem nemohl souhlasit. Po stávce v Parocu stále více lidí přestalo souhlasit se svými nepříjemnostmi. Do značné míry to byl Paroc, kdo nás inspiroval, nyní můžeme inspirovat další zaměstnance.

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy