TraumaZone #2: 1989-1991
Promítání …(více)
Rozjíždíme cyklus příspěvků o tom, jak se v AF zahradničí, doplněný o řadu rad a zkušeností.
Když už letos slavíme ty třicátiny naší federace, rádx bychom našemu čtenářstvu představilx jednu z dlouhodobých aktivit, jíž se část členstva věnuje. Je jí zahradničení.
Již v počátcích naší federace se objevovaly nápady na realizaci projektů zaměřených na samozásobitelství. Někdy zůstalo jen u návrhů a nerealizovaných snů, zpravidla kvůli absenci vhodných prostorů, která se odvíjela od takřka nulových finančních zdrojů, či z důvodu pomíjivosti často doprovázející mladický entuziasmus. Pokus o zřízení Libertinského domu z úplného počátku federace a následný projekt Pueblo 2000 se nikdy nedostaly za horizont rozjetí záměru. Hmatatelnější byly individuální pokusy, jako byl v roce 1997 ranč nazývaný Sausfork, a zahradnické a DIY aktivity některých členů*ek. U nich pak rezenovaly inspirace guerillovým zahradničením a principy permakultury. V rámci hnutí se stal asi nejznámějším projekt DVP (o něm ještě bude řeč v některém z pokračování), opominout nelze ani svého času městskou zahradu provozovanou kolektivem FNB-Plzeň.
Mezitím se některým z nás podařilo pořídit si vlastní prostory pro pěstování, udržujeme vzájemné styky, předáváme si zkušenosti, sdílíme zdroje i produkci, a když je potřeba, vypomůžeme si.
V 90. letech se často hovořilo o soběstačnosti a útěku od civilizace. Takový záměr dnes opravdu nesdílíme. Jsme součástí okolního světa a v jeho rámci hledáme spojenectví a vzájemnou podporu. Víme totiž, že jednou potřebujeme pomoci my a jindy zas někdo jiný. V absolutní soběstačnost nevěříme. Je to chiméra, která může nadšence velmi rychle dovést v lepším případě k vystřízlivění, v tom horším k úplnému vyhoření.
Naše motivace nejsou nijak závratné. Prostě žijeme rádx v kontaktu s půdou, s přírodu, s okolím. Nepřestává nás udivovat kouzlo života, které během roku sledujeme. Vedle svých zaměstnání, která se nesou v duchu pravidel kapitalismu, můžeme díky zahradničení zažívat svobodnou práci, o níž plně rozhodujeme, stejně jako o jejích výsledcích. Můžeme spolupracovat, můžeme směňovat, můžeme obdarovávat. Zahradničení je radost… tedy pokud ho jako radost cítíme.
Rádx bychom v tomto roce přinášelx informace o tom, co se děje na našich zahradách. A v souvislosti s tím sdílelx i naše vlastní zkušenosti, tipy a triky, stejně jako varování – co se týče praxe i naivních očekávání.
Tato naše aktivita nás částečně přenáší mimo kapitalismus a pomáhá budovat vztahy odpovídající anarchistickým principům, a to jak s druhými, tak s okolní přírodou a planetou jako celkem. Zahradničení není žádná veganská idylka, někdy je to i boj o zdroje s jinými živočišnými druhy. Představy o absolutní čistotě jsou scestné (to platí i pro další oblasti života). Není to ale žádný důvod k tomu vzdávat svou snahu. Na zahradě člověk pochopí, že nic není absolutní ani zaručené. Můžete stát pod rozkvetlou třešní a těšit se na úrodu a přitom stačí jediný mrazík, jako tomu bylo vloni na jaře, a zbydou jen oči pro pláč. Na zahradě si člověk uvědomí, jak mocná může být rozmanitost a jak žádné místo ani žádný rok nejsou stejné.
Zahradničení je zároveň úžasná terapie, jakkoli to může být místy dřina. A dost možná pohodlnější a na člověkohodiny levnější je nakoupit v supermarketu plodiny, za nimiž stojí levná práce a moře chemie. To ale není naše volba.
Pokud někoho naše příspěvky a fotky, které se budeme snažit přikládat, inspirují, budeme jedině rádx. Stejně tak budeme nadšení, když nám na mail federace napíšete o svých zkušenostech, pokusech a projektech. Doufáme, že budeme přispívat pravidelně, ale zaručit to nemůžeme. Zahrada se neptá, ta nepočká. Zato se vám dokáže odměnit.
Promítání …(více)
Kniha v Trhlině …(více)
Publikace, přednášky, Dekonstrukce …(více)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)