Anarchistická federace

Existence č. 2/2023: Jídlo

V říjnu vyšlo nové číslo anarchistické revue Existence, které se věnuje nepříliš reflektovanému tématu, a to politice jídla.

obálka

Podzimní číslo anarchistické revue Existence jsme se rozhodli věnovat na první pohled všednímu tématu – jídlu. A hned na začátek musíme přiznat, že jsme si to náramně užili. Popravdě jsme se tedy věnovali více vaření a (pokud možno společnému) stolování a někteří z nás také příjemné starosti o zahrady a zahrádky, které ze sebe i přes letní vlnu veder vydaly k naší radosti spoustu dobrot.

Když se na téma jídla podíváme blíž, zjistíme, že oplývá neskutečně velkou škálou rozměrů. Je až s podivem, že není v anarchistické teorii více reflektováno. Pokud je nám známo, těšilo se svého času pozornosti v publikacích zeleného anarchismu a jeho politický rozměr se stal hlavním tématem jednoho z čísel zinu Choroba mysli v roce 2004. I Existence se ho dotkla v číslech věnovaných lokalizaci a etické spotřebě.

Faktem je, že trochu přezíravě bereme jídlo jako samozřejmost, ale pro mnoho lidí ve světě, a to i v tom západním, takovou samozřejmostí zdaleka není. Jídlo tedy v rámci hlavního tématu tohoto čísla Existence nahlížíme z mnoha různých stran. Jídlo je nutnost, základní lidská potřeba, na niž by měl mít každý nepodmíněné právo. Jenže v rámci kapitalismu se jídlo stalo nástrojem vydírání, který určuje poměry na trhu práce a z pracujících dělá jeho rukojmí. Díváme se, jak se stát snaží potlačovat aktivity, které poukazují na obrovské částky vydávané na zbrojení, zatímco lidem se nedostává to základní. Jídlo je médiem solidarity, která se velmi liší od charity zachovávající status quo. Jídlo se ukázalo být zbraní v rukou pracujících i důležitým aspektem v boji za právo na město. Jídlo je v centru svépomocných aktivit a často se stává pojítkem důležitých samosprávných vztahů. Jídlo může ukázat cestu k místu, kde žijeme, jakkoli se ho agrární průmysl snaží komodifikovat za účelem vlastních zisků. Jídlo je jednou z cest zmírnění klimatické krize a boje za biodiverzitu. Jídlo ovlivňuje naše i veřejné zdraví a můžeme skrze něj projevit svůj soucit s ostatními živými tvory, přírodou i lidmi. Jídlo je tmelem komunit a točí se kolem něj i infrastruktura samotného anarchistického hnutí.

Vedle rozsáhlého, i když ve své podstatě stručného, úvodního článku k tématu zveřejňujeme texty „Politická ekonomie“ z libcom.org, „Radikální zemědělství“ od anarchisty a sociálního ekologa Murraye Bookchina, rozhovor s členkami pražského kolektivu Kuchařky bez domova a s plzeňským kolektivem celoplanetární anarchistické iniciativy Food not Bombs. Dále téma do různých směrů rozvíjí výtahy kapitol velmi inspirující knihy Nourishing Resistance: Stories of Food, Protest, and Mutual Aid (Vyživování odporu. Příběhy o jídle, protestech a vzájemné pomoci), která letos vyšla v anarchistickém nakladatelství PM Press. Dozvíte se také něco o aktivistických kuchyních a více konkrétně o jedné místní, která si říká Cocina Perdida. To vše pak završuje velmi svěží příspěvek venkovského člena Anarchistické federace, který rozjel neformální spotřební aktivitu pro své kamarádky a kamarády z města.

Dále v Existenci najdete článek o kontroverzním českém anarchistovi přelomu 19. a 20. století, Karlu Vohryzkovi, který byl na jednu stranu velmi aktivní a schopný, avšak na druhou byl pohromou hnutí. Rubrika věnovaná osobnostem pokračuje nekrology 82leté anarchofeministky Nealy Janis Schleuningové, 89letého španělského anarchisty Agustína Torrese Ramose a 60letého italského anarchisty Alberta Gazzarriho. Připomínáme také anarchistické bojovníky, kteří zahynuli v boji proti ruské invazi na Ukrajinu – Dmitrije Petrova, Jevgenije Osijevského, Finbara Cafferkeye a Coopera Andrewse.

V jednom z dřívějších čísel jsme ve věnovali tématu hausprojektů. Nyní se k němu vracíme formou rozhovoru – představujeme jeden takový projekt, který existuje v rámci Sdílených domů a nese název První vlaštovka. Jeho protagonisté již v Praze pořídili vlastní dům a chystají se na jeho rekonstrukci.

Jako vždy nechybí pravidelné rubriky. Ta úvodní se věnuje aktivitám místního hnutí a informuje například o otevření nového pražského infoshopu Trhlina, o akcích v rámci Mezinárodního dne žen, za klimatickou spravedlnost, proti klerofašistům, na podporu boje proti putinovské invazi, proti špatnému zacházení s bezdomovci atd. Speciální místo je věnováno anarchistickému 1. máji a anarchistickému knižnímu festivalu v Praze. V rubrice Anarchistické federace se dočtete např. o kampani olomoucké skupiny, o mezinárodním týdnu solidarity s anarchistickými vězni, o sbírce „4x4 proti invazi“ či o mezinárodním anarchistickém setkání ve švýcarském St-Imier. V textech nástěnných novin A3 se věnujeme jedné úspěšné stávce, policejnímu násilí na bezdomovcích, působení současné vlády, nenávisti části Romů vůči Ukrajincům, autoritářskému trendu ve Francii a bagatelizaci násilí na ženách. Časopis uzavírají recenze knih Manifest socialistického hnutí, Punk zuřivej, Jedu do Magadanu, brožur anarchistického vydavatelství Spinkdistro a kolektivu Dekonstrukce a dvou čísel zinu Hřmot (v té poslední se trochu povrtal tiskařský šotek).

Přejeme inspirativní čtení… a dobrou chuť.


64 stran A4, doporučený příspěvek na pokrytí nákladů 80 Kč.
PDF ke stažení ZDE.
Verze pro čtečky e-knih a podobná zařízení: EPUB nebo MOBI.
Internetová distribuce:
Roleta39
Pro zájemce ze Slovenska doporučujeme objednávat na: Salto Mortale (sust[a]riseup.net)

Seznam distribučních míst ZDE (na jednotlivých distribučních místech se objevují publikace Nakladatelství AF zpravidla se zpožděním)


Verze pro tisk 20.10.2023 Nakladatelství AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx against Putin

28. 5. 2024, Praha

Benefice pro Solidarity Collectives …(více)