Anarchistická federace

A3: Pryč s (touhle) vládou!

Miliardáři bohatnou, zatímco pro neprivilegované připravila vláda zvýšení daní a další škrty. Stahujte, tiskněte a šiřte květnové číslo nástěnných novin A3!

A3

Stejně jako každý rok si anarchistky a anarchisté připomněli 1. května Svátek práce. Tento svátek ale vnímají poněkud odlišně, než tomu bylo při povinných oslavách režimu během vlády bolševiků nebo než jak si ho připomínají představitelé některých politických stran dnes. Pro anarchistky a anarchisty je První máj jednak připomínkou jejich předchůdců, kteří v 80. letech 19. století bojovali za osmihodinovou pracovní dobu a byli nakonec americkou justicí popraveni. Nikoli za to, že by něco spáchali, ale pro své anarchistické přesvědčení, protože požadovali odstranění systému kapitalistického vykořisťování a chtěli svobodu a sociální spravedlnost. U příležitosti Prvního máje anarchisté a anarchistky navazují na tyto požadavky a volají po zničení kapitalismu a systému námezdní práce, jenž je jen moderní obdobou předcházejících systémů otroctví a poddanství. Namísto toho volají po svobodné práci, která by člověka naplňovala, vyjadřovala jeho důstojnost, a tím pádem i přispívala ke zdraví komunit a celé společnosti.

Na transparentu, který byl v čele letošního anarchistického prvomájového pochodu, stálo velkými písmeny: „Pryč s (touhle) vládou! Ať si lidé vládnou!“ Jeho poselství bylo zřejmé. Stejně jako mnozí další neprivilegovaní lidé v tomto státě jsme proti současné asociální vládě, která svými kroky potvrzuje jen to, co se od ní dalo čekat. Jenže nejde jen o tuhle vládu, jde o celý systém stávajícího kapitalistického režimu, který udržovaly při životě a jemuž sloužily všechny dosavadní polistopadové vlády. Současná vládní koalice SPOLU šla do voleb s tím, že se zaslouží o „změnu“. Cpali do nás to slovo horem dolem, aby se ukázalo přesně to, co se dalo čekat – žádná změna se nekoná. Možná pro nízkopříjmovou většinu společnosti – změna k horšímu. Pokud by vyhrály jiné politické partaje, které byly v nabídce, zas tak jiné by to nebylo. V některých směrech pro některé zranitelné skupiny obyvatel možná ještě horší.

Je zřejmé, že dokud budeme věřit volební pohádce a možnosti změny v rámci kapitalismem nastavených pravidel, nehneme se z místa. Opravdová změna může přijít až s pochopením skutečnosti, že tudy cesta nevede, a odmítnutím lživého a podvodného blábolu, že žádná jiná cesta není. Teprve pak si lidé mohou vládnout sami a může se mluvit o skutečné demokracii.

Ale když už jsme nakousli tu současnou vládu, pojďme se podívat, co si na nás aktuálně nachystala. Nedávno představila, i když dost neurčitě, zato s velkou pompou, svůj tzv. Konsolidační či ozdravný balíček, kterým chce snížit schodek rozpočtu o 150 miliard korun. Možná není od věci si hned říct, že ještě za vlády Babiše se dnes vládnoucí ODS spolu s ním vedle dalších kroků domluvila na zrušení superhrubé mzdy. To v důsledku poznali na zvýšeních svých platů zejména lidé s nadprůměrnými platy. Pro nízkopříjmové zaměstnance to téměř žádný efekt nemělo, zato do rozpočtu to obratem zaseklo sekeru ve výši 150 miliard, které chce teď vláda ušetřit zase především na těch dole a na budoucnosti mladých lidí. Přitom se během tiskové konference představující balíček vláda zaštiťovala ohledem na budoucí generace. Člověk se musí až smát pokryteckému žvanění premiéra Fialy, když si vzpomene, jak se dřív vyjádřil na adresu středoškolských bojovníků za klimatickou spravedlnost. Z jeho slov bylo cítit neskrývané pohrdání budoucností dalších generací a jejich oprávněnou úzkostí z klimatické krize. Je příznačné, že toto téma vládu nadále vůbec nezajímá a ve svém balíčku, který údajně dělá v zájmu dětí a vnuků, ho vůbec nezohlednila.

Aby se tedy mladí měli jednou „lépe“, vláda omezí podporu vysokých škol, zruší slevu na dani pro pracující studenty, slevu na nepracujícího rodiče, školkovné… Vládní balíček uškodí i životnímu prostředí – zhorší se podmínky pro recyklaci nebo se po nedávné vlně zdražení jízdného a osekání slev pro studenty a důchodce ještě víc zdraží veřejná doprava. Zvýší se HDP za opravy jízdních kol, oděvů nebo obuvi, což povede k většímu plýtvání. Dále vláda přišla s dalším znevýhodněním těch, kteří chtějí konzumovat potraviny s nižším dopadem na planetu. Z výroků vlády navíc není vůbec jasné, jak to bude se škrty v ekologických dotacích. K tomu všemu se vyhodí tisíce státních zaměstnanců, aby mohl být stát v otázce řešení potřeb lidí ještě neefektivnější.

ODS opět dokázala, že předvolební sliby (třeba ty o nezvyšování daní) jsou jen omáčkou pro naivky. Horních vrstev, v jejichž zájmu zejména pravicové vlády tak rády, ochotně a programově jednají, se to samozřejmě nedotýká. Už zas slyšíme, jak jsme si žili nad poměry (o tom my dole teda nic nevíme) a jak si musíme utáhnout opasky. To utahování se ale jaksi netýká oligarchie. Zatímco my neprivilegovaní jsme museli sáhnout hlouběji do kapes kvůli zdražení energií, takový Křetínský vykázal díky tomuto zdražení zisk přes 100 miliard. A pak že peníze nejsou. Jenže tahle vláda (a jiná by nebyla jiná) raději bere od těch, co mají málo, aby ti, co mají přehršel, mohli mít ještě víc. Jak dlouho si to ještě necháme líbit?


A3 (květen 2023) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 26.5.2023 Nakladatelství AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

11. Anarchistický festival knihy

25. - 26. 5. 2024, Praha

publikace / přednášky / workshopy / debaty …(více)