Anarchistická federace

Padl mezinárodní dobrovolník Finbar Cafferkey

Žel se potvrdily zprávy o smrti dalšího antifašisty na Ukrajině.

Nedávno jsme informovali, že 19. dubna na Ukrajině padl v boji proti imperiální invazi anarchista ruského původu Dmitrij „Lešij“ Petrov. Záhy se k našemu zármutku potvrdilo, že spolu s ním při obraně tzv. cesty života u Bachmutu zemřel i antifašista z Irska, Finbar Cafferkey. Jeho smrt potvrdili jak anarchisté z Ukrajiny, tak Finbarův otec a jeho známí z irského města Achill Island. Finbar během uprchlické krize podle dostupných zpráv pomáhal uprchlíkům v Řecku. Působil i v severosyrské Rojavě, kde se jako dobrovolník převážně kurdských milicí YPG zapojil do bojů proti tzv. Islámskému státu. Doma se zase podílel mimo jiné na ekologické kampani Shell to sea a byl všeobecně pokládán za zkušeného, respektovaného aktivistu. Na Ukrajině také pomáhal projektu Good Night Imperial Pride, shánějícímu výbavu anarchistům a antifašistkám.

Přátelé o Finbarovi píšou jako o čestném a vlídném člověku pevných hodnot, který spíše jednal, než mluvil, a neváhal se bez patosu postavit za to, co je správné.

O to ubožejší je kauza, při níž ruské velvyslanectví v Irsku vyhrožovalo úřadům, že jestli projeví soustrast Finbarově rodině, bude Irsko pokládáno za „účastníka konfliktu“. Ruští „diplomaté“ v nepochopení, že někdo může jednat svobodně a z upřímného přesvědčení, začali hlásat, jak byl více než čtyřicetiletý antifašista v mladické naivitě zmanipulován vládou. Upřímně nás mrzí, že na zdejším ruském velvyslanectví už skoro nikdo nezůstal, abychom posluhům diktátora mohli téma vysvětlit.

Finbar je podle našich informací šestým člověkem z anarchistického prostředí, který na Ukrajině v souvislosti s bojem proti Putinově Z-fašismu zemřel – z toho třetím zahraničním dobrovolníkem, prvním ze západní Evropy. Další kamarádi byli raněni, několik jich je v ruském zajetí. Imperiální brutalita pokračuje a zrůdná Putinova válka stojí stále více životů.

Krom obránců bylo zabito i vícero aktivistů sociálního hnutí poskytujících humanitárních pomoc, nemluvě o bezpočtu civilistů, které ruská armáda či wagnerovci oligarchy Prigožina zavraždili v rámci své strategie tyranizování kohokoli, kdo se jim naskytne. Jakkoli mohl zájem hlavně západní levice po skoro roce a čtvrt invaze ochladnout, zvěrstva, jimž neprivilegovaní lidé na Ukrajině čelí, nás nemohou nechat chladnými.

Proti impériu a jeho vrahům stavíme vzájemnou podporu, proti útlaku a tmářství odhodlání a touhu po míru: po jiném světě bez tyranů a národnostní nenávisti. Být antifašistou dnes znamená nejen vzdorovat rasismu a dalším hnusům, ale i bezmála genocidnímu tažení zmírajícího kremelského impéria. Jak podpořit naše přátele vzdorující Putinovi, průběžně uvádíme ZDE. Budeme rádi, když se zapojíte.

Impérium padne, solidarita zvítězí!

Zdroje:
https://twitter.com/bad_immigrant/status/1651881966050975746
https://twitter.com/mairenimhordha/status/1651703168944816128
https://twitter.com/Eireastrogen32/status/1651614612712726529
https://www.irishtimes.com/ireland/2023/04/28/russian-statement-on-finbar-cafferkey-death-condemned-as-threatening-and-chilling/
https://www.irishtimes.com/ireland/2023/04/27/achill-island-man-killed-battling-russian-forces-in-eastern-ukraine/

Související odkazy:
Dmitrij Petrov padl
Tiša zemřela
Dva nekrology a jedna výzva
Igor Volochov


Verze pro tisk 2.5.2023 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Odkazy