Anarchistická federace

A3: Stávka – účinné řešení

Kapitalisté chtějí od pracujících co nejvíce práce za co nejméně peněz. Nepomáhejme jim v tom svou pasivitou. Stahujte, tiskněte a šiřte březnové číslo nástěnných novin A3!

A3

Na konci ledna, po dlouhém období stávkové pohotovosti zahájili pracující z fabriky na výrobu pneumatik korejské společnosti Nexen Tire v Bitozevsi na Žatecku stávku. Nebyli ale pasivní, nýbrž se svůj krok snažili maximálně medializovat. Stávku odstartovali demonstrací před závodem v Bitozevsi, načež se vypravili do Prahy na protest, který se konal před korejskou ambasádou. Vedení firmy dlouhou dobu zvysoka kašlalo na jakékoli snahy místní odborové organizace o vyjednání kolektivní smlouvy. Zjevně a žel oprávněně považuje Českou republiku za dobré místo pro svou výrobu, jelikož je zde velmi poddajná a navíc velmi laciná pracovní síla. Management firmy byl proto asi překvapen, že se zaměstnanci odhodlali přejít od slov k činům, a podle informací odborů byl jeho první reakcí pokus obsadit pracovní místa stávkokazy, kterým by nabídl o něco vyšší mzdy. Na to odboráři reagovali další demonstrací před fabrikou. Místní odborová organizace se mohla opřít o jeden z nejsilnějších svazů – KOVO, i o podporu předsedy Českomoravské komory odborových svazů, kterému se podařilo v posledních měsících zviditelnit coby kandidátovi na post prezidenta ČR. Díky této podpoře z odborářské hůry se za stávkující přimluvila i evropská odborová centrála industriAll Europe.

Vedení Nexenu první den stávky jednání s odboráři de facto odmítlo. Už po týdnu ale bylo donuceno poměrně rychle změnit názor, přistoupit na jednání i na kompromis, jímž je zejména nárůst mezd o osm procent, platný od 1. března letošního roku, a finanční kompenzace za to, že firma nenavyšovala mzdy v roce 2022, ani na začátku tohoto, a to ve výši 20 tisíc korun. Není to sice mnoho, ale v době neúměrně vysoké inflace a rostoucí energetické chudoby je bezesporu každé navýšení platu žádoucí.

Není žádným tajemstvím, že kapitalisté Českou republiku milují. Je na dosah Německa, jehož průmysl zčásti určuje, co a jak se bude u nás vyrábět. Ale především je zde nízká minimální mzda, lidé jsou ochotní pracovat opravdu za málo, a když je nejhůř, pracovní agentury jsou schopny zajistit armádu rezervních lidských zdrojů použitelných na většinu méně kvalifikované práce.

Další devízou, které si kapitalisté na České republice cení, je naprostá absence bojového ducha pracujících. Agresivní neoliberální ideologie ve spojení s primitivním antikomunismem vnutila společnosti názor, že odbory jsou relikt minulosti a být dnes odborářkou či odborářem rozhodně není sexy. Dále se jí podařilo navázat v procesu atomizace společnosti tam, kde skončila bolševická normalizace. Likvidovala sociální solidaritu a z lidí na pracovištích dělala místo kolegů konkurenty. Pěstovala v lidech zvrhlé přesvědčení, že jedině když budou tvrdě, dlouho a bez reptání pracovat, domůžou se lepšího postavení než jejich sousedé, a ještě zvrhlejší přesvědčení, že za svou bídnou situaci si mohou jedině sami, protože se málo snažili. A nakonec, když neoliberální ideologie vrhla masu pracujících do propasti existenční nejistoty a ztráty důstojnosti, nabídla jí možnosti kanalizace vzteku – ať už bezduchým konzumem nebo nenávistí k těm, kteří jsou na tom ještě hůř či se díky svému minoritnímu postavení nemohou bránit.

Příklad stávkujících z žateckého Nexenu jasně ukazuje, jak je důležité ozvat se, stát si za svým a bojovat. A že stávka funguje – a fungovala by i bez angažmá odborářské celebrity.

Je třeba si uvědomit, a to zcela jasně, že kapitalisté nejsou žádní chlebodárci, jak jsou nám často prezentováni, ani žádní lidumilové, co dávají tisíce na charitu. Mají jen tři cíle a těmi jsou zaprvé zisk, zadruhé zisk a zatřetí zisk. Přesně jak s arogancí sobě vlastní na začátku devadesátých let při ovlivňování hodnotové orientace společnosti opakoval Klaus: „Peníze jsou až na prvním místě.“ Kapitalistům jde jen o snižování nákladů a maximalizaci zisků. A snižování nákladů znamená zejména minimální mzdy pro pracující.

Je třeba vyjadřovat svou solidaritu bojům pracujících za zlepšení jejich podmínek, ať už platových, pracovních či životních. Je třeba podporovat se navzájem s vědomím toho, že zájmy nás pracujících (ale i studentů, důchodců, nezaměstnaných…) jsou protichůdné zájmům kapitalistů. Nevidíme nejmenší důvod, proč by naprostá většina pracujících měla otáčet každou korunu v ruce, zatímco si hrstka vlastníků, investorů a šéfů znásobuje své milionové zisky.

Jako anarchistky a anarchisté si ale uvědomujeme, že nestačí bojovat jen za trochu větší drobky z koláče společenského bohatství, který tvoříme coby součást pracující třídy svou prací a péčí. Je třeba si vzít celý koláč i s pekárnou. Čím dřív k tomu dojde, tím lépe pro všechny.


A3 (březen 2023) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 10.3.2023 Nakladatelství AF

Píšou jinde

Odkazy