Anarchistická federace

Povstání v Dolní Kalifornii

Připomínáme významné anarchistické povstání, k němuž došlo v Mexiku roku 1911. Více se dočtete v knize o R. F. Magónovi.

obálka

Koncem ledna jsme si připomněli 112. výročí událostí, které se nesmazatelně vepsaly do dějin celosvětového anarchistického hnutí. Šlo o povstání v Dolní Kalifornii, které probíhalo v režii magónistů. Ti byli takto označováni podle jedné z čelných postav anarchistické Mexické liberální strany (PLM) – Ricarda Florese Magóna (1874–1922).

Právě jemu jsme u příležitosti stého výročí úmrtí věnovali v loňském roce rozsáhlý prostor a v prosinci knihu vydanou v rámci Nakladatelství AF. Tu si můžete zakoupit na obvyklých distribučních místech, k nimž brzy přibude také nový pražský infoshop Trhlina. Zároveň se kniha Ricardo Flores Magón právě objevila v e-shopu Roleta39 (odkaz na titul ZDE). Takže neváhejte a objednávejte.

V této knize kapesního formátu naleznete mimo jiné rozsáhlou kapitolu o zmíněním povstání z pera Octavia Alberoly. Zde malý úryvek na úvod:

V lednu 1911 bylo s pomocí IWW rozpoutáno povstání v Dolní Kalifornii (Baja California). Stalo se nejznámější revoluční akcí magónistů z této doby. Dolní Kalifornie je strategické teritorium. Jeho dobytí představuje více než jen vojenské vítězství. Enrique Flores Magón plánoval, že zde bude soustředěno vojenské vybavení a zásoby, aby se tím usnadnil revoluční boj ve zbytku země.

Když povstání v lednu 1911 začalo, magónisté plánovali posílit hnutí proti diktátorovi a spojit ofenzivu PLM s tou, kterou připravoval Madero. Proto sedmnáctičlenná skupina magónovských revolucionářů 29. ledna 1911 zaútočila na pohraniční město Mexicali, které mělo tou dobou několik tisíc obyvatel, a obsadila ho. Severoamerický novinář John Kenneth Turner, který hnutí podporoval a sledoval události z americké strany hranice, rozvinul tou dobou solidární kampaň s Mexickou revolucí pod názvem: „Hand off Mexico!“ („Ruce pryč od Mexika!“), aby zabránil americkým vojskům v překročení hranice…

Ricardo Flores Magón. Nakladatelství Anarchistické federace, 2022. 104 stran A6, cena na pokrytí nákladů 90 Kč. K sehnání na distribučních místech nebo v e-shopu Roleta39.


Verze pro tisk 3.2.2023 Nakladatelství AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)