Anarchistická federace

Klimatický leden

Hnutí za klimatickou spravedlnost se k zimnímu spánku rozhodně neuložilo.

workshop

Lednové teploty byly z dlouhodobého hlediska opět značně nadprůměrné. Jakkoli se to z krátkodobého hlediska může zdát výhodné – zejména kvůli úsporám při topení během energetické krize, kdy si lidé sahají hluboko do kapsy, zatímco fosilní kapitalistické fosilie si mastí kapsy –, pro budoucnost planety to nic dobrého nevěstí. Nadějí, která se nesmlouvavě vzpírá kapitalistické hamižnosti a byrokratické zabedněnosti, je hnutí za klimatickou spravedlnost, které je ve střehu a dělá, co je v jeho silách, aby zažehnalo katastrofu, která hrozí při stávajícím bezohledném nakládání s přírodou, lidmi a klimatem.

Členové a členky Anarchistické federace na klimatickém kolbišti podporují iniciativu Limity jsme my (a někteří se v ní i přímo angažují). Pojďme se podívat na její lednové aktivity.

Zateplování

Jedním z praktických kroků, jak se postavit energetické i klimatické krizi, je zaměření na úspory. Asi tím nejsnazším způsobem, jak v tomto směru pomoci, je tepelná izolace starých dřevěných oken. Takový krok má potenciál snížit spotřebu energie až o 20 %. Nejenže pomůžete, ale zároveň naberete také nějaké praktické zkušenosti a dovednosti, které se vždy mohou hodit.

A tak se pod záštitou Limitů v rámci koaliční kampaně „Energie lidem“ zateploval ženský vzdělávací spolek Vesna v Brně, který pomáhá například samoživitelkám nebo rodinám na útěku před válkou. Na workshopu v úterý 10. ledna se dodělávala okna v posledních dvou místnostech.

Další zateplovací workshopy se konaly v pražském komunitním centru Zdena v neděli 15. ledna a na První vlaštovce, kterou zprovozňují Sdílené domy, v neděli 29. ledna. Vedle toho se v pátek 27. ledna konala v Táboře v rámci kampaně Energie lidem přednáška o tom, jak pomoci ostatním s krušnou zimou.

Na obranu Lützerathu

Nikomu z těch, kteří se trochu zajímají o boj za klimatickou spravedlnost, jistě neuteklo, že společnosti RWE chce srovnat se zemí vesnici Lützerath, aby mohla vytěžit a spálit přibližně 650 milionů tun uhlí.

A tak Limity svolaly na úterý 10. ledna od šesti večer před Německou ambasádu ve Vlašské ulici v Praze symbolický protest proti bourání, na kterém zúčastnění zároveň vyjádřili solidaritu s aktivisty a aktivistkami v Porýní, kteří svými těly tou dobou ohroženou obec bránili před policejním útokem. Záměrem akce bylo vyslovit nahlas nesouhlas s pokrytectvím Německa, které se prezentuje jako lídr „zeleného přechodu“ a přitom dovolí zbourat vesnici kvůli těžbě hnědého uhlí. Na akci se spoustou cedulí s nápisy v němčině a transparentem „Lützi bleibt“ zaznělo několik proslovů a promítala se videa a vzkazy od iniciativy Lützerath Lebt, která vesnici už několik let brání před zbouráním.

Dalším praktickým krokem na podporu obránců a proti bourání vesnice byla výprava přímo na místo, kam byla na sobotu 14. ledna svolána demonstrace, které se nakonec účastnilo na 35 tisíc lidí. Zabránit destrukci obce a vyhnání jejích obránců se jim však nepodařilo. Mnozí si naopak sami odnesli šrámy, modřiny a zlomeniny od policejních mlátiček hájících zkázonosný byznys korporace RWE. Nechyběli samozřejmě ani aktivistky a aktivisté z Česka, včetně anarchistů.

Svůj zážitek z víkendových protestů shrnul jeden z aktivistů Limitů: „Přijel jsem, protože mi přijde neuvěřitelný, že v roce 2023 se stále bouraj vesnice, aby měly korporace vyšší zisky. A to všechno se souhlasem ministrů ze strany Zelených! Ani po letech stávek se nemůžem spolehnout na dobrou vůli politiků, a to v Německu ani Česku. Proto budem protestovat dál, přidejte se k nám! Na místě mě nejvíc naštvala policejní brutalita proti nenásilným protestujícím. Naopak nejvíc mě potěšil místní aktivistickej kuchyňskej kolektiv, kterej si přímo na trasu pochodu přivezl pec a nabízel nám čerstvou pizzu za dobrovolný příspěvek. Doufám, že se tím inspirujem i na příští klimakemp!“

Dane, zaplať daně!

Několik desítek lidí ve středu 18. ledna ráno obsadilo sídlo firmy EP Commodities miliardáře Daniela Křetínského. Připomeňme, že Křetínský je uhlobaron a obchodník s plynem, který nejenže vydělává na ničení klimatu, ale také skupuje média a daně platí v daňových rájích, jako jsou Kypr či Lucembursko. Tady končí i zisky z dovozu ruského plynu, jehož vysoká cena je hlavní příčinou současné energetické krize. Křetínského holding EPH během energetické krize slaví rekordní zisky (zisk mu vzrostl meziročně o 60 % na rekordních 371 miliard korun), on sám nakupuje zámky a luxusní nemovitosti. Zatímco obyčejní lidé daně platit musí, miliardáři se tomu snaží vyhýbat.

Aktivistky a aktivisté před vchodem do sídla firmy EP Commodities rozvinuli transparenty se vzkazy „Dane, zaplať daně!“ a „EPH musí skončit“. Protestující tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s převodem firmy EP Commodities do zahraničí, který firma oznámila loni v listopadu v reakci na schválení daně z neočekávaných zisků, která platí od letošního roku a má pomoci utlumit dopady energetické krize. Celou akci provázelo skandování a zpěv písně „Dane, zaplať daně!“ na melodii světoznámého hitu. O závěrečné číslo celé šou se postarala policie, jejímž úkolem není nic menšího než pomáhat fosilnímu průmyslu chránit jeho investice a zisky. A tak se opět zaklekávalo a zadržovalo v zájmu těch nejbohatších. Aktivistky a aktivisté byli nakonec propuštěni a mohli tak dál pilovat své pěvecké výkony na afterparty na Zdeně.

Emise 24/7

Neznámí aktivisté se vrhli na reklamní billboard fosilního koncernu Se.ven Energy miliardáře Pavla Tykače, který se snaží dělat si PR na energetické krizi, zatímco na ní podobně jako zmíněný Křetínský bezostyšně vydělává. Přitom navíc jeho byznys ničí klima i zdraví nás všech. Zastaralé elektrárny jako Počerady totiž vypouštějí nejen spoustu oxidu uhličitého, ale také nadmíru extrémně toxické rtuti.

Billboard po úpravě praví: „Dodáváme emise 24/7, Seven Energy“. Vedle toho uvádí odkaz na webovou stránku www.elektrarnachvaletice.cz. Na ní je popsáno Tykačovo podnikání na úkor zdraví, vzhledem k tomu, že jeho chvaletická elektrárna je mj. původcem astmatických potíží u dětí, zatímco zisky odtékají do daňových rájů.


Píšou jinde

Odkazy