Anarchistická federace

„Kauza Ťumeň“ – porážka Ruska je nadějí

Krátké zamyšlení nad povahou putinovského režimu a nadějí pro naše vězněné kamarády

leták

Na rozdíl od našich kamarádek a kamarádů v Rusku, kteří se snaží využít dostupné legální cesty k podpoře stíhaných anarchistů a anarchistek, máme to privilegium mluvit o jedné z cest, která by mohla přerušit jejich temnou vyhlídku na dlouhé roky v žalářích. Je totiž nelehkým úkolem domáhat se „práva“ v režimu, jenž s totalitní samozřejmostí fyzicky likviduje a na dlouhá léta zavírá své odpůrce; režimu, který na domácí půdě i během válečného tažení deklaruje, že životy jsou pro něj zanedbatelné položky a svoboda a důstojnost naprosto neznámá slova.

Porážka takového režimu je velkou nadějí. Ukazuje se ale, že zevnitř k likvidaci režimu nedojde. Nadějí pak je, a to nejen pro obyvatele Ukrajiny, ale i pro samotné Rusky a Rusy, stejně jako pro Bělorusky a Bělorusy, že bude ruská invaze na Ukrajině co nejdříve vojensky poražena. Taková porážka je totiž nadějí, že by se novodobý car mohl odporoučet ze scény a v Rusku (a Bělorusku) by mohlo dojít ke změně (nedělám si iluze, že by tomu bylo jinak než v kapitalistické režii) minimálně ve směru politických svobod a s tím souvisejícím propuštěním politických vězňů.

* * *

Vzhledem k tomu, že součástí zavádění Z-fašismu na Ukrajině je rozsáhlá míra rabování, asi nepřekvapí, že něco obdobného se děje i uvnitř impéria. Když byl v noci 31. srpna zadržen Daniil Čertykov, byla v jeho domě provedena prohlídka, během níž zmizelo 15 tisíc rublů. Ve stejný den byl zadržen i Nikita Olejnik, po prohlídce zmizelo z Nikitova domu 200 tisíc rublů.

Stejně tak ruská režimní propaganda lže, ať už se jedná o dění vně či uvnitř hranic Ruska. A tak média po vlně zatýkání antifašistů přispěchala s prohlášeními, že šlo o členy neonacistických spolků, které byly nebezpečím pro společnost. Tak nějak vypadá „denacifikace“ v podání fašistického režimu.

Pro Z-fašismus je typické mučení. Nechává mučit nejen ukrajinské civilisty na okupovaných územích, mučení je pro Putinův režim samozřejmostí i vůči vlastním obyvatelům. Anarchisté a antifašisté by o tom mohli dlouze vyprávět. Nejinak je tomu i v „Kauze Ťumeň“ – bití, dušení pytlem, mučení vodou, mučení elektrickým proudem, vyhrožování násilím rodinným příslušníkům, vyhrožování sexuálním násilím…

Na podporu obžaloby chybí standardně jakékoli důkazy. Při schůzkách právníků s obžalovanými není zachován princip soukromí. Právníci jsou nuceni k podpisu mlčenlivosti, což je to samé jako jejich vyřazení z případu. Stížnostem na mučení se úřady vysmívají a zametají je pod koberec.

Nepřekvapí ani to, že do hledáčku represivní mašinerie se dostávají i ti, kteří stíhaným vyjadřují svou podporu a píšou jim dopisy. A tak se kupříkladu fízlové v civilu snažili dostat do bytu petrohradské aktivistky Liny Barabašové, kde zrovna probíhal večer psaní dopisů. V moskevském „Otevřeném prostoru“ bylo zas zadrženo při podobné akci nejméně 10 lidí poté, co tam vtrhlo komando v černých kuklách. Převoz na policejní služebnu se neobešel bez bití spoutaných zadržených.

* * *

Je jasné, že fašistický režim v Rusku musí co nejdřív padnout. Jednou z velkých nadějí pro naše vězněné kamarády je totální vojenská porážka invazních vojsk na Ukrajině. Ta by mohla zlomit vaz Putinovi a jeho režimu, s nímž by s velkou pravděpodobností padl i ten v Bělorusku, kde jsou anarchisté také za pomoci mučení odsuzováni k dlouholetým trestům ve vymyšlených kauzách.

Podporou ukrajinského hnutí odporu vůči Z-fašistické invazi podporujme zároveň i naše kamarády v Rusku a Bělorusku, aby se mohli co nejdříve dostat na svobodu a ostatní nemuseli jen reagovat na represivní počínání režimu, ale věnovat se sociálním aktivitám a rozvoji svých anarchistických a antifašistických komunit a cílů.


Zdroj:
https://t.me/s/tumenskoedelo

Související odkazy:
Týden solidarity – „Kauza Ťumeň“
„Kauza Ťumeň“ – stíhaní
„Kauza Ťumeň“ – pište dopisy


Píšou jinde

Odkazy

Nikdo není ilegální

23. 2. - 4. 3. 2023, různá města

Přednáškové turné kolektivu No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Riot Over River Winter

25. 2. 2023, Praha

Zimní edice festivalu pro autonomní kolektivy bojující na Ukrajině. Kapely, DJs, jídlo, infostánky, debaty/přednášky. …(více)

Klima a film: Delta Nigeru a justiční vražda Kena Saro-Wiwy: černé svědomí Shellu

22. 3. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)