Anarchistická federace

Filip Rusina (1984–2022)

Nekrolog antifašisty a člena kolektivu FNB Frýdek-Místek

Filip Rusina

V neděli 11. prosince nás navždy opustil Filip Rusina – teprve osmatřicetiletý punker, antifašista a anarchista z Moravskoslezkého kraje. Na webu Ostravské anarchistické federace (OAF) se objevila malá vzpomínka věnovaná jeho památce:

„Filip se již od mládí pohyboval v prostředí hudebního undergroundu, na přelomu tisíciletí účinkoval postupně v několika punkových kapelách. Punk pro něj ovšem nebyl jen způsobem, jak trávit volný čas, Filip vnímal i jeho politický rozměr. Byl vždy striktním antifašistou a navzdory mnoha šarvátkám s neonacisty svůj jednoznačný postoj nikdy neopustil. Přestože se Filip často pohyboval na okraji společnosti, jako anarchista nikdy nezapomínal na ty, co na tom byli sociálně stejně, ne-li hůře. I s minimem vlastních prostředků byl Filip dlouholetým aktivním účastníkem frýdeckomísteckého kolektivu Food not Bombs, kde působil zejména jako spojka mezi aktivisty a lidmi žijícími na ulici. Velké uznání zaslouží zejména činnost kolektivu v době pandemie, kdy se na ty nejchudší stát zcela vykašlal. Když vznikla OAF, zapojil se do její činnosti. Aktivně se angažoval v otázce politického squattingu, nezapomínal ani na podporu politických vězňů v kauze Fénix. V roce 2020 se zapojil do Odborového svazu Iniciativa pracujících, kde mohl sdílet své zkušenosti streetworkera a obecně pracovních podmínek v sociální oblasti. Postupně však Filipa doháněly jeho dlouhodobé zdravotní problémy a osudnými se mu nakonec koncem tohoto roku staly prosincové mrazy. Filip byl příkladem člověka, který bojoval za své přesvědčení až do úplného konce. Nebral si servítky, říkal, co si myslí. Šel proti proudu.“

Vzpomínku Filipovi věnovali také jeho přátelé z místní hc-punkové subkultury. V úterý 20. prosince na počest svého právě zesnulého kamaráda uspořádali hlučnou párty ve Zkušebně Art Clubu ve Frýdku-Místku. Na akci pod černo-rudou vlajkou zahrály kapely z Frýdku a okolí: Aqva Silentia, D-Mentality, Unrest a Backfliping Dog. Svébytným rozloučením byla i slamová recitace vzpomínající na Filipa jako punkera obklopeného přáteli: „Ne, my teď nebudem brečet. Budem se smát, i Filip by se smál, kdyby tady stál. Tak setřeme slzy a hoďme do sebe krígly, panáky a číše a na kámoše a bráchu vzpomínejme – někdo hlasitě, jiný tiše.“ Nechybělo ani občerstvení od Food not Bombs. Zváni byli jak ti, kteří Filipa znali, tak ti, kterým byl blízký jeho hudební vkus a sociální postoje, nebo ti, kterým v rámci místního kolektivu FNB v posledních šesti letech připravoval teplé jídlo. Vstup byl zdarma s tím, že případný výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje Filipovým dětem.


Zdroje:
https://oafed.noblogs.org/post/2022/12/19/na-pamatku-filipa-rusiny/
https://www.facebook.com/ZkusebnaArtClub


Verze pro tisk 22.12.2022 -bj-

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)