Anarchistická federace

Oslava deseti let plzeňských Food Not Bombs

Nostalgie a vzpomínání, ale i aktuální situace a pohled do budoucnosti

Plzeň

V Plzni po předchozích kolektivech Food Not Bombs[1] působí v podstatě už třetí generace dobrovolníků a dobrovolnic. Společně každou neděli vaří a rozdávají jídlo lidem bez domova a těm, kdo se ocitli v tíživé životní situaci. Pořádají ale i spoustu dalších dobrovolnických, benefičních a společenských akcí. Vzhledem k tomu, že parta kolem FNB v Plzni funguje deset let, uzrál čas na řádnou oslavu.

Na začátku prosince patřil prostor univerzitní kavárny Družba programově bohatému večírku, v jehož rámci se odehrály koncerty, benefiční blešák, bylo možno zakoupit plátěnky, nášivky a další merch nebo si za dobrovolný příspěvek nabrat plnou hrst samolepek.[2] A nebyl by to mejdan FNB, kdyby člověk nemohl ochutnat občerstvení v podobě chlebíčků, pomazánek nebo koláče. Přátelské setkání se samozřejmě neobešlo bez afterparty s vůní vinylů.

Páteční večer začal brzy, už kolem šesté hodiny, koncertem místního zasněného dreampopového objevu Ida The Young. Škoda, že jejich kouzelný shoegaze byl na začátek večera příliš jemný a příchozí návštěvníci a návštěvnice se potřebovali nutně vykecat a řvali tak mocně, že hudba Idy zanikala v halekání a smíchu. Během proslovu členek a členů FNB se ale osazenstvo uklidnilo natolik, že bylo možno se něco dozvědět. Pohledem do minulosti bylo promítnutí krátkého dokumentárního filmu o vzniku a vývoji aktuálního kolektivu FNB. Během promítání jsme si mohli/y prohlédnout i fotografie z výdeje jídla, z protestních akcí nebo koncertů a vinylových pouštěček, pořádaných nebo spolupořádaných kolektivem.

V proslovu krom statistik (i obtížného covidového období), historek i plánů do budoucna zazněla také informace o zásadním úspěchu kolektivu. Místo potřeby vařit po bytech členek a členů FNB se kolektivu podařilo získat vlastní společný prostor, kde se lze scházet, plánovat i vařit. Zatímco dříve se užívání bytů střídalo a bylo potřeba spoustu věcí včetně várnic převážet po městě, nyní má kolektiv všechny věci pohromadě a ušetří si spoustu cestování a komplikací.

Koncert jednočlenného alternativního projektu Lidská Hyena byl silným zážitkem. Procítěné akustické verze revolučních skladeb a protest songů prokládal folkový hudebník vlastní tvorbou s důrazem na silné melodie a texty, řešící palčivá témata. K vyvolání bouře stačil zpěv a akustická kytara. Trojlístek vystupujících završila povedená dvojka s názvem Jadran z jihu Čech. Po kytarovějších a zpěvnějších záležitostech přišlo na řadu elektro, oldschoolový rave a EBM. Ač se někteří divili, že Družba není možná typickým místem pro takový techno punkový koncert, není nad řádné zamíchání žánrovými škatulkami. Jadran měli od publika velkou odezvu a koncert se zvrhl v divoký mejdan. Všechny palce nahoru za cover songu Podzim od legendárních Esgmeq!

Po kapelách a odpálení jedné ze stereo audio beden následovala monopouštěčka. Místo plánovaného jednoho DJe se nakonec prostřídali do pozdních nočních hodin DJové čtyři a stačili obsáhnout funky, soul, new wave nebo punk.

Nakonec nezbývá než popřát plzeňskému kolektivu FNB další skvělé aktivní roky s tím, aby počty jeho strávníků už nenarůstaly, ale naopak se ustálily na nule. A také poděkovat za úžasnou párty.


Poznámky od AF-Plzeň:

[1] Malé historické okénko: První kolektiv FNB v Česku vznikl v roce 1997 v Praze a fungoval asi rok. Činnost byla obnovena novými lidmi s výraznější anarchistickou profilací v říjnu 1999. Mimo Prahu se první skupina FNB objevila právě v Plzni z iniciativy tamní skupiny Československé anarchistické federace. K prvnímu vydávání došlo 11. února 2001 a dorazili na něj tři strávníci. Jejich počet se při vydávání každou neděli nakonec rozrostl v průměru asi na dvacítku. Po více než roční odmlce se iniciativy chopili noví lidé s novým elánem a od konce roku 2005 se opět vydávalo teplé jídlo v centru města. Dnešní, „3. generace“ FNB-Plzeň oficiálně zahájila svou činnost 5. února 2012, kdy nakrmila kolem 20 potřebných, a funguje dodnes s tím, že se jí konečně podařilo dát této aktivitě skutečný přesah, udržovat rozsáhlou síť aktivistů a aktivistek, přinést rozmanitý rozsah aktivit a také zajišťovat každou neděli jídlo pro 100–200 strávníků.

[2] Nechyběl ani stolek s publikacemi od Nakladatelství AF.


Píšou jinde

Odkazy

Nikdo není ilegální

23. 2. - 4. 3. 2023, různá města

Přednáškové turné kolektivu No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Riot Over River Winter

25. 2. 2023, Praha

Zimní edice festivalu pro autonomní kolektivy bojující na Ukrajině. Kapely, DJs, jídlo, infostánky, debaty/přednášky. …(více)

Klima a film: Delta Nigeru a justiční vražda Kena Saro-Wiwy: černé svědomí Shellu

22. 3. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)