Anarchistická federace

Hudba, tanec, solidarita

Solidární Plzeň a její pieta za oběti z klubu Tepláreň

Plzeň

Na slavení státních svátků nás neužije – proto jsme 28. října v Plzni neslavili vznik republiky, která už neexistuje, ale spíše si připomněli trochu jinou událost – smutnou a nedávnou. Ve studentské kavárně Družba proběhla pieta za oběti teroristického útoku z bratislavského klubu Tepláreň. Na úvod večera byl naplánován krátký proslov a měla následovat vinylová pouštěčka. Z organizačních důvodů nakonec proslov nezazněl, objevily se však plakáty, duhová vlajka a nástěnné noviny A3. Vinyly pustilo šest DJek a DJů.

Všichni víme, co se stalo před bratislavským queer klubem Tepláreň – ultrakonzervativní terorista tam zastřelil dva lidi, Juraje a Matúše. Oficiální politická scéna se k tomu většinou buď nevyjadřuje, nebo se nestydí podobné útoky dokonce zlehčovat. V „lepším“ případě najednou začne vyjadřovat solidaritu a naoko se zajímat o osudy lidí z LGBTQ+ komunity. Ovšem na jak dlouho? Pár proslovů, slibů bezpečí a potrestání viníků a po čase zase všechno utichne a nenávist bude bobtnat dál. Protože vládnoucí vrstvy se situací nic neudělají, je třeba bojovat proti těmto tendencím zdola, spojovat lidi a ukázat, že odsuzovat ostatní na základě toho, že se nám nelíbí, že jsou „něčím jiní“, ať už je to orientace, gender nebo etnikum, je jednoduše cesta do pekel.

V den svátku 28. října jsme se sešli v Plzni, podobně jako v předchozích dnech různě po Slovensku i České republice, abychom vyjádřili solidaritu s komunitami, zasaženými těmito nenávistnými činy, a uspořádali jsme pietu za oběti z bratislavské Teplárně. Šest DJů a DJek pouštělo několik hodin široký výběr žánrů naší oblíbené muziky, od ska, reggae nebo dancehallu, přes garage punk a rock’n’roll až po new wave.

Není nám lhostejné, co se kolem nás děje. Pokud budeme sedět a budeme zticha, tyto konzervativní a náckovské tendence budou sílit. Už dnes si „přemýšlivější“ člověk nebo kdokoli, kdo vybočuje z konzumentské a nudné šedi, připadá mezi mentálními burany a vidláky téměř jako zpátky v divokých devadesátkách, kdy bylo kvůli vzhledu, etniku nebo orientaci o strach vytáhnout paty z domova. Ač si to možná mnozí z nás nechtěli donedávna připustit a snažili se vidět svět optimisticky, přiznejme si, že doba temna je za dveřmi. Nepřepadne nás ze dne na den – nenávistné tendence sílí už léta. Práva, která jsme si za mnoho let horko těžko vydobyli, mohou vzít za své velice rychle. Ovzduší ve společnosti, politická garnitura mnoha států po celém světě a společenský kurz, záhadně přející návratu ke zkostnatělým rádobytradicím, tomu nebezpečně přejí.

Nezavírejme oči, nestrkejme hlavu do písku a bojujme dál pozitivním přístupem za práva utlačovaných lidí, zvířat i celé planety proti novodobé kapitalistické mašinerii, která chce jen ubližovat a ničit. Nedopusťme, aby se pojmy jako morální integrita, solidarita nebo soucit staly urážkami, sprostými slovy a byly zakázány a zapomenuty.

V pozvánce na akci stálo:

Pieta za oběti z bratislavského klubu Tepláreň

Narychlo reagujeme na tragické události, které se odehrály před bratislavským klubem Tepláreň. Značně nás znepokojuje, kam se ubírá směřování společnosti, pokud jde o toleranci k lidem z LGBTQ+ komunity a nejen jim.

Místo civilizované diskuse a snahy o pochopení se objevuje čím dál více nenávisti a myšlenky přecházejí v činy. Nechceme svět, v němž by se kdokoli z nás bál vyjít ven jen proto, že nezapadá do něčí škatulky a představ. V jedenadvacátém století už by měla být naše společnost prosta rasismu, nenávisti a fobií všeho druhu. Opak je pravdou a zatím to vypadá, že pokud budeme jen sedět a přihlížet, vřítíme se po hlavě do postmoderního věku tmářství a středověkého zpátečnictví.

A protože se nám takové směřování nelíbí, chceme pietou uctít oběti teroristického činu v Bratislavě a vyjádřit solidaritu všem, kterých se tato hrozba týká nebo jim není lhostejné, jak se vyvíjí situace ve společnosti.


Verze pro tisk 3.11.2022 -tmv-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)