Anarchistická federace

Podzimní sjezd AF

Zpráva o pravidelném setkání členů a členek Anarchistické federace

AF

V půlce října se konal v Hradci Králové pravidelný sjezd Anarchistické federace. Je ale třeba přiznat, že letos jsme té pravidelnosti dali trochu na frak tím, když nám nějak vypadlo jarní setkání. Naštěstí neformálních příležitostí potkat se bylo během roku více, takže se nic tak hrozného nestalo a federace fungovala, jak má, nebo přesněji, jak může.

Mnohé členky a členové dorazili už na páteční podvečer, takže následující hodiny patřily posezení v hospodě, vyprávění vtipných historek z federační minulosti i současnosti, nezávazného klábosení nebo rozebírání některých bodů, které se budou probírat následující den.

V sobotu ráno dorazily další posily, někteří se připojili on-line a kolem desáté se mohlo začít rokovat. Program se držel zavedeného konceptu seznamování, referátů z regionů, vyhodnocení plnění úkolů z předchozího sjezdu, přijímání nových členů, určení místa a termínu dalšího setkání, činnosti pracovních skupin, vybrání členských příspěvků, oběda a akčního plánování. Předposledně jmenovaný bod byl všemi obzvláště ceněný – kolik taková bramborová kaše s robi masem může přinést štěstí a spokojenosti?

Uchopme ale probírané body spíše tematicky. Došlo k reflexi akcí a kampaní, které jsme buď přímo pořádali, nebo se do nich nějakým způsobem zapojili, ať již aktivně nebo pasivně. Šlo například o demonstraci za důstojné zacházení s romskými uprchlíky, Anarchistický festival knihy, První máj, blokádu Pochodu pro život, účast na Pridu či Klimakempu, uspořádání bloku „Luxus pro všechny“ na odborářském mítinku, pokus o kampaň v ulicích proti klerofašistům, zinové a knižní festivaly, veřejné letní grilovačky se sympatizanty nebo zapojení do dalších skupin – nejčastěji FNB, autonomních prostor či kolektivů na téma bydlení.

Jedním ze stěžejních témat – jak taky jinak – byla válka na Ukrajině. Od začátku ruské genocidní invaze 24. února se mu věnujeme velmi intenzivně, zejména informováním na našem webu. Zkraje jsme uspořádali akci proti demonstraci putinistů v Praze. Vydali jsme jarní číslo anarchistické revue Existence s názvem „Vzdor invazi“. Udělali jsme mezi sebou sbírku – zhruba 80 000 putovalo na Operaci solidarity (dnes Kolektivy solidarity), na podporu konkrétním lidem, na Anarchistický černý kříž v Moskvě, Irkutsku a v Bělorusku a některé další projekty. Pomáhali jsme lidem, co při útěku uvízli na hranicích, stejně jako s ubytováním zde či s organizováním dobrovolnické zdravotní pomoci na Ukrajině. Uspořádali jsme přednášky na téma „Anarchisté a válka na Ukrajině“ na festivalech Fluff a Riot over River. Na podzimním sjezdu bylo potvrzeno pokračování naší podpory obraně ukrajinských pracujících proti krvavým imperiálním choutkám Putina a jeho patolízalů, a to zejména praktickou formou podpory anarchistických iniciativ, projektů a bojovníků přímo na Ukrajině, ale také podporou anarchistek a anarchistů v Rusku a Bělorusku. S tématem souvisela také debata ohledně postojů k válce v rámci Internacionály anarchistických federací, kde jsme dali jasně najevo, že stojíme na straně boje proti Z-fašismu. V rámci našich mezinárodních vztahů bychom se do budoucna chtěli systematičtěji věnovat síťování směrem na východ. Na přetřes přišla také otázka, co s proruskou pátou kolonou v Česku? Boj proti ní vidíme zároveň jako součást boje proti energetické chudobě, na níž se Z-fašistické síly u nás snaží svést. V tomto směru vidíme jako smysluplnou podporu Iniciativě nájemníků či kampaním Limitů.

Velmi aktuálním tématem, které nešlo opominout, byl vražedný útok na klub Tepláreň v Bratislavě. Zavázali jsme se, že budeme reagovat buď zapojením se do solidárních a protestních akcí či přímo jejich iniciováním. Stejně tak chceme tématu ze širší perspektivy věnovat nadcházející číslo nástěnných novin A3. Dlouhodobě pak chceme nadále vystupovat proti klerofašistickým a ultrakonzervativním silám a mimo jiné se zasadit o stržení obnoveného sloupu hanby na Staroměstském náměstí v Praze.

V rámci propagačních a publikačních aktivit jsme kvitovali, že náš web a profily na některých sociálních sítích fungují na denní bázi a každý měsíc se daří vydávat měsíčník A3. Chystanou novinkou bude on-line verze brožury Anarchismus pro začátečníky obohacená o odkazy a rozcestník, stejně jako o audio mutaci. Ačkoli je od začátku září takřka připravené podzimní číslo Existence na téma „Anarchistická strategie“, stále se ještě na něco čeká. Tak snad již brzy. Pracovní skupina Nakladatelství AF představila ediční plán na roky 2022–4. Takže, když vše půjde podle našich představ, můžete se těšit na kapesní brožurky o Magónovi, o Saccovi a Vanzetim, o historii anarchismu v Bulharsku či o Marxově teorii z anarchistické perspektivy, na nové vydání knihy Jedu do Magadanu, na další revoluční zpěvník, na téměř neznámý text od Franty Sauera a v delším horizontu na knihu o Alexeji Sokratovi Sutugovi, na rozšířené vydání Anarchistické publicistiky či na brožuru o Luise Landové-Štychové, aby její obraz nebyl utvářen jen poměrně příšernou knihou od Standy.

Nezapomněli jsme ani na solidární zdravici ze sjezdu. Tentokrát kolektivní fotografie s vlajkou a bannerem putovala našim kamarádkám a kamarádům do sibiřského Irkutska.


Verze pro tisk 24.10.2022 AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy