Anarchistická federace

Nebudeme mlčet

Pozvánka na dnešní decentralizovaný pochod proti násilí na LGBTIQAI+ lidech

obr.

Ve středu 12. října v noci přišla zpráva, která nám všem rozlámala srdce na milion kousků. V Bratislavském queer podniku Tepláreň byli zastřeleni dva lidé, Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Jejich životy byly vytrženy z objetí queer komunity v prostoru, který měl být bezpečný. Ale bezpečí je pouze iluze, dokud se něco nezmění na tom, jaké místo zaujímají queer lidé ve společnosti.

V pozvánce na akci, která bude mít decentralizovaný charakter, tzn. bude se odehrávat ve stejný čas ve více českých a moravských městech, stojí: „Slova nedokážou vyjádřit emoce, které cítíme nejen jako queer lidé, ale jako lidské bytosti. Přesto jsou právě slova, naše hlasy, naší největší zbraní. Ticho už není možnost, ticho už není volba, protože ticho znamená smrt. Pojďme společně s lidmi mimo queer komunitu přimět českou vládu, která úmyslně opomíjí všudypřítomný problém diskriminace a zločinů proti lidskosti, k činnosti. Chceme, aby konečně čelila nerovnosti a násilí, které svojí netečností podporuje. Nenechme smrt Juraje a Matúše být jen další zapomenutou událostí, instagramovým postem nebo statistikou. Jejich smrt musí být spouštěčem ke změně. Pojďme společně něco změnit, křičet za spravedlnost, bojovat za svobodu a bezpečí všech queer lidí.“

Decentralizovanou akci spolupořádá široká koalice skupin a jednotlivců, mezi nimiž nechybí ani Anarchistická federace.

Dnes, v pátek 21. října v 18:00 se potkáme v následujících městech:

Praha
Sejdeme se před Rudolfinem a později společně půjdeme lampiónovým průvodem (přineste si do průvodu své vlastní lampiony) až ke Slovenské ambasádě.
https://fb.me/e/2QKhBtzpL

Brno
Sejdeme se na Dominikánském náměstí a později společně půjdeme ke konzulátu Slovenské republiky.
https://fb.me/e/2ixms62mL

Plzeň
Sejdeme U Branky a uctíme památku položením svíček a minutou ticha.
https://fb.me/e/2hI9sdZPW

Ostrava
Sejdeme se před budovou PLATO Bauhaus a půjdeme směrem k Masarykovu náměstí, kde společně vytvoříme památník a zapálíme svíčky.
https://fb.me/e/3LyPau1Yh

Olomouc
Sejdeme se na Žižkově náměstí a později společně půjdeme ke sloupu Nejsvětější Trojice.
https://fb.me/e/5V5T4skr1

Opava
Sejdeme na Horním náměstí v Opavě a později společně půjdeme průvodem Ostrožnou ulicí až k Ptačímu vrchu.
https://fb.me/e/2StFjFfxS

Spontánnosti se meze nekladou. Akce různého charakteru – menší pochody, zapálení svíček, vyvěšení vlajky či transparentu, graffiti… – můžete realizovat i mimo ohlášená místa. Budeme rádi, když nás o vašich projevech solidarity/lítosti/nasranosti/… budete informovat (na sociálních sítích nebo na mailu afed[a]afed.cz).

Připomeňme jen, že se již konalo několik akcí, které vzpomenuly památku zavražděných a odsoudily nejen násilí na queer lidech, ale i ultrakonzervativní ideové podhoubí, které je živnou půdou nenávisti a diskriminace. Už ve čtvrtek 13. října ráno přicházeli lidé v Praze před slovenskou ambasádu, aby zde u duhové vlajky zapálili svíčky a uctili památku Juraje a Matúše. Obdobná akce se ve stejný den čtvrtek konala i v Brně před slovenským konzulátem. Dorazilo několik stovek lidí. Další akce se konaly v Praze a Brně v pátek 14. října.

Před samotným barem Tepláreň byly zapáleny stovky svíček. V neděli 16. října se konala v Bratislavě demonstrantce „Zostávame v uliciach / Antifašistický pochod mestom“, kterou spolupořádaly mj. platformy Povstanie pokračuje a Bratislava bez náckov. V reportu z akce od svazu Priama akcia, který se jí také účastnil, stojí: „Nasranost z útlaku. Tak by se dal ve zkratce popsat protest, kterým jsme si připomněli dva lidi z kvír komunity zavražděné 12. října v Bratislavě, jakož i systémové souvislosti útlaku. Silné projevy a celková energie protestu – plná zlosti, hněvu, zármutku i humoru – vytvořily atmosféru, jakou jsme na Slovensku ještě nezažili. Bylo skvělé vidět, že organizátorky a organizátoři se rozhodli, že nebudou dělat akci pro média, aby vyzněli co nejlépe. V projevech si nebrali servítky a velmi výstižně pojmenovávali, jakým problémům v životě dennodenně čelí a jaké jsou celospolečenské příčiny.“ Bratislavskou akci podpořili také antifašistky a antifašisté v Brně vyvěšením transparentu „Blava Brno Anti Nazi“.

Bratislava

Brno


Verze pro tisk 21.10.2022 AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)