Anarchistická federace

Všichni jsme Mahsa Amini

Na íránské ambasádě v Praze se objevil vzkaz pro klerofašistickou vládu Íránu.

Praha

Na garážích v průčelí velvyslanectví Íránské islámské republiky v ulici Na Hřebenkách na pražském Smíchově se na konci září objevil rudý nápis We all are Mahsa Amini“ (Všichni jsme Mahsa Amini).

Jak jsme před nedávnem informovali, 22letá Kurdka Mahsa (Jina) Amini byla 13. září v Teheránu zatčena a následně brutálně zmlácena íránskou mravnostní policií za nedostatečné zahalení vlasů hidžábem. Zraněním po třech dnech v kómatu podlehla, což v dalších dnech vyvolalo masové protesty po celé zemi. Přestože policie střílí do demonstrantů ostrými náboji a vláda odstřihla občany od internetu, protesty rostou a s nimi žel i počet obětí.

Vývoj situace v Íránu, jednom z posledních spojenců Ruska a zemi, která je velmi blízko získání vlastních jaderných zbraní, je důležitý i z geopolitického hlediska. Česká média naneštěstí nevěnují bezprecedentním protestům v Íránu dostatečnou pozornost.

Íránské ženy a muži jsou zabíjeni, protože se staví za svá základní lidská práva, jako třeba zvolit si oblečení nebo víru. Boj pokračuje ve více než dvou stovkách velkých i malých měst. Dochází k masovému zatýkání, ale mladí lidé, zejména ženy, kladou hrdinský a velmi statečný odpor, aniž by důvěřovali nějakému vůdci nebo politickým skupinám a stranám. Protestující lidé dávají najevo, že nevěří v žádné spasitele kromě sebe. Jsou rozhodnuti svrhnout vládnoucí fašistický šíitský islámský stát jako celek. Ulicemi stále zní heslo „Žena-život-svoboda!“, které se před několika lety zrodilo v Kobanî v severosyrské Rojavě během odporu vůči fašistickému sunnitskému Islámskému státu. V pátek 30. září v městě Zahedán zahájil režim palbu do demonstrantů a zabil více než 40 lidí. Lidé pak zabili Seyeda Aliho Mousaviho, velitele zpravodajských služeb IRGC v provincii Sístán a Balúčistán, jejímž hlavním městem je Zahedán. Studenti po celém Íránu stávkují a skandují: „Zabij ty, kdo zabili naši sestru!“

Do protestů se aktivně zapojili také íránské anarchistky a anarchisté, kterým vyjadřuje (stejně jako všem ostatním protestujícím) Anarchistická federace svou podporu a solidaritu. Ve středu 28. září jsme obdrželi zprávu, že při pouličních bojích proti režimu byl zabit nejméně jeden anarchistický bojovník, dva byli zraněni a několik zatčeno.

Všichni jsme Mahsa Amini!


Zdroje:
https://nitter.cz/asranarshism
https://asranarshism.com/


Verze pro tisk 4.10.2022 -bj-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy