Anarchistická federace

Štrúdl jako odpověď na šíření nenávisti

Okamurův ksicht narazil na sladkost od Biotické pekařské brigády. Přinášíme její prohlášení.

Praha

Tzv. Tradiční pouť pořádaná politickou stranou SPD zastavovala v mnoha městech po celé České republice již od konce srpna. Zakončením pouti byla zastávka v Parku přátelství na pražském Proseku ve čtvrtek 22. září. Právě tam od nás čekalo Tomia Okamuru nepříjemné překvapení.

Když po úvodním proslovu sestoupil z pódia do hloučku návštěvnictva, aby se a ním tradičně vyfotografoval a seznámil, přišla za ním jedna z našich soudružek se sladkým dárkem.

Jen místo toho, aby si Tomio Okamura vychutnal tradiční český štrúdl hezky v klidu po rozhovorech s veřejností, skončil onen zákeřný moučník okamžitě v jeho tváři a po obličeji mu začala stékat veganská šlehačka s nápisem „S láskou“ a jablečná náplň. Anarchistka, jež hodila předsedovi strany štrúdl do obličeje, byla okamžitě odvedena policií.

Anarchistka je součástí kolektivu Biotická pekařská brigáda, jenž se doslovně inspiruje zahraničním kolektivem Biotic Baking Brigade, který fungoval v USA v 90. letech minulého století a má na seznamu sestřelených koláčem třeba Billa Gatese, starosty San Francisca Willieho Browna a Gavina Newsoma, ekonoma Miltona Friedmana, bývalého ředitele společnosti Chevron Kena Derra a spoustu dalších.

Chceme tento kolektiv, či jeho formu akce, opět obnovit. Znovu ztělesnit jeho myšlenky i praktiky politického a morálního vyjádření ve veřejném prostoru a oslovit jimi i ostatní – pobídnout je k podobné či identické politické a aktivistické činnosti ve válce proti mocným a bezohledným. Třeba pomocí koláčů nebo štrúdlů; i když v jiné době, v jiné části světa a s jinými bytostmi.

Tomio Okamura, nebo spíše Tomio Okamrda, je pro nás fašistický zmrd a utlačitel. To, co říká, jsou toxické a nebezpečné výblitky toho nejnechutnějšího kalibru plné nenávisti vůči všem, kteří jsou jiní než on.

Je to obchodník se strachem a populista, který řekne cokoliv, jen aby si získal a manipuloval masy lidí, aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou.

A ještě před volbami jsme chtěli poukázat na to, co se doopravdy skrývá za jeho názory a oním štrúdlem v obličeji na něj v podstatě ukázat jako na konkrétní osobu – konkrétního hajzla, který ve společnosti šíří nenávist, politiku strachu a populistickou manipulaci. A který má rovněž velký potenciál zhoršit životy nás všech, jelikož SPD si získává stále více voličstva. I kdyby ale teď žádné volby nebyly, štrúdl by do obličeje dostal tak jako tak, jelikož Tomio Okamrda blije nonstop. Jen teď do toho hezky nahrávala jeho předvolební akce „Tradiční pouť“, kde jsme se spolu mohli velmi jednoduše seznámit. A takové zakončení jeho pouti s poslední zastávkou v Praze si prostě zasloužilo něco speciálního.

Štrúdl jsme pekly z vyhozených potravin a z veganské šlehačky. Jako společnost totiž vyhazujeme obrovské množství chutných a čerstvých potravin každý den. Z toho, co naše společnost vyhodí, by se mohli najíst všichni, kteří na světě hladoví. Jen pár základních faktů: 1/3 vyprodukovaných potravin na světě se vyhodí. 70 % vody se používá v zemědělství, více než 1/3 zemské pevniny se využívá k zemědělství a 8 % emisí skleníkových plynů je z jídla, které se nesní [zdroj: Zachraň jídlo v kuchyni (2019)]. To je skoro desetina všech emisí, které způsobují a stále urychlují klimatickou krizi.

Plýtvání jídlem je problém ekonomický, sociální a ekologický. Je to problém nás všech. V Česku na toto poukazuje například celosvětová iniciativa Food not Bombs (Jídlo místo zbraní), která z vyhozeného jídla vaří a jídlo rozdává na ulici všem lidem, kteří mají hlad – všem bez rozdílu.

Okamurova pohrdavá rétorika svalující vinu na ty, kteří se ocitli v těžké životní situaci, z níž si nemohou sami pomoci, se nám hnusí, vyvolává v nás hněv a nutí nás péci štrúdly. Podle něho tzv. nepřizpůsobiví jen čerpají peníze tzv. slušných občanů a jsou strůjci jejich problémů.

Přitom je to v podstatě naopak. To, co způsobuje problémy nám všem, je stát a neoliberální kapitalismus, který se pod rouškou individuální svobody živí jen utrpením ostatních a jeho podstata tkví jen ve vlastnictví kapitálu a moci nad druhými – nad svými „občany“.

Tyranští politici, které systém produkuje, jsou rovněž strůjci problémů těch, kteří údajně ilegálně prchají do jiných míst naší planety. Ti ale nejsou našimi nepřáteli, nýbrž spojenci. Opravdovými nepřáteli jsou ti, co si hřejí půlky v křeslech státních institucí a korporátních firem. Ti, kteří mají kontrolu nad námi všemi; ti, co nás stále fízlují, zda jsme poslušní a produktivní.

Okamrda je náš nepřítel a jídlo je naše zbraň. Vařme ho pro sebe i ostatní, a těm bohatým a mocným jím zašpiňme jejich ksichty a saka.

Nebuď poslušný, buď nepřizpůsobivý!

Proti všem státům světa, proti antropocentrickému kapitalismu, proti politikům a proti fašistům!

Za svobodu a osvobození nás všech! Nikdo není ilegální!

Štrúdlem proti útlaku!


Verze pro tisk 28.9.2022 Biotická pekařská brigáda
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)