Anarchistická federace

Írán: Tresty smrti pro dvě lesby

Teokratická diktatura v Íránu pronásleduje a popravuje aktivistky LGBT+.

Sareh

V pondělí 5. září oznámila skupina pro práva LGBT+ 6Rang, že dvě íránské lesbické aktivistky byly odsouzeny k smrti za porušení islámského práva šaría. Režim je obvinil z propagace homosexuality a lákání dívek a žen, aby opustily zemi a hledaly lepší život. Je to poprvé, co byly ženy v Íránu odsouzeny k smrti za svou sexuální orientaci.

Skupina 6Rang sídlí v Německu a žádá mezinárodní společenství, aby se jménem aktivistek zmobilizovalo. Zahra Sedighi-Hamadani (Sareh) a Elham Choubdar byly odsouzeny Revolučním soudem v Urmíji, městě na severozápadě země, a stále jsou drženy v místní věznici. Obvinění proti nim spočívají v kontaktování opozičních médií, obchodování s dívkami a ženami do zahraničí a propagaci křesťanské víry (protože oficiálním náboženstvím Íránu je islám). Za to všechno jsou obviněny z „šíření korupce v zemi“, což je nejzávažnější porušení íránského trestního zákoníku. Vágní ustanovení o „šíření korupce v zemi“ neobsahuje žádný výslovný odkaz na sexuální orientaci, genderovou identitu a vyjádření nebo pohlavní znaky, přesto bylo v minulosti použito proti LGBT+ osobám.

Další žena, Soheila Ashrafi, čelí stejným obviněním, ale dosud nebyla odsouzena. Podle ochránců lidských práv Írán v současnosti podporuje rozsáhlé pronásledování různých sociálních skupin. Kromě zmíněných křesťanů a LGBT+ lidí se objevují zprávy o zadržování příslušníků bahájské náboženské menšiny, zatýkání cizinců a nárůstu poprav.

Írán pracuje s islámským právem šaría, které předepisuje chování věřících. Vychází z Koránu, svaté knihy islámu, a určuje rutinu denních modliteb, půstu a dávání potřebným. Muslimské ženy se kvůli šaríi skromně oblékají (nosí hidžáb nebo burku). Zákon také nařizuje rodinné a sexuální chování – čehož důsledkem je odsouzení homosexuality. Pro mnoho muslimů je skutečnost, zda přijmou šaríu či nikoli, osobní volbou; některé země však nařízení šaríi přijímají jako součást své ústavy – tak je tomu také v případě Íránu.

V posledních měsících se v Íránu zintenzivnily tresty smrti. Zprávy uvádějí, že íránské úřady v období od 1. ledna do 30. června 2022 odsoudily k trestu smrti nejméně 251 osob a jsou dobře zdokumentovány případy systematického vykonávání poprav po hrubě nespravedlivých procesech. Írán patří mezi šest členských států OSN, kde je doposud trest smrti stále zákonem předepsaným trestem za dobrovolné sexuální styky osob stejného pohlaví. Existuje také dalších pět členských států OSN, kde podle některých zdrojů může být trest smrti za dobrovolné sexuální jednání osob stejného pohlaví ukládán, ale kde v této věci panuje menší právní jistota.

Zahra Sedighi-Hamadani (Sareh), 31 let, žila v iráckém Erbílu a využívala virtuální platformy k tomu, aby hovořila o lidských právech LGBT+ lidí. V říjnu 2021 byla v Íránu zatčena při pokusu překročit hranice. Musela uprchnout poté, co se stala terčem útoku za to, že se zúčastnila rozhovoru pro BBC Persian a promluvila o situaci LGBT+ osob. Byla obviněna z nelegálního překročení hranice a také z „propagace homosexuality“. Zprávy naznačují, že Sareh byla k přiznání k těmto „zločinům“ donucena, a to pravděpodobně mučením, včetně umístění na samotku a výhrůžek, že jí budou odebrány její dvě děti.

Elham Choubdar, 24 let, je majitelkou obchodu se svatebními šaty a přítelkyní Sareh, se kterou se objevila v několika živých relacích na Instagramu. Poté, co byla Sareh zatčena, se totéž stalo i Elham, která byla obviněna z navádění ke korupci a zkaženosti.

Svobodu pro Sareh a Elham!
Smrt náboženskému tmářství!


Zdroje:
https://jornalistaslivres.org/ativistas-lesbicas-sao-condenadas-a-morte-no-ira/
https://6rang.org/english/3348/


Verze pro tisk 12.9.2022 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy