Anarchistická federace

Povstání pokračuje

Pozvánka na antifašistický festival, který se bude konat v Bratislavě ve dnech 28.–29. srpna

Povstanie pokračuje

Za poslední měsíce se ve slovenské společnosti vyplavily na povrch ty nejspodnější pudy. Za poslední dva roky okupovali ulice především usvědčení lháři a neonacisté, kterým se podařilo zaplavit veřejný prostor nenávistnou toxicitou a absolutní degradací jazyka. Fašistické a ultrakonzervativní křídlo nabírá na síle a místo toho, aby bylo ústředním společenským tématem řešení mnoha prohlubujících se nerovností či dopady klimatické krize, jsme častokrát nuceni znova a znova vybojovávat tytéž společenské zápasy. Opíraje se o prázdná hesla nacionalismu oslovuje jejich nenávistný populismus stále větší a často oprávněně nespokojené publikum. Ať už je to koronavirus, válka na Ukrajině nebo řešení společenských problémů, ukazuje se, že jejich jediným programem je politika strachu. Zatímco mají plnou hubu frází o svobodě, přicházejí s opakovanými snahami o omezování reprodukčních práv, útočí na menšiny, lidi na útěku a vážné problémy globálních rozměrů označují za výmysl či komplot. Zatímco se demokratická část společnosti teprve nedávno zděsila toho, že se do parlamentu dostala fašistická strana, dnes jich působí hned několik a jejich rétoriku přebírá stále větší část politického spektra, která se s nimi navzdory svým proklamacím neštítí spolupracovat.

Věříme, že 78. výročí Slovenského národního povstání (SNP) je nejvhodnější příležitostí ukázat všem autoritativně smýšlejícím lidem, že jsme se nikam neztratili. Právě SNP je totiž jednou z mála historických událostí, kdy se lidé na Slovensku dokázali vzepřít útlaku a postavit se za demokratické hodnoty. Na rozdíl od mnoha politiků, kteří se na výročí povstání setkávají u památníků, aby u nich položili věnce či přečetli patetické projevy, které napsali jejich asistenti či asistentky, my vás zveme do ulic. Boj proti fašismu totiž stále pokračuje!

V reakci na dlouhodobé dění ve společnosti a posilování krajní pravice jsme se tedy rozhodli vyjít 29. srpna do ulic. Nejlepší oslavou Slovenského národního povstání je totiž připomínka, že boj proti fašismu neskončil. Letošní oslava výročí SNP se uskuteční ve dnech 28.–29. srpna. Akce budou probíhat v Novej Cvernovce, v ulicích starého města či na nábřeží Dunaje. Na 29. srpna zároveň svoláváme pochod s názvem Antifašistická mobilizace. Sejdeme se v 16.00 na Námestí Nežnej revolúcie a budeme pokračovat hlasitým doprovodem ulicemi Bratislavy. Kromě toho, že se na akci bude mluvit o vážných věcech, má být především oslavou antifašistických hodnot a okupací veřejného prostoru. Ulicemi města nás letos bude provázet i alegorický vůz a sambaband. Akce vyvrcholí bohatým programem 7. ročníku městského antifašistického festivalu Povstání pokračuje na petržalské straně Dunaje. Již tradičně se můžete těšit na skvělou hudbu, umění, jídlo, pití, infostánky hnutí a iniciativ a další doprovodný program. Více k programu naleznete ZDE.

„Povstanie pokračuje“ je neformální iniciativa, která spojuje lidi nesouhlasící s fašismem, nacionalismem, sexismem či jakoukoli jinou formou útlaku. Od roku 2015 pořádáme DIY antifašistický festival, který se již každoročně koná právě v době výročí, tedy 29. srpna. Jeho cílem je navázat na odkaz SNP, rozvíjet kolektivní politickou imaginaci a podporovat vznik radikálně demokratických politik.

Více informací na webu povstaniepokracuje.sk


Verze pro tisk 16.8.2022 Povstanie pokračuje
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)