Anarchistická federace

Klimatický anarchovozíček opět zasahuje

Report z anarchistického bločku na středoškolské stávce za klima

Praha

Začátkem května prošla Prahou další středoškolská stávka za klima. Jde o již tradiční akci v rámci celosvětového hnutí Fridays for Future (Pátky za budoucnost), na níž samozřejmě nemohou chybět anarchistky a anarchisté – jak studující střední školu, tak ti, kteří myšlenku klimatických stávek či volání po co nejrychlejším odstavení fosilních paliv a klimatické spravedlnosti podporují, i když mají středoškolská léta dávno za sebou.

Demonstrace začínala na Malostranském náměstí projevy a dalším programem. Jako obvykle přišel prudit hlouček ultrapravičáků od Svobodných. Nemá asi smysl zabíhat do detailů, šlo o očekávatelnou klauniádu v režii lidiček, co covidovou pandemii strávili družbou s proruskými antivaxery.

Z Malostranského se vyrazilo na pochod městem: příjemně hlučnou a barevnou demonstraci za účasti stovek lidí. Bylo vidět, že stávkující – převážně opravdu středoškoláci – myslí své požadavky na udržitelnou budoucnost, podporu obnovitelných zdrojů energie a odstavení uhlí vážně, ale taky si akci umí užít. A tak to má být. Opravdu málokdy jsou v Česku k vidění akce s podobně pozitivním nábojem. Ten dovršil závěr demonstrace, přecházející přirozeně do piknikového posezení na Kampě.

Pokusili jsme se přispět svou troškou do mlýna také vcelku tradičním demonstračním vozíčkem, osvobozeným z područí supermarketu. Tentokrát sice nevezl reprobednu s hudbou, ale proměnil se v pekelně rachotící dopravní prostředek doprovázený několika černorudými vlajkami, sloužící navíc jako pojízdné zařízení na rozdej zbrusu nových letáků AF. Na nich jednak vysvětlujeme, co je anarchismus, jednak se hlásíme ke klimatickému hnutí.

Česká anarchistická scéna je s hnutím za klimatickou spravedlnost od začátku jednotná. Ostatně takřka každoročně uctíme památku významného anarchistického teoretika Davida Graebera tím, že po něm pojmenujeme afinitní skupinu nabíhající do uhelného dolu či jiného fosilního zařízení.

Přejeme proto sobě i klimatickému hnutí jako celku další úspěšné klimastávky – je skvělé, jak se do ulic i více než tři roky od první demonstrace vypraví stále nezanedbatelný počet mladých lidí, a jak akce neutichly ani poté, co se vyměnil chlápek v saku sedící na postu premiéra. Doufejme, že se podaří nadále brousit kritický osten, aby nejen (zcela správně!) zaznívalo, jak „uhlí, ropa, plyn, patří do dějin“, ale také jsme společně hledali alternativy k neudržitelnému systému uhelného kapitalismu.


Verze pro tisk 13.5.2022 -vc-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy