Anarchistická federace

Pryč s památníky nacismu!

Před 77 lety padaly symboly nacismu k zemi. Je třeba se postarat, aby tam také zůstaly.

nazi kříž

Jelikož si v těchto dnech připomínáme konec druhé světové války a tehdejší vítězství nad fašismem, nebude jistě od věci upozornit na skutečnost, že v roce 2011 byl znovupostaven nacistický pomník na hoře Hvězda u rozhledny Štěpánka. Žulový památník ve tvaru jednoho ze symbolů Třetí říše – „železného“ kříže se svastikou uprostřed – zde byl poprvé vztyčen v roce 1944 a slavnostně ho odhalil sám Konrad Henlein. Kříž tyčící se hrdě do kraje měl upevnit podlomenou morálku tamních nacistů.

Na konci války, 8. května 1945 byla z kříže odstraněna svastika, jejíž stopy stopy jsou na kameni patrné dodnes, a během dalšího měsíce byl nacistický památník stržen do rokle pod rozhlednou.

V roce 2011 památník z původních částí a na vlastní pěst obnovili členové skupiny „Jizeran“, někteří evidentně z důvodu sympatií s ideologií, kterou kříž symbolizuje. Není divu, že kříž s oblibou navštěvují neonacisté a u příležitosti Hitlerových narozenin zde hoří svíčky.

Obec Kořenov, pod níž místo spadá, navzdory občasným protestům nemíní kříž odstranit. Ten byl několikrát poškozen a na náklady obce vždy obnoven.

Naposledy nepřijatelnost přítomnosti nacistického památníku někdo vyjádřil jeho nabarvením narůžovo a nakreslením „áčka v kroužku“.

Média o činu referují jako o vandalismu a policie se jala pátrat po „pachateli“.

Pokud je odpor vůči nacismu zločin, pak nad fašismem rozhodně zvítězeno nebylo.

A tak jsme svědky revizionismu v praxi, o čemž vedle uvedeného případu svědčí i vztyčení mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Přitom bourání podobných pomníků poroby by mělo být oslavováno, na Hvězdě jako připomínka konce nacistické vlády a na Staromáku jako konce církevního a monarchistického tmářství. Zahraniční inspirací nám může být nedávná likvidace kříže, který symbolizoval fašistickou éru Francisca Franca.


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy