Anarchistická federace

A3: Přehlídka zpátečnictví

Náboženští fanatici usilují o omezení svobod žen a menšin. Neberme to na lehkou váhu. Stahujte, tiskněte a šiřte dubnové číslo nástěnných novin A3!

A3

Koncem dubna má projít Prahou stejně jako v předešlých letech „Národní pochod pro život“. Pokud si někdo myslí, že doba náboženského tmářství je dávno za námi, tato akce by mu měla připomenout, že je třeba mít se stále na pozoru.

Pro ty, kdo neví, o co jde, můžeme stručně říci, že tento pochod pod patronací pražského arcibiskupství je každoroční demonstrací síly protipotratového hnutí, které je takovým narůžovo natřeným památníčkem starého „dobrého“ klerofašismu. Tedy touhy po systému, kde z „boží vůle“ vládne jasně daný patriarchální řád, poslušnost a bohabojnost. Pokud si s některými účastníky, kteří jsou dovezeni do hlavního města z různých koutů Čech a Moravy, promluvíte, zjistíte, že tolerance nepatří zrovna mezi jejich silné stránky. Například homofobie je jejich standardní ideologickou výbavou. Každý, kdo se liší od normálu, který stanovil kněz při kázání v kostele, je nepřijatelný, ďáblem posedlý či v tom mírnějším případě nemocný.

Jsme rádi, že svět pokročil. Náboženské bludy sice dávno nahradila věda, ale i té dlouho trvalo, než se vymanila z ideologických pout starého tmářství a dospěla k závěru, že jakákoli sexuální orientace, která je založena na konsenzuálním základě, není žádná nemoc nebo porucha, natož aby lidé byli nuceni se „léčit“ tak, aby splňovali parametry šovinistické normality.

Asi by se nad pochodem, jenž v sobě snoubí nacionalismus, patriarchální despocii a pámbíčkářství, dalo mávnout rukou. Můžeme mluvit o neškodných bláznech, ale nic není dál od skutečnosti. „Hnutí pro život“, které pochod pořádá, je poměrně finančně a marketingově zajištěná organizace. Pro svou protipotratovou kampaň „Nesoudíme, pomáháme“ se jí podařilo získat tváře několika známých osobností. Nutno dodat, že některé, po zjištění, čemu se propůjčily, od podpory ustoupily. Podobně jako se záhy omluvila bubenická skupina, která se nechala na jeden z pochodů najmout. Bývalý premiér Babiš v roce 2019 označil tuto organizaci jako „fakt akční neziskovku“ a ocenil její plán na zvýšení porodnosti.

„Hnutí pro život“ se také zviditelnilo podáním žaloby na internetové médium A2larm kvůli tomu, že byla organizace v jednom z komentářů označena za „fundamentalistickou“ a „protiženskou“. Je možné, že pámbíčkáři nechápou, proč jsou považováni za protiženské hnutí, když se vlastně věnují otázce, co se týká žen, a organizaci tvoří i ženy. Jenže jde o úhel pohledu. Označení „protiženské“ hnutí je totiž více než na místě. V jejich pojetí by žena měla být podřízena bohu, otci a následně manželovi, měla by rodit děti a starat se o domácnost, a to bez ohledu na své vlastní touhy, sny a ambice. Ženám v tomto pojetí takový mužský luxus prostě není přisouzen. Role jsou dány od boha a nediskutuje se o nich.

Děkujeme, nechceme. Nechceme tady druhé Polsko, kde to tihle fanatici dotáhli tak daleko, že potrat je zakázaný za všech okolností, dokonce i při znásilnění, incestu a také v případě, že těhotenství není slučitelné se životem matky. A tak se musíme každou chvíli vztekat, když v Polsku zemře žena jen proto, že se doktoři bojí postihu, kdyby jí zachránili život.

Jako by katolické církvi, nebo aspoň jejím nejkonzervativnějším představitelům a stoupencům, nestačily miliardové restituce majetku, k němuž v minulých stoletích klér jistě nepřišel tvrdou prací vlastních rukou. Jako kdyby jim nestačilo, že na Staroměstském náměstí opět vztyčili mariánský „sloup hanby“, jenž byl s velkou slávou stržen během vzniku československé republiky. Jedním z jejich dalších cílů je vrátit ženy do područí patriarchátu a zbavit je rozhodování o jejich vlastních tělech. A nejde jen o prosazování zákazu potratů, ale i o snahy zakázat sexuální výchovu, antikoncepci či genderová studia, kriminalizovat homosexualitu a nechat církev mluvit do záležitostí celé společnosti.

Posledním výstřelkem bylo pohoršování se „Hnutí pro život“ kvůli solidární pomoci ženám, znásilněným na Ukrajině během ruské vojenské invaze. Místo pilulek nouzové antikoncepce, kterou je možné užít několik dní po pohlavním styku, tato organizace navrhovala poslat jim pepřové spreje a houkadla. Jako kdyby proti ozbrojeným vojákům, kteří vraždí, mučí, popravují a rabují, bylo něco takového k užitku.

Je evidentní, že „Hnutí pro život“ nejde vůbec o ženy a vůbec o životy. Jeho cílem je prosazovat nábožensky fundamentalistickou agendu. V jiných zeměpisných šířkách lidé s naprosto obdobným smýšlením o právech žen stojí v řadách hnutí, které si říká Tálibán.

Neberme tuto hrozbu, jakkoli se může zdát směšná, na lehkou váhu.


A3 (duben 2022) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 14.4.2022 Nakladatelství AF

Píšou jinde

Odkazy