Anarchistická federace

A3: Další vláda na hovno

Každá vláda se znemožní (a že ta nová se o to snaží opravdu od začátku). Kdy už lidé pochopí, že si mají vládnout sami? Stahujte, tiskněte a šiřte únorové číslo nástěnných novin A3!

A3

Ministři nové vlády si již zahřívají svá pohodlná křesílka a jak jsme poukazovali před volbami i po nich, halasné heslo „Změna“ se velmi rychle vytratilo v nenávratnu, stejně jako naprostá většina ostatních slibů. Ve skutečnosti dnes ve vládních pozicích usedlí politici žádnou „Změnu“ nikdy nechtěli. S kapitalismem na věčné časy a nikdy jinak! Toť skutečné heslo všech těch, kteří se utkávají v tragikomedii nazvané parlamentní volby.

Nová vláda je další ukázkou toho, že jen ovce potřebují své vůdce. Klasik v pohádce o císaři a pekaři trefně řekl, že vládce se musí sám znemožnit a po něm další, další a další, aby lidé pochopili, že si mají vládnout sami. Smutné je, že se vládci a vlády znemožňují ustavičně, ale masová reflexe ani po staletích nějak nepřichází. Zvyk je zřejmě železná košile a propaganda hlásící, že žádná alternativa neexistuje, jede celá staletí na plné obrátky, v posledních dekádách obzvlášť. I nová česká vláda se snaží hned od začátku, aby se důkladně znemožnila. Doufejme, že aspoň někomu otevře oči, aby poznal či poznala, že žádná jiná vláda skutečnou Změnu nepřinese, stejně jako to nemá v plánu ani ta současná. Stačí se jen podívat na některé kroky a výroky nových ministrů.

Nekompetence bývalých ministrů zdravotnictví tváří v tvář pandemii onemocnění covid-19 pokračuje vesele dál i s novým ministrem. Náš plán je žádný plán. Stačí plácat rukou do vody, ono už to nějaká kola udělá. Že to bude stát nějaké ty lidské životy a podlomená zdraví? Doteď to nikomu moc nevadilo, oproti třeba omezení provozu hospod, tak proč se obávat nějakých negativních reakcí? A co třeba udělat něco úplně idiotského? A tak bylo oznámeno, že se budou konat vyhazovy zaměstnanců hygieny. Ono to vzbudilo odpor? Nemilé. Zapřeme to a prohlásíme, že vyhazovat se nebude, ale ti, kdo tu informaci z hygieny vynesli, budou vyhozeni.

Možná by stačilo dát nespokojeným zaměstnancům jednoduše po hubě, prostě nějakou tu výchovnou. To je recept hodný ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Ten hájí fyzické tresty při výchově. Zatímco se před volbami vládní koalice oháněly tím, že chtějí orientaci na Západ, nějak jim uniklo, že tam mají děti stejnou právní ochranu před fyzickým násilím jako dospělí. Jenže ministr za KDU-ČSL si nedá sáhnout na křesťanské hodnoty – vždyť fyzické násilí, týrání a sexuální zneužívání bylo po staletí pilířem církevní výchovy. A pracující se přece někdy chovají jako děti, vymýšlejí si nemyslitelné požadavky, jako je pracovněprávní ochrana, lepší mzdy, důstojnost a bezpečnost na pracovišti… Vrchní klerofašista Duka je označil za lůzu, takže máme jasno.

Ve stejném gardu a pod heslem „hlavně žádnou změnu“ postupuje i ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek. Ten prohlásil, že ratifikace Istanbulské úmluvy se odkládá o další rok. Tato úmluva obsahuje standardy pro prevenci a potírání domácího násilí a násilí na ženách. Jenže vládní konzervativci se nechtějí vzdát pro ně tak významného patriarchálního výdobytku. Vůdce rodiny musí přece mít možnost ukázat svou moc. Tak proč s dítětem nezmlátit i manželku, hlavně že bude zachováno „tradiční“ rodinné schéma.

A nakonec si necháme tlučhubu Petra Fialu, současného premiéra za ODS, stranu, která je od svého založení Klausem starším proslulá nesčetnými aférami. Fiala (před volbami opakující slovo „Změna“ až do zblbnutí, aby nemusel dát vlastně žádnou odpověď na nic) krásně zaplul do vyjetých kolejí, což se příkladně ukázalo na kauze Turów. Se svým polským protějškem uzavřel utajovanou smlouvu, která umožňuje uhelným těžařům pokračovat v devastaci životního prostředí a připraví lidi na české straně hranice o vodu a čistý vzduch. A to vše výměnou za de facto zanedbatelnou částku. Navíc tím česká vláda ukázala, že dál jde na ruku uhelné lobby a s radostí obětuje budoucnost příštích generací. Proto Fiala před volbami tak nadával středoškolákům, kteří nahlas řekli pravdu – že na ně zvysoka kašle. Nyní jejich slova jen potvrdil. Polsko v dole těží vlastně nelegálně, nerespektuje vlastní ani evropské soudy, pokuty uvalené Evropskou unií, jejímž členem je a od níž pobírá podporu, odmítá hradit. A tak asi jedinou zárukou, že bude plnit to málo obsažené ve smlouvě, je slabost polského premiéra pro Fialovy motýlky. Navíc je špatným vtipem, že ještě v opozici se někteří vládní politici domáhali u Babiše, aby se postavil energetickým zájmům Polska. Najednou je ale ticho po pěšině. Pokud lidé protestovali proti těžbě v Turówě s heslem „Naše voda není na prodej“, Fiala jim se svou vládou jasně ukázal, že na prodej je, stejně jako všechno a všichni, jimž vládnou.


A3 (únor 2022) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 9.2.2022 Nakladatelství AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy