Anarchistická federace

PF 2022

Web Anarchistické federace přeje svým čtenářům vše nejlepší v Novém roce.

PF 2022

Rok 2021 je za námi. I když byl opět plný omezení vzhledem k nepolevující pandemii nemoci covid-19, nenechali jsme se odradit a vstupovali dle svých schopností a možností do veřejného i virtuálního prostoru se svou anarchistickou agendou.

Stejně tak budeme činit v roce 2022.

Rádi bychom rozjeli mnohem více aktivit, které by nebyly pouhými výkřiky, ale cílenými kampaněmi a projekty. Můžeme ale vycházet jen z toho, co nám dovolí naše počty a čas, jenž nám s totalitní razancí krade kapitalistická hydra. Nutí nás přežívat podle jejích pravidel, nemůže nám ale zamezit snít o její porážce a svobodném životě v sociálně spravedlivé a samosprávné společnosti. Může hrozit fyzickou, ekonomickou či sociální represí, ale to nás neodradí dělat krůčky směrem k našim snům. Doufejme, že rok 2022 s sebou přinese změnu krůčků v kroky. Je to ale na každém z nás a na naší ochotě se organizovat a pro své sny něco dělat.

Nemějme ale jen sny vyhrazené pro vzdálenou utopii. Tu utopii je třeba žít, i když to nejde – zejména díky vnějším vlivům – naplno, už tady a teď. A proto věnujme péči budování akceschopných komunit, které se tak mohou stávat předobrazem vztahů budoucí společnosti. Nebuďme mučedníky, je třeba si také užívat života. A zároveň nebuďme ignoranty, je třeba vyjadřovat solidaritu, stavět se nespravedlnostem a podílet se na budování lepšího světa.

Po loňských volbách nás nečeká žádná změna, i když ji měly vítězné strany jako své hlavní heslo. Naopak můžeme očekávat prohlubování konzervativní a neoliberální politiky, tedy protežování tmářů všeho druhu a kroků prosazujících zájmy kapitálu na úkor pracujících a dalších neprivilegovaných.

I když budeme bojovat dílčí boje za zlepšení, naším cílem nejsou pouhé reformy kapitalistického zřízení. Naším skutečným cílem je jeho odstranění a zajištění, aby se nevrátil v jiném kabátě, nebo aby ho nenahradil jiný systém autoritářských vztahů.

Proti státu a kapitalismu!
Za svobodu a samosprávu!


Verze pro tisk 1.1.2022 AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy