Anarchistická federace

Vzpomínka na Carlose

Ve Španělsku se konaly vzpomínkové akce na zavražděného antifašistu.

Madrid

V neděli 11. listopadu 2007 se konala v Madridu demonstrace fašistické organizace Democracia Nacional proti přistěhovalcům. Místo demonstrace bylo úmyslně vybráno v převážně dělnické čtvrti Usera na jihu Madridu. Neonacistům se přišlo postavit asi 300 místních antifašistů. K jedné potyčce došlo i ve stanici metra Legazpi, kde ve vagonu bodl neonacista loveckým nožem s pětadvaceticentimetrovou čepelí dva antifašisty. Šestnáctiletý Carlos Javier Palomino byl zasažen přímo do srdce, druhý antifašista měl probodnuté plíce a ztratil mnoho krve. Pachatel byl identifikován jako Josué Estébanez, čtyřiadvacetiletý profesionální voják. Po činu byl zbit dalšími antifašisty a nakonec zachráněn policií. Ihned po činu vypukly rozsáhlé nepokoje v celé čtvrti, proti kterým policie velmi tvrdě zasáhla a jednoho antifašistu zasáhla gumovým projektilem do hlavy a až po několika hodinách mohl být v bezvědomí převezen do nemocnice. Estébanez byl nakonec odsouzen na 26 let s přihlédnutím k ideologickým důvodům činu.

Od té doby se pravidelně konají antifašistické pochody coby vzpomínka na Carlose. V roce 2009 měl premiéru dokumentární film Carlos, un año sin ti, un año contigo (Carlosi, jeden rok bez tebe, jeden rok s tebou) popisující rok intenzivních bojů, které následovaly po jeho vraždě. I letos se konaly vzpomínkové akce u příležitosti smutného 14. výročí jeho smrti.

V Madridu zamířil ve čtvrtek 11. listopadu hlasitý pochod tisíců antifašistů a antifašistek z Atochy ke stanici metra Legazpi, kde byl Carlos v roce 2007 zavražděn. Zároveň se nezapomnělo ani na další oběti nácků a jejich jména (Lucrecia, Jimmy, Dax, Richard, Guillem, Clément, Pavlos, Renato, Iñigo, Roger, Santi…) byla vidět na transparentech madridské demonstrace. Jedním z nejčastěji skandovaných hesel se stalo mezinárodní „No pasaran!“ (Neprojdou). U metra Legazpi byla držena minuta ticha následovaná dalším mohutným skandováním (VIDEO) a položeny květiny k pamětní desce. Celá akce byla doprovázena množstvím pyrotechniky.

Byla také vyrobena vzpomínková trička a na různý místech se objevily vzpomínkové graffiti, šablony, transparenty či přejmenované ulice. Připomínky se konaly také ve fotbalových ochozech.

V sobotu 13. listopadu se od 12 hodin v Centro social okupado la Traba v madridské čtvrti Arganzuela uskutečnila konference věnovaná Carlosovi Palominovi, která zahrnovala tematické přednášky, veganský oběd a večeři a hudbu na závěr.

Na twitterovém hastagu #CarlosVive naleznete množství videí z madridské demonstrace.

„Největší pocta je pokračovat v boji.“


Zdroje:
https://antifa.cz/content/mlady-antifasista-zabit-v-madridu
https://antifa.cz/content/1842011-promitani-carlosi-jeden-rok-bez-tebe-jeden-rok-s-tebou-kavarna-klubu-cross-praha
https://kaosenlared.net/miles-de-antifascistas-se-manifestaron-en-madrid-en-recuerdo-de-carlos-palomino/
twitter #CarlosVive


Verze pro tisk 16.11.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy