Anarchistická federace

Jacinto Barrera Bassols

V létě zemřel mexický historik a anarchista.

Jacinto Barrera Bassols

Ve středu 21. července 2021 zemřel ve věku 65 let v důsledku zdravotních komplikací spojených s nemocí covid-19 historik a anarchista Jacinto Barrera Bassols.

Jacinto se věnoval studiu Mexika na přelomu 19. a 20. století, a tím pádem také Mexické revoluci, zejména pak osobě mexického anarchisty Ricarda Florese Magóna. Desítky let byl spojen s Národním institutem antropologie a historie (INAH), vynikal také jako vědecký pracovník Centra Lázara Cárdenase pro studium mexické revoluce a je známý mimo jiné jako editor kompletního Magónova díla, které tvoří plných 20 svazků. Věnoval se koordinaci digitálního archivu „Ricardo Flores Magón“. Jeho skonu tak na sociálních sítích želeli nejen anarchisté, ale i jeho kolegové a historici, kteří si vážili jeho práce, a také mnohé vědecké instituce – vedle INAH například Národní institut historických studií mexických revolucí (INEHRM), Mexický výbor historických věd, Generální archiv státu Oaxaca (AGEO), Sekretariát kultury Mexico City, Národní škola malířství, sochařství a rytí „La Esmeralda“ (kde byl akademikem) či Národní institut výtvarného umění a literatury.

Jacinto obdržel titul z historie na UNAM (Mexická národní autonomní univerzita) a doktorát z antropologie na ENAH (Národní škola antropologie a historie). Zanechal za sebou několik děl o „magónismu“. Můžete ho vidět mluvit v dokumentu Hay un lugar, Anarquistas de la Ciudad de México (s anglickými titulky) o anarchismu v Mexico City.

Jeho popel byl rozprášen do vln Tichého oceánu u pobřeží Oaxacy, kde prožil při intenzivní práci své poslední roky. Poctu mu vzdali mimo jiné na mezinárodním knižním veletrhu Zócalo 2021, kde 10. října Armando Bartra a Marco Barrera připomněli jeho obdivuhodnou výzkumnou práci o anarchismu Ricarda Florese Magóna.

Velmi pěkný nekrolog zveřejnili v září jeho anarchističtí kamarádi ze St. Louis, i když „s tímto zábavným, zvídavým a srdečným mužem strávili jen několik dní. Vzpíral se všem stereotypům o akademickém historikovi a hluboce na nás zapůsobil.“ Setkali se s ním prvně v roce 2008 při jeho honbě za stopami Ricarda Florese Magóna a dalších anarchistických exulantů klikatou cestou napříč Spojenými státy. Přátelství přetrvalo: „A když jeden z nás utrpěl téměř smrtelné zranění během nepokojů ve Fergusonu, bez váhání znovu nabídl své sídlo v Oaxace, abychom se zotavili z toho traumatu.“


Zdroje:
https://www.proceso.com.mx/cultura/2021/7/22/fallecio-el-historiador-jacinto-barrera-estudioso-del-porfiriato-la-revolucion-mexicana-268377.html
https://www.jornada.com.mx/notas/2021/07/23/opinion/el-correo-ilustrado-20210723/
https://www.katesharpleylibrary.net/c2fsjs


Verze pro tisk 14.11.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy