Anarchistická federace

Řecko: Podporu Giorgosovi a Nikosovi

Dvěma anarchistům hrozí v zinscenované kauze doživotí. Svědci obžaloby nakonec vypovídali proti policii.

Giorgos Kalaitzidis a Nikos Mataragkas

Giorgos Kalaitzidis a Nikos Mataragkas jsou členy anarchistické skupiny Rouvikonas. V současné době je proti nim na základě falešných obvinění veden soudní proces. Jde o další pokus státu kriminalizovat sociální hnutí, což může pro tyto dva politické aktivisty znamenat doživotí.

Dne 7. června 2016 byl v athénské čtvrti Exarchia popraven drogový dealer. K této popravě se přihlásil sebeobranný kolektiv, jenž si říká „Ozbrojená lidové milice“ a který prohlásil, že obchodník s drogami se v Exarchii choval násilně, výhružně a nebezpečně, a to jak vůči členům sociálního hnutí, tak vůči obyvatelům čtvrti. Skupina přímo uvedla: „Přihlašujeme se k odpovědnosti za popravu mafiána Habibiho, který byl po léta hybnou silou incidentů násilí proti místním obyvatelům a návštěvníkům čtvrti Exarchia, které v březnu vyvrcholily vražedným útokem na tři kamarády v okupovaném sociálním centru Vox.“

Uběhly tři roky. Žádný člen Rouvikonas nebyl cílem vyšetřování. V červenci 2019 se v Řecku dostal k moci Kyriakos Mitsotakis, který mimo jiné přislíbil, že „všemi prostředky“ skoncuje s anarchistickou skupinou Rouvikonas, která je po celé zemi známá svými solidárními aktivitami. Po několika měsících, v březnu 2020, se případu ujal vyšetřující soudce a obvinil dva aktivisty Rouvikonas – Nikose Mataragkase a Giorgose Kalaitzidise – z vraždy a podněcování k vraždě. Ale v červnu 2020, po slyšení u státního zastupitelství, byli oba propuštěni bez kauce a řízení bylo logicky zastaveno. Dramatická změna nastala v dubnu 2021 – přestože je spis proti členům Rouvikonas prázdný, stát a jeho represivní aparát se najednou rozhodly stíhat Giorgose a Nikose na základě falešných obvinění a jejich soud byl naplánován na 13. října 2021.

Stát udělal z Giorgose a Nikose své rukojmí s cílem politicky i fyzicky je zničit a zároveň poškodit image skupiny Rouvikonas a kriminalizovat sociální hnutí v Řecku podobně, jako to dělali plukovníci junty před padesáti lety.

Tváří v tvář tomuto kafkovskému procesu se po celém Řecku zvedla vlna solidarity s obviněnými. Pozadu nezůstaly ani anarchistické skupiny v různých koutech světa – desítky jich podepsaly prohlášení na jejich podporu, včetně několika členských skupin Internacionály anarchistických federací. Podporu obviněným vyjádřili po celém světě svým podpisem pod otevřeným dopisem také stovky lidí, včetně mnoha známých osobností. Byla založena sbírka na pokrytí právních nákladů.

Ve středu 13. října se konalo očekávané soudní stání a hned vyvolalo skandální odhalení. Svědkové obžaloby před soudem přiznali, že jejich původní výpovědi byli vynucené policií. Celá kauza se tak stala ukázkou mechanismů používaných státem ve snaze kriminalizovat anarchistické hnutí.

Prvním svědkem obžaloby byla obyvatelka bohaté čtvrti Kifissia, která kdysi navštěvovala Exarchiu kvůli nákupu drog. Místo obviněných Giorgose a Nikose však u soudu svědčila proti skutečným zločincům – policii. Nejprve prozradila, že v den vraždy vůbec nebyla v Exarchii a že to, co měla v tomto procesu říct, jí bylo nadiktováno. Uvedla, že jí policie slíbila, že jí pomůže s jejími osobními problémy (stíhání kvůli obchodování s drogami), pokud bude svědčit proti dvěma obviněným. Dodala, že oba anarchisty nikdy neviděla.

Po tomto svědectví, které ukázalo, jak řecká policie spiknutí zorganizovala, potvrdili tuto skutečnost další dva svědci obžaloby. Druhá svědkyně řekla, že neví absolutně nic. Třetí svědek se nechal slyšet, že nepoznal ani Giorgose, ani Nikose, když byl na místě činu. A to měl být hlavní očitý svědek!

Během soudu bylo do okolních ulic nasazeno velké množství policistů. Přesto se podařilo hned ráno zorganizovat solidární demonstraci desítek lidí s transparenty a reprodukovanou hudbou (VIDEO) a skandování bylo slyšet až dovnitř soudní budovy.

Po rozbití obžaloby bylo líčení odročeno na pátek 29. října. Giorgose a Nikose k soudu doprovodí 308 pravomocně prohlášených svědků obhajoby. Také na 29. října je k soudu svoláno solidární shromáždění. Do té doby budou probíhat debaty o příčině tohoto spiknutí a o odpovědnosti vlády, která se prohlásila za zapřisáhlého nepřítele Rouvikonas a silného anarchistického hnutí v Řecku. Západní média o tomto skandálním procesu mlčí, proto je nutné šířit tyto informace i za hranicemi Řecka a v souvislosti s tím poukazovat na podobné místní, policií vykonstruované kauzy, jako byl u nás např. Fénix.


Zdroje:
http://blogyy.net/2021/09/22/deux-membres-de-rouvikonas-menaces-de-prison-a-vie/
http://blogyy.net/2021/10/13/les-temoins-devoilent-la-machination-de-letat/
http://blogyy.net/2021/10/13/le-rassemblement-pour-giorgos-et-nikos-commence/


Verze pro tisk 26.10.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy