Anarchistická federace

Solidaritu s afghánskými anarchistkami a anarchisty

Výzva k finanční pomoci kamarádům a kamarádkám, kteří prchají před mocí Talibanu

WSF

Tlumočíme (a zároveň se k ní přidáváme) výzvu zveřejněnou na webu svazu Priama akcia na projevení solidarity s anarchistkami a anarchisty z Afghánistánu finančním příspěvkem v rámci internacionální kampaně.

Peníze je možné převést na Paypal účet: https://www.paypal.com/pools/c/8Ccq0BH81Z.

Na žádost pákistánské anarchosyndikalistické Federace solidarity pracujících (WSF), která je součástí Mezinárodní asociace pracujících (MAP), vyzýváme k finanční pomoci afghánským anarchistka a anarchistům, kteří uvízli v zemi ovládané Talibanem a snaží se dostat do Pákistánu.

Co se děje?

Jak všichni víme, tisíce lidí se pokoušejí uprchnout ze země před Talibanem. Pákistán má dlouhou hranici s Afghánistánem a aktuálně jsou v Pákistánu více než tři miliony uprchlíků a uprchlic z Afghánistánu. Naši kamarádi z WSF jsou v kontaktu s anarchisty a anarchistkami z Afghánistánu a chtějí jim pomoci najít útočiště mimo dosah islamistických fanatiků.

Kvůli nejisté situaci a omezeným možnostem finanční podpory přímo v Pákistánu se WSF rozhodl spustit mezinárodní fond pomoci. Elektronické platformy v Pákistánu nefungují, a tak se WSF dohodl se sesterským svazem CNT-AIT France, že pro potřeby veřejné sbírky se použije účet právě ve Francii. CNT-AIT France následně dohlédne na přesun peněz do Pákistánu a WSF se postará, aby se peníze dostaly do Afghánistánu. Možná se nám to v Evropě zdá jako příliš složitá věc, ale taková je realita v regionu. WSF již například tento měsíc pomohli jinému kolektivu anarchistů a anarchistek dostat tisíc dolarů do Afghánistánu.

WSF má hodně členů v Péšávaru, který je blízko afghánských hranic. Situace v této je oblasti komplikovaná zejména v souvislosti s velkým zastoupením islámských fundamentalistů a přítomností pákistánské armády, která spolupracuje s Talibanem (proti němuž WSF vystupuje).

Cíl kampaně

Fond je určen na dva účely:

1) dostat lidi z anarchistických řad z Afghánistánu do Pákistánu a

2) pomoci novým uprchlíkům, kteří přijdou v nejbližších týdnech do Pákistánu (postarat se o ně, poskytnout jim bezpečí, umožnit jim nový život).

Kdo jsou WSF?

WSF je zkratka pro Federaci solidarity pracujících. Jde o anarchosyndikalistický svaz, který má aktivní skupiny ve městech Láhaur, Karáčí, Islámábád a Péšavár a individuální členy v dalších šesti městech. Od mimořádného kongresu MAP, který se konal v červnu 2021, je součástí MAP se statutem „Přátelé MAP“. Původní název organizace, která se ustavila 22. května 2020, byl Iniciativa solidarity pracujících (WSI), ale v srpnu 2021 se po spojení s dalšími skupinami WSI přejmenovalo na WSF (momentálně používá oba názvy). WSF se aktivně účastní úsilí o solidaritu mezi pracujícími, zkrácení pracovní doby, okamžité zvýšení mezd a lepší pracovní podmínky.

 

Odkazy:
https://www.priamaakcia.sk/Naliehava-vyzva-k-solidarite-s-afganskymi-anarchistkami-a-anarchistami.html
http://cnt-ait.info/2020/08/17/afghan-refugees-solidarity/
https://wsipakistan.pk/


Verze pro tisk 20.8.2021 Zahraniční sekreariát
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

7. 10. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)