Anarchistická federace

Solidaritu s Abtinem Parsou

Íránský anarchistický uprchlík se stal terčem mučení nejen íránských, ale i řeckých represivních složek. Nyní je vystaven nebezpečí vydání zpět do Íránu.

nápis

Anarchista Abtin Parsa je bývalým politickým vězněm z Íránu. Je ateistou a islamistický režim ho v roce 2014 uvěznil na rok a půl. Abtinovi bylo v té době 16 let a byl zatčen za protiislámskou a protistátní veřejnou řeč, kterou pronesl na své střední škole Shahid Chamran ve městě Zarqan. Abtin byl i po propuštění z vězení dále terčem nátlaku a kontroly ze strany islamistického režimu, což ho nakonec v roce 2016 dotlačilo k útěku do Řecka.

Výhrůžky smrtí ze strany islamistického režimu doprovázely Abtina Parsu i po příjezdu do Řecka. Opakovaně mu vyhrožovali různé organizace i jednotlivci spolupracující s íránským režimem. V roce 2017 v době celonárodních protistátních protestů v Íránu Abti Parsa projevil svou solidaritu s protesty prostřednictvím videa. O pár dní později íránský režim zmanipuloval a sestříhal jeho videozprávu a odvysílal ji ve státní televizi tak, aby mohl pronásledovaného anarchistu Abtina Parsu obvinit z toho, že učil demonstranty vyrábět výbušniny.

Abtinovi byl v Řecku v roce 2017 udělen politický azyl na dobu tří let. Ve stejném roce se Abtin Parsa v Řecku přidal ke hnutí odporu a začal bojovat proti systematickému útlaku, kterého se řecký stát dopouští na pracující třídě, a zejména na imigrantech. Během těchto bojů byl Abtin řeckým státem několikrát zatčen, a dokonce mučen.

V červenci 2018 byl mučen řeckou policií za své protistátní politické aktivity. Během mučení byl vážně zraněn na několik částech těla a byl mu zlomen obratel.

V srpnu 2019 byl zatčen poblíž svého domova řeckou policií a obviněn z držení zbraně, i když měl jen malý nožík na papír. Abtin odmítl nechat si odebrat otisky prstů pro policejní záznamy, čímž protestoval proti tomu, jak policie zachází s ním i s dalšími imigranty. Soud ho odsoudil ke třem měsícům vězení (podmínečně) a k pokutě 180 eur.

V listopadu 2019 spustila protiteroristická jednotka policie rozsáhlou operaci aby našla stopy revoluční organizace (Revoluční sebeobrana), prohledala jeho dům a provedla razie i u několika dalších soudruhů. Během této protipovstalecké policejní operace byly uvězněny dvě osoby a další dva anarchisté byli zatčeni, ale jsou dočasně propuštěni. V průběhu razie u Abtina mu policie zkonfiskovala všechny dokumenty ohledně jeho azylu a několik dalších věcí.

V únoru 2020 byl Abtin donucen opustit Athény, aby se vyhnul neustálému dohledu policie. V březnu 2020 byl Abtin Parsa zatčen pro terorismus.

Parsův politický azyl v Řecku byl vzhledem k jeho zatčení v březnu 2020 zrušen, proto uprchl z Řecka a požádal o politický azyl v Nizozemí.

V dubnu 2021 byl Abtin zatčen nizozemskou policií a obviněn z organizování povstání imigrantů proti nizozemskému státu. Hrozí mu tak až 5 let vězení. Dne 8. července stát zamítl Abtinovu žádost o zastavení jeho vydání k trestnímu stíhání do Řecka, čímž formálně rozhodl o jeho extradici.

Místní anarchistická federace Íránu a Afghánistánu vyzvala k mezinárodnímu týdnu solidarity s anarchistou Abtinem Parsou ve dnech 12. 7. až 19. 7. 2021.

Abtin Parsa ve svém prohlášení mimo jiné uvádí:

Pokud budu vydán do Řecka, nebude největším problémem strávit nějaký čas v řeckých vězeních, ale protože kromě Řecka jsem byl navíc obviněn z terorismu íránským teokratickým režimem (během studentských nepokojů v roce 2017 jsem byl obviněn, že jsem učil protestující, jak vyrobit bombu, toto obvinění bylo odvysíláno íránskou státní televizí), existuje také riziko mého vydání z Řecka do Íránu, což je ten hlavní problém. Už jsem byl jednou mučen a vězněn ve vězeních teokratického režimu v Íránu v letech 2014–2015, tentokrát by mě následovatelé Alláha určitě zabili. Evropská buržoazní justice to chce také, protože by se mě tak zbavila.

Copak tu není žádná solidarita? Takto se západní soudruzi chovají ke svým soudruhům, kteří pocházejí ze Středního východu? Copak život nebělošského imigranta a queer anarchisty nestojí za projev solidarity? Nebojovali jsme snad po léta vedle sebe proti společnému nepříteli v ulicích Evropy? Tak proč většina západních politických hnutí o tomto případu mlčí – což je rozhodnutí, které určí můj osud, jestli budu mrtvý, nebo živý? Proč mlčí LGBT hnutí na západě? Nestojí život nebinárního a queer člověka za projev solidarity? Soudruzi, toto ticho bude zaznamenáno v historii levicových a anarchistických bojů a bude nepochybně historickou ostudou na čelech západních politických hnutí.

Zdroj:
https://libcom.org/news/international-call-week-solidarity-iranian-anarchist-refugee-abtin-parsa-12th-19th-july-202


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy