Anarchistická federace

Gruzie: Smrt reportéra

Novinář Alexandr Laškarav zemřel několik dní poté, co byl zmlácen ultrapravičáky v souvislosti s pochodem LGBTQ osob.

Tbilisi

V neděli 11. července 2021 zemřel v Gruzii reportér Alexandr Laškarav poté, co byl 5. července zbit krajně pravicovou skupinou během násilné demonstrace proti konání pochodu LGBTQ, jenž byl nakonec zrušen. Bylo mu 37 let a pracoval pro nezávislý televizní kanál Pirveli. Matka ho našla mrtvého v posteli v neděli ráno, tedy jen několik dní poté, co mu byla ošetřena zranění, která utrpěl při napadení během reportáže o zrušeném LGBTQ pochodu. Příčina smrti zatím nebyla odhalena.

Pochod LGBTQ, který by měl projít ulicemi hlavního města Tbilisi, byl zrušen z obav o bezpečnost účastníků poté, co ho napadly skupiny ultrapravičáků, které proti pochodu demonstrovaly, a vyplenily kancelář organizátorů. Během informování o událostech bylo ve stejný den napadeno více než padesát novinářů.

Podle kolegů byl Laškarav napaden skupinou asi 20 lidí. Televizní záběry ukazovaly, jak leží na zemi s podlitinami na obličeji a krví všude kolem. Zprávy z médií uvádějí, že prodělal operaci obličeje.

Nezisková organizace Reportéři bez hranic útoky odsoudila a uvedla, že novináři utrpěli zranění, včetně modřin, chemických popálenin a zlomenin rukou. Obvinila úřady z pasivní viny a má za to, že policie záměrně neplnila povinnost chránit novináře. Aktivisté LGBTQ uvedli, že útočníci mají podporu vlády a gruzínské pravoslavné církve.

Gruzínské ministerstvo vnitra oznámilo, že bylo zahájeno vyšetřování s cílem zjistit příčiny smrti reportéra. Podle ruské mutace BBC se ale úmrtí vyšetřuje jako pokus o sebevraždu. Jde tedy o snahu zamést nepohodlnou kauzu pod koberec, jak už to bývá zvykem.

Aktivisté za lidská práva ještě v neděli uspořádali shromáždění požadující rezignaci a potrestání útočníků. Protestu před parlamentem se zúčastnily tisíce lidí, kteří požadovali rezignaci předsedy vlády Garibašviliho.

„Zbili ho, rozbili mu hlavu, kopali ho ve jménu boha a za dohledu policie, a pak zemřel. Všichni víme, co ho zabilo. Byl zabit v důsledku policejního násilí a nečinnosti,“ uvedla opoziční politička.

Zástupci tisku obvinili Garibašviliho vládu z organizování násilné kampaně proti novinářům. Podle šéfredaktora Pirveli vláda podporuje násilnické skupiny, které útočí na nezávislá média, a také policie se pravidelně zaměřuje na tisk. V červnu 2019 policie zranila asi čtyřicet novinářů přinášejících zpravodajství z protivládních demonstrací.

Premiér je terčem ostré kritiky ze strany opozice i aktivistů za lidská práva také kvůli tomu, že se postavil proti uskutečnění pochodu LGBTQ „Tbilisi Pride“ a považuje jej za „nepřijatelný pro velkou část společnosti“. Garibašvili protivládní protesty označil za spiknutí pod vedením protistátních a proticírkevních sil.


Zdroj:
https://noticiasanarquistas.noblogs.org/post/2021/07/14/georgia-reporter-e-morto-ao-ser-espancado-por-um-grupo-de-extrema-direita-que-era-contra-realizacao-de-uma-marcha/


Verze pro tisk 17.7.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Veganská večeře

27. 10. 2021, Hradec Králové

Možnost přispět na FNB-Hradec Králové a donést oblečení pro lidi bez domova. Bio Central, od 18.00.

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Šifrovací večer #2 / Tichá voda břehy mele

27. 10. 2021, Praha

Druhé kolo workshopu počítačové bezpečnosti na InfoPavlači. …(více)

Halloweenská lidovka pro infoPavlač

30. 10. 2021, Praha

Dýňová polévka + Buffalo "wings" & mac and cheese + promítání …(více)

Promítání na Pavlači: V for Vendetta

5. 11. 2021, Praha

"Remember, remember 5th November…" Od 19.00. …(více)