Anarchistická federace

Katolické kostely v plamenech

Původní obyvatelé v Kanadě odpovídají na nález masových hrobů dětských obětí násilné katolizace.

Kanada

Kanadou poslední měsíc otřásá skandál, na jehož počátku byl nález 215 dětských ostatků v areálu internátní školy pro původní obyvatelstvo ve městě Kamloops v Britské Kolumbii. Záhy následovala další děsivá zpráva – nález 751 těl v další takové instituci. Asi 150 000 domorodých dětí bylo nuceno navštěvovat internátní školy, které v Kanadě fungovaly déle než 120 let. Více než 60 procent těchto škol provozovala katolická církev, a to až do roku 1996. Účelem těchto škol bylo v rámci kulturní genocidy především „zabít Indiána v dítěti“. Jak ukazují masové hroby, bylo to mnohdy bráno doslova. Násilnou katolizaci mj. provázelo i fyzické a sexuální zneužívání. Více se o celé kauze i o masovém odebírání dětí původním obyvatelům můžete dočíst v článku „Hroby dětí původních obyvatel Kanady připomínají nevyřešená traumata kolonialismu“ na serveru A2larm.

Reakce vzteku, frustrace a rozhořčení na sebe nedaly dlouho čekat. V pondělí 21. června na Národní den původních národů shořely dva katolické kostely v indiánských rezervacích na západě Kanady. Šlo o kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova a kostel svatého Řehoře. V sobotu 26. ráno shořely v Britské Kolumbii další dva katolické svatostánky v blízkosti domorodých komunit – kostel Chopaka a kostel sv. Anny. Ve středu 30. června v brzkých ranních hodinách zničily plameny dva katolické kostely, a to v Albertě a v Novém Skotsku. Ve čtvrtek 1. července lehly popelem dva anglikánské kostely. Během požárů nebyl nikdo zraněn.

Okamžitě přišla snaha krotit vášně, vrátit původní obyvatele do původních kolejí poslušnosti a přizpůsobení a kriminalizovat radikální odpor. Premiér Alberty Jason Kenney odsoudil požár ve farnosti St. Jean Baptiste ve městě Morinville, asi 40 kilometrů severně od Edmontonu, a označil jej za „násilný zločin z nenávisti zaměřený na katolickou komunitu“. Předseda Shromáždění prvních národů (Assembly of First Nations) řekl, že chápe vztek, frustraci a bolest způsobené objevem neoznačených hrobů v bývalých internátních školách, ale vypálení kostelů podle něj prý spravedlnost nepřinese. „Zapalování věcí není naše cesta,“ pronesl a dodal: „Naší snahou je budovat vztahy a spojovat se.“ Premiér Justin Trudeau se k němu a dalším domorodým lídrům připojil, když zopakoval výzvu k ukončení žhářských útoků. Co mohlo být pokrytečtější než jeho výzva: „Toto není způsob, jakým postupovat. Ničení svatých míst je nepřijatelné a musí se ukončit.“ Když šlo ale o svatá místa původních obyvatel, tento kašpar s dvojím metrem neváhal podporovat zájmy korporací při stavbě obřího plynovodu. Jeho prohlášení „Musíme napravit minulé křivdy“ jsme mohli slyšet již v minulosti, ale vždy jde jen o líbivé politické kecy.

V Calgary bylo v noci 30. června potřísněno červenou barvou nejméně 10 katolických kostelů. Na ceduli kostela Nanebevzetí Panny Marie se objevilo rudě nasprejované číslo „751“ odkazující na počet neoznačených hrobů objevených 24. června na místě bývalé internátní školy v Saskatchewanu. Na kostele sv. Bonaventury se objevily nápisy „Byli jsme dětmi“ a „Na našich životech záleží“. V Edmontonu byla rudou barvou potřísněna socha papeže Jana Pavla II. Policie tyto protestní akty vyšetřuje jako vandalství.

Během Dne Kanady, který připadá na 1. července, se konalo množství protestních akcí pod heslem „No pride in genocide“ (Žádná hrdost na genocidu) a došlo i k útokům na sochy odkazující k historii kolonizace. Ve Winnipegu v provincii Manitoba byly za pomoci provazů strženy sochy královny Viktorie a královny Alžběty II. Socha královny Viktorie byla pokryta červenou barvou a na jejím podstavci se objevily červené otisky rukou. Na schodech za sochou zase stovky drobných bot, které symbolizovaly dětské oběti katolické převýchovy. Premiér Manitoby Brian Pallister prohlásil, že vandalismus je „zásadní překážkou pro ty, kteří pracují pro skutečné usmíření“. Zřejmě jsou podle něj pro „skutečné usmíření“ nejvhodnějším nástrojem potupné symboly kolonialismu. Navíc také pěkně po kolonialisticku prohlásil, že „všichni náčelníci v Manitobě musí důrazně odsuzovat násilné činy a vandalství“. Socha královny Viktorie v Kitcheneru v Ontariu byla pokryta červenou barvou. Ve Victorii v Britské Kolumbii byla demontována socha kapitána Jamese Cooka a svržena do přístavu. Sochu nahradil symbol představující zavražděné a pohřešované domorodé ženy. Newfoundland a Labrador byly svědky toho, kdy dvě prominentní budovy a socha věnovaná místním policejním silám byly potřísněny jasně červenou barvou.

Již v neděli 6. června svrhla skupina demonstrantů sochu zakladatele „domorodých škol“ Egertona Ryersona. Hlava sochy se později objevila naražená na kůlu v oblasti 1492 Land Back Lane v provincii Ontario, kde vedou původní obyvatelé boj s developerskou společností. Socha byla umístěna na Ryerson University v Torontu, studenti nyní požadují přejmenování této vysoké školy.

Na životech původních obyvatel záleží!

Zdroje:
https://noticiasanarquistas.noblogs.org/post/2021/07/01/canada-igrejas-catolicas-em-comunidades-indigenas-sao-incendiadas/
https://noticiasanarquistas.noblogs.org/post/2021/06/08/canada-estatua-de-criador-de-escolas-indigenas-e-derrubada-em-toronto/
https://a2larm.cz/2021/06/hroby-deti-puvodnich-obyvatel-kanady-pripominaji-nevyresena-traumata-kolonialismu/
https://globalnews.ca/news/7996421/canada-church-burning-indigenous-leaders-reactions/
https://globalnews.ca/news/7996179/calgary-catholic-church-vandalism/
https://nativenewsonline.net/currents/after-graves-were-discovered-at-residential-schools-in-canada-catholic-churches-are-burning-down
https://brazil.kivazen.com/trudeau-denounces-church-burns-vandalism-in-canada/
https://www.cbc.ca/news/canada/hamilton/egerton-ryerson-statue-caledonia-land-back-lane-1.6059513
https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/tofino-kitwanga-anglican-church-fire-1.6088601Verze pro tisk 4.7.2021 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Odkazy

Verejná diskusia so zapatistami/tkami vo FUGE

26. 9. 2021, Bratislava

Součástí akce bude projekce filmu, benefiční občerstvení a hudební produkce. …(více)

Lekce z Revoluce

27. 9. 2021, Praha

Panelová diskuse se zapatistickou delegací, kurdským politickým vězněm a internacionalisty, kteří se organizovali v Chiapasu a Rojavě …(více)

Social Screenings: The Century of the Self

28. 9. 2021, Praha

Promítání a diskuse. …(více)

Zapatistickým pohledem: debata

28. 9. 2021, Praha

Diskuse se zapatistickou delegací v ČR …(více)

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

30. 9. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)