Anarchistická federace

Vzpomínka na Clémenta

Antifašisté a antifašistky si v Paříži připomněli vraždu svého kamaráda.

Clément Méric

V sobotu 5. června se na náměstí Republiky v Paříži sešlo na 1500 antifašistů a antifašistek, aby jako každý rok vzpomenuli památku svého kamaráda Clémenta Mérica, který 5. června 2013 podlehl zraněním, která mu způsobili neonacisté z organizace Troisième Voie právě v centru Paříže. Demonstrace byla zároveň hlasem odporu proti vzestupu krajní pravice a jejího násilí nejen ve Francii, ale i jinde ve světě. Fašistické síly, proti nimž Clément bojoval, jsou tady naneštěstí dál. Po osmi letech od jeho smrti je vidět, že hon na migranty zesiluje, institucionální rasismus a islamofobie se stávají čím dál víc mainstreamem, sledujeme volební rozmach ultrapravicového Rassemblement national (RN, Národní sdružení) v čele s Marine Le Penovou, policejní násilí se stalo každodenní skutečností a neoliberální politika nejvíc dopadá na nejchudší.

Clémentovi bylo v době smrti pouhých 18 let. Neonacisté ho zastihli, když vycházel z obchodu. Zemřel ještě v noci v nemocnici na následky utrpěných zranění.

Clément Méric se do Paříže přistěhoval v roce 2012 z Brestu, aby zde studoval politologii. Byl aktivním antifašistou v Antifašistické akci Paříž-Banlieue a odborovým aktivistou v rámci studentského svazu Solidaires. Podílel se na organizaci veřejných akcí a koncertů. Byl vegetarián a po příchodu do Paříže se stal veganem, aniž by byl v tomto ohledu nějakým aktivistou.

Krátce před vzpomínkovou demonstrací, v pátek 4. června, se konal odvolací proces s jeho vrahy. Dva bývalí naziskinheadi Esteban Morillo (28) a Samuel Dufour (27) byli v první instanci odsouzeni na jedenáct a sedm let, třetí obžalovaný byl osvobozen. Odvolací soud nyní útočníkům uložil nižší tresty, a to osm let vězení pro Morilla a pět pro Dufoura. Byli shledáni vinnými z úmyslného násilí, které mělo za následek smrt bez úmyslu zabít, a to se dvěma přitěžujícími okolnostmi – jednali ve skupině a použili zbraně.

Důležité je, že soud potvrdil, že šlo o fašistické zločince. „Nejsme tady, abychom požadovali mstu,“ vyjádřil u soudu postoj Clémentovy rodiny právník, jenž ji zastupoval. Šlo především o to vyvrátit narativ krajně pravicových médií, která vždy popírala vazbu mezi ultrapravicovým smýšlením a násilím, které vedlo ke Clémentově smrti. Obviněné neonacisty líčila div ne jako křehké bytosti hozené napospas pomstě divokých antifas, přitom všechny důkazy předložené soudu (zbraně, textové zprávy, svědci, kamerové záznamy…) prokázaly opak. Ukázalo se, že to, co krajně pravicovým médiím nejvíce vadilo na Clémentovi a jeho kamarádech, byla skutečnost, že nemlčeli a naopak reagovali na přítomnost neonacistů v ulicích. „Jsme hrdí na to, že Clément nechodil se sklopenýma očima,“ nechala se zprostředkovaně slyšet Clémentova rodina.

Studentský svaz Solidaires se vyjádřil k tomu, proč neřeší snížení trestů, následovně: „Protože naše pojetí spravedlnosti nemá nic společného s koncepcí soudů rasistické buržoazie francouzského státu. Protože náš boj není kompatibilní s vězeňským systémem. A náš antifašismus se nikdy neomezoval pouze na boj proti tradičním krajně pravicovým skupinám. Důsledný antifašismus dnes nemůže ignorovat boje, jako jsou ty proti masakru migrantů ve Středomoří, neokoloniální správa nebílých populací, islamofobní boom, policejní násilí, nouzové protiteroristické politiky atd. Důsledný antifašismus nemůže mlčet tváří v tvář šíření francouzských imperialistických intervencí v Africe a jinde. Nemůže mlčet tváří v tvář kriminalizaci podpory odporu bojujících národů, především palestinského lidu… Důsledný antifašismus dnes velmi dobře ví, že nejnásilnější a nejvražednější milicí v této zemi není Génération Identitaire či Zouaves, je to francouzská policie. Zažíváme děsivý autoritářský a rasistický obrat, což se odráží ve výbuchu násilí potlačujícího vzpoury, které propukají proti státnímu rasismu nebo masivní nejistotě vyvolané neoliberalismem. A obnovenou aktivitu fašistických gangů nelze z tohoto kontextu vyřadit. Tváří v tvář fašistické ofenzivě se část našeho tábora správně vrací k tématu antifašismu.“

Taková agrese, jakou byla vražda Clémenta Mérica, je charakteristická pro skutečnou povahu extrémní pravice a pro podstatu jejího politického projektu: vytvořit násilím nebo prostřednictvím volebních uren rasistický, patriarchální a autoritářský řád. Jak poznamenali ve svém prohlášení z 6. června anarchisté z UCL: „Krajní pravice se živí sociálními nerovnostmi tohoto kapitalistického systému, aby prosperovala. Bojovat proti jednomu vyžaduje bojovat proti druhému. Tváří v tvář extrémní pravici musí být naše reakce pevná, jednotná a bez kompromisů.“ Další antifašistická mobilizace je v Paříži naplánována na 12. června.

Clément zůstane navždy v našich vzpomínkách, navždy v našich bojích, navždy v našich srdcích.

Clément Méric


Paříž, 5. 6. 2021


VIDEO z demonstrace:
https://www.facebook.com/AFAPB/videos/316952256563982/

Zdroje:
https://www.unioncommunistelibertaire.org/?Proces-des-assassins-de-Clement-l-extreme-droite-est-un-poison-mortel
https://lahorde.samizdat.net/Jour-9-un-verdict-qui-reconnait-la-realite-des-faits
https://lahorde.samizdat.net/Jour-7-qui-etait-Clement-Meric-Ses-proches-temoignent
https://www.facebook.com/AFAPB/posts/3744717065656599

Související odkazy:
https://www.afed.cz/text/5503/demonstrace-za-zabiteho-antifasistu
https://www.antifa.cz/content/rip-clement-meric-dalsi-obet-ultrapravicoveho-nasili
https://www.afed.cz/text/3611/francie-clement-clement-an-ti-fa


Verze pro tisk 10.6.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

What’s Wrong With Postanarchism?

22. 9. 2021, Praha

Diskuse. …(více)

Cosmopolitan Readings: A woman at point zero

23. 9. 2021, Praha

Čtení a diskuse. …(více)

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

30. 9. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)