Anarchistická federace

Gracias Paco

Ve věku 92 let skonal Paco Baticón, člen skupiny CNT Valladolid

Paco Baticón

Ráno v sobotu 10. dubna 2021 zemřel v Arrabal de Portillo, malém městě, které se nachází v provincii Valladolid v centrálním Španělsku, dvaadevadesátiletý Francisco „Paco“ Baticón Palenzuela, dlouholetý člen místní skupiny CNT.

Isabel Arenalesová ze svazu CNT Valladolid začíná jeho nekrolog: „Rozhodl ses nás natrvalo opustit, rozhodl ses pro deštivý dubnový den, rozhodl ses zkrátka proto, protože za tebe nikdo nikdy nerozhodoval.“ Paco je pro ni desítkami let vzpomínek – na mladého anarchosyndikalistu pracujícího coby tiskař; na roli spojky mezi soudruhy z CNT v exilu a doma, kvůli čemuž sám musel emigrovat se svou mladou rodinou do Německa; na kontakty s německým anarchosyndikalistickým svazem FAU a exulanty, které dále utvářely jeho anarchistické myšlenky.

Paco zažíval těžké časy už jako dítě – mládí strávil během války, pocházel z chudé rodiny, brzy ztratil otce a být synem vdovy bylo synonymem hladu. Za Francovy diktatury poznal jak hlad, tak pronásledování myšlenek. Stal se emigrantem, aby mohl žít a nasytit rodinu… a aby se vrátil zpět do Francovy temnoty.

Po návratu do Valladolidu se zapojil do odborové činnosti. Ještě během Francova režimu obnovil spolu s dalšími CNT ve Valladolidu, takže organizace byla připravena na blížící se Francovu smrt. Společně podporovali odpor a propagovali anarchosyndikalismus. Paco se vyznačoval velkou morální sílou. Bojoval proti veškeré nespravedlnosti, proti veškerým institucím. Staral se, aby nezaměstnaná mládež měla budoucnost. Přišel s myšlenkou založit ateneo, místo, kde se mohli lidé učit od ostatních, připravovat se mluvit na veřejnosti, bránit své myšlenky, poznávat, odkud vychází a kam chtějí jít.

Na jeho parte stálo: „Bojovník za svobodu a blaho lidu, který nezapomínal na libertinské hodnoty.“ Poslední rozloučení proběhlo v neděli 11. dubna časně odpoledne za účasti rodiny a přátel, a samozřejmě nechyběl ani černo-rudý prapor CNT.

Soustrast jeho ženě Mile, dětem, vnoučatům, pravnoučatům, stejně jako kamarádům a kamarádkám z jeho skupiny, kteří se s ním rozloučili slovy: „Gracias Paco, viva la Anarquía!“

 


Paco (vpravo dole) na kongresu CNT v roce 2002


Verze pro tisk 14.4.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy